ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הזקנה ששברה את כל החוקים

17 באפריל 2016 גדי איידלהייט

שם הספר הצביע מיד שיש כאן זיקה ל – “זקן בן מאה שיצא מהחלון”. זיקה זו התבררה כמכוונות  וראו את צילום הספר המופיע למטה, גם בעיצוב הכריכה הדומה ובפרט בחבק שצורף למען לא נוכל לפספס. שמו של הספר במקור הוא Kaffe med rån  שמשמעותו “קפה עם שוד” על משקל קפה עם שני סוכר. האם באמת יש זיקה בין שני הספרים? לא חקרתי עד כדי כך אבל ספר זה יצא במקור שנה אחרי “הזקן” אז לכו תדעו. לי נראה שהזיקה נוצרה במכוון לקורא הישראלי. בפועל דווקא הזקן, אם אתם זוכרים, שיגע את כל העולם (ובמיוחד את מנהיגיו -סטלין, מאו וטרומן), ובספר זה הזקנה משגעת בעיקר את האחות האחראית בבית האבות ואת פקד המשטרה שלא מבין מה נחת עליו, אבל ניחא.

סיימתי שני ספרים כבדים ורציניים והייתי חייב משהו קליל יותר. קריאה מהירה ומהנה, עם הומור, אך אחד שבאמת נפגע. לא איזו יצירה ספרותית גדולה אלא משהו בשביל הכיף, ספר שגם אפשר לדלג שורות פה ושם, ולקרוא במהירות ולהנות. קיבלתי את מה שרציתי ואין שום תלונות, ההיפך. אז הנה מעט תיאור

למרתה נמאס. בית האבות הולך מדחי אל דחי, הצוות מתעמר בהם, מקצץ בתנאים ומחלק המון תרופות. חלקן שיהיו רגועים וילכו לישון מוקדם וחלקן שיהיו פחות רעבים ועלות התחזוקה תרד. אפילו את כוסות הקפה מגבילים לשלוש (גוואלד!) ואז הם רואים תוכנית על החיים בכלא וחושבים שאפילו בכלא חיים יותר טוב מאשר בבית האבות (אנחנו בשוודיה) ומגייסת את חבריה הקשישים לביצוע פעולות נועזות שמטרתן להגיע לכלא וגם לעשות קצת כסף אבל בעיקר לצאת קצת מהמחנק של בית האבות, להכניס אקשן, שמחה, חדווה ואפילו רומנטיקה לחיים. התוצאה מקסימה ומשעשעת. ההרפתקאות הזויות וחסרות היגיון, אבל זה סוד הקסם של הספר. ליהוק נכון יבטיח גם סרט נהדר והמוטו של הספר, שהוא דווקא מוטו חשוב “גם זקנים יכולים!”. יכולים הכל – גם לבצע פשעים ולשבת בכלא אבל בעיקר לבלות להנות, לחוות, לחיות!!

כריכת הספר הזקנה ששברה את כל החוקים

הזקנה ששברה את כל החוקים

הזקנה ששברה את כל החוקים
קתרינה אינגלמן סונדברג
מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה
כתר ספרים 2016 (במקור 2012)

מגב הספר

הזקנים משתגעים!
למרתה אנדרסון בת ה־ 79 אין שום כוונה להמשיך לשבת רגל־על־רגל בבית האבות המרופט והמשעמם שלה. היא יודעת שמגיעים לה חיים הרבה יותר זוהרים ומפנקים. על כן היא רותמת למשימה את ארבעת חבריה לבית האבות כדי למחות נגד החוקים שנכפים עליהם: לא הולכים לישון מוקדם, ובטח שלא אוכלים ארוחות בטעם של פלסטיק. אט־אט הם צוברים ביטחון ומתכננים שוד בנק שיעזור להם
לממן את החיים החדשים שלהם. הם מחליטים להיות לרובין הוד של האזרחים המבוגרים, להגן עליהם בכל מקום ובכל זמן, ובטח שלא לתת להליכונים שלהם לעצור בעדם. ואז? אז מתחילות ההרפתקאות.
“הזקנה ששברה את כל החוקים” הוא רומן מצחיק ומחמם לב  שכבש לבבות של קוראים רבים בכל רחבי העולם ומוכיח שבאמת אין גיל לתרגיל.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *