המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בחירתו של רפאל פ.

27 בנובמבר 2016 גדי איידלהייט

בניגוד לספרים אחרים, ספר זה הגיע אלי זמן מה לאחר צאתו והיה לי ידע עליו לפני שהתחלתי לקרוא בו, אך גם לקורא ראשוני, שתי העובדות הבאות על הספר הן כל כך ברורות שאין לראות בהן ספויילר. הראשונה היא שהספר, בניגוד להכרזה הסטנדרטית “הקשר בין עלילתו למציאות הוא פרי דמיונה של המחברת” דווקא אמתי לחלוטין, אף יותר מהרגיל, והגילוי השני וזאת כבר תמונת הכריכה אומרת, שהסוף אינו טוב.

הספר מסופר בידי רפאל ונכתב על ידי ורדה, אמו של רפאל. מהמשפט הראשון בספר (וגם מכל מה שאולי כבר שמעתם על הספר) ברור לנו שרפאל שם קץ לחייו. הסיפור מתחיל עוד לפני הורתו של רפאל, הרחק בעולם הנשמות, בקטע מיסטי בו נשמתו בוחרת את הוריו. רפאל רוצה הורה אחר אך אותו הורה הוא רק ילד ורפאל בוחר באחותו הגדולה, לפחות עד שיוכל לעבור להורה אחר, אם מעבר כזה בכלל אפשרי. ובכל מקרה לנו כקוראים ברור במה כרוכה תחילתו של מעבר כזה, וכך נקבע גורלו של רפאל מראש כפי הציטטה מאת אלברט איינשטיין המופיעה בסוף הספר. אולם, שם הספר הוא “בחירתו של רפאל”. אם יש בחירה, הרי שהגורל לא נקבע מראש. על הציר הזה בין הטרגדיה היוונית בה הסוף המר ידוע ומוחלט וכל צעד שתעשה רק יקרב אותך אליו, לבין הגישה של “הרשות נתונה” ובה הכל ניתן לשינוי, נע הספר שמרבית עלילתו בירושלים.

מה הגורם לטרגדיה? קשה לדעת. ורדה פולק-סאם לא עושה הנחות. לא לעצמה, לא לאביו של רפאל ולא לשאר האנשים שהיו בחייו. כולם תרמו לאשמה אבל אף אחד לא אשם. אין אפשרות לדעת ולהבין מה באמת קרה. הילדות המתוארת אינה ילדות קשה ואיומה. יש קשיים, יש בעיות, יש אפילו חוויה קשה במיוחד, אולם אין לנו את הכלים לדעת, את מי חוויות קשות אלו ישברו וידכאו.

ואולי מכך נובעת חשיבותו של הספר. לא בסיפור האישי המשפחתי, שחשוב למעגל הראשון והקרוב, אלא הסיפור של התופעה וההתמודדות. תראו איך דבר כזה יכול לקרות מבלי שאיש בסביבה יחשוד. גלו ערנות לסימנים מוקדמים ועשו משהו. סקרתי ספר שעסק בנושא דומה מעט, “כל מה שלא סיפרתי“. נראה שחוסר היכולת לספר הוא חלק מהעניין. יש דברים שלא מדברים עליהם. עד היום יש כאלו שלא יעלו את המילה “סרטן” על שפתם, וגם זה מוזכר בספר. על בעיות נפשיות, בוודאי ובוודאי שלא מדברים. וגם אם מדברים, לא תמיד אפשר למנוע.

תיאורי שנותיו הראשונות של רפאל ארוכים, ותיאור השקיעה האחרונה כשהוא בחור צעיר באמצע שנות העשרים קצר. אם לא היינו יודעים את הסוף מההתחלה היינו מופתעים. אין סיבה ברורה ואין הבנה מדוע פתאום מתחילים ניסיונות התאבדות. נראה שהדברים משתפרים, שיש תקופות טובות, מיצוי עצמי ואפילו סוג מסוים של אושר. אנחנו מצפים לסוף המר מתחילת הספר אבל מופתעים כשהוא מגיע. והסיום המהיר, בו אנו עדיין נאחזים בתקווה שמשהו טוב יקרה, תקווה חסרת ביסוס רציונלי, חותך באחת את תקוותנו ומוריד אותנו לקרקע המציאות.

הספר יוצא מהלב וכל שורה בו מראה את זה בכתיבה יפה ועדינה. הספר המתאר טרגדיה, אך אינו טרגי וכולל צחוק, הומור ושמחת חיים, מנהגי בית אבא ובעיקר אמא, הווי ופולקלור. הלוואי והיה גם סוף טוב יותר, הלוואי ולמישהו הספר יעזור.

כריכת הספר בחירתו של רפאל פ

בחירתו של רפאל פ

בחירתו של רפאל פ.
ורדה פולק סאם
הוצאת טפר – 2016

מגב הספר

סיפורו של רפאל היפה, המוכשר ותאב החיים, שנפשו נמשכת מנעוריו לתהומות שעומקן לא ישוער. אנחנו חוזים ברפאל מינקותו, גדל לצד אם סוערת ונועזת ואב שהתנכר לו, הופך לילד השובה את לב כל רואיו, מוזיקאי, מתופף מחונן, עלם חמודות בעל הומור יוצא דופן – שהכוחות האפלים בנפשו לעולם אינם מרפים. הספר צבוע כולו בצבעים עזים ומדיף ריחות משכרים של מיני תבשילים. שפתו העברית היפהפייה משובצת בספניולית עסיסית, שפתן של בנות המשפחה. העלילה נעה בין ירושלים לניו יורק וחזרה, מלווה את רפאל ברגעי תהילה כחלק מלהקתו, אך גם ברגעי הכאב שמובילים אותו אל בחירתו הקשה. פולק-סאם בוראת בעוצמה מצמיתה יצירה ספרותית עוצרת נשימה, החודרת לעומקי העומקים של נפש האדם, לופתת את הלב ומותירה חותם שלא יימחה.

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *