ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

איפה את ברנדט

12 בדצמבר 2013 גדי איידלהייט

בי בראנש (אם אתם רוצים לדעת מה השם המלא, תקראו את הספר), סיימה את המחצית הראשונה של שנת הלימודים עם תעודה מצוינת במיוחד. הפרס שבי, בת ה15 רוצה הוא טיול משפחתי לאנטארקטיקה. לא לקוטב הדרומי, לשם מגיעים רק מדענים, אלא לחצי האי האנטרקטי, לאיפה שתיירים באים ורואים פינגווינים. הוריה של בי לא ממש מתלהבים מהרעיון אבל הבטחות אלו הבטחות.

מיהם הוריה של בי? אלגין בראנש, מנהל מחלקה חשובה מאד במיקרוסופט. עובד על פרוייקט חדשני. ההרצאה שלו ב-TED היא הרביעית הנצפית ביותר. ברנדט פקוס – ארכיטקטית לשעבר, זכתה בפרס יוקרתי ומאז נעלמה.

איפה גרה משפחת בראנש – פחות או יותר בחורבה הגדולה ביותר בסיאטל. אמנם כסף לא חסר, אבל ברנדט, האדריכלית אוהבת ליצור, להשתמש בחומרים קיימים ולא לבזבז כלום. הבית שלהם היה אמור להיות הפרויקט השלישי שלה. בנסיבות משונות ואפילו טרגיות, שתתודעו אליהן בספר, שני הבתים הקודמים לא שרדו. אבל כאשר הזוג בראנש עברה לסיאטל, התגלו בעיות פוריות. ברנדט עברה הפלות רבות וגם בי נולדה עם מומים בלב שדרשו ניתוחים רבים במשך שנים. פרוייקט הבית נזנח והבית פשוט מתפרק.

הספר עצמו מצחיק משעשע וגם קצת עצוב. הוא כתוב בצורה של פתקים, מכתבים, אימיילים, מזכרים. מפעם לפעם מבליח קולה המרענן של בי (שאנו מבינים שהיא זו שכתבה את הספר על סמך כל אותם פתקים, אימיילים ומזכרים שהתגלגלו לידיה). אין לנו מושג איך בי נראית (קטנה לגילה) אבל אנו מתאהבים בה מיד. מריה סמפל כתבה את התסריט למשפחה בהפרעה, וגם משפחת בראנש בהפרעה. רצינית אפילו. הספר הוא מבט אירוני על חוסר התקשורת במשפחה האמריקאית, על השקיעה ברחמים עצמיים, על הבעל העובד עשרות שעות ומנסה להיעדר מהבית ככל יכולתו, על פחד להתמודדות עם העולם ועוד. בסופו של הספר נעשית מעין השוואה בין יושבי החוף המזרחי (לכל הילדים יש סמארטפונים) לבין אלו של החוף המערבי (חיים פשוטים יותר). אלו הם כבר מונחים אמריקאים שאינם מדברים לקורא הישראלי, אבל את ההשוואות אפשר לעשות לבד.

כל אלו מביאים לאירע הבלתי נמנע, אמא של בי פשוט נעלמת.
זה לא ספויילר, ככה הספר מתחיל

הדבר הראשון שמעצבן הוא שאני שואלת את אבא מה הוא חושב שקרה לאמא והוא תמיד אומר, “הכי חשוב שתביני שזו לא אשמתך.” אתם שמים לב שזו בכלל לא היתה השאלה. כשאני לוחצת עליו הוא אומר את הדבר המעצבן השני, “האמת היא עניין מורכב. אין שום דרך שאדם אחד יוכל אי פעם לדעת הכול על אדם אחר.”

משם הספר מתגלגל אחורה והסיפור מתחיל. כל מה שקרה עד ההיעלמות ולאחריה. ברנדט כבר נעלמה בעבר, כל העולם האדריכלי חיפש אותה אך לא מצא והיא נעלמת שוב. היא טובה בלהיעלם. חציו השני של הספר עוסק ביחסים בין בי לאביה ובנסיונות שלהם לשקם את מערכת היחסים בהיעדרה של האם.

האם יצליחו, מה יקרה לפרויקט של אלגין, באיזו פנימיה בי תלמד ואיפה לכל הרוחות ברנדט? תקראו את הספר…

כריכת הספר איפה את ברנדט

איפה את ברנדט

איפה את ברנדט
מריה סמפל
מאנגלית: יוני רז פורטוגלי
הוצאת ספרי פן ומשכל
יולי 2013

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *