ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים

29 באוקטובר 2015 גדי איידלהייט

ברור שרצו ליצור כאן סדרה. השם דומה והכריכה דומה, אבל האם זה אפשרי? מהי בעצם סדרה של ספרים? יש סדרות כמו הארי פוטר: ספרים שעוסקים באותם גיבורים ומתקדמים על ציר הזמן, יש סדרות שעוסקות באותה דמות אבל אין קשר בין עלילות הספרים השונות (רוב סדרות המותחנים), ויש סדרות שהן יותר אסופות שמתאפיינות במראה אחיד אך כל יצירה עומדת בפני עצמה (כל ספרי עגנון) והמקרה המסקרן יותר הוא סדרות בנושאים שונים מאת מחברים שונים אולם שיש להם מאפיינים דומים. ניקח בתור דוגמה את הסדרה האוניברסיטה המשודרת, תוכנית הרדיו המיתולוגית שהעשירה את עולמי במשך שנים ושמרבית הקורסים ברדיו עברו לספרונים קצרים. המיתוג שלהם כסדרה גורם לנו לדעת מראש מה בערך נקבל למרות שהנושאים ומהחברים שונים זה מזה כרחוק מזרח ממערב.

אבל כאן המשימה קשה יותר. הספר הראשון “בסדרה” יצא לפני למעלה משמונים שנה. הוא לא היה ספר בסדרה אלא ספר בודד וגם הספר הנוכחי, אינו חלק מסדרה, אלא הוצא בלי שום קשר אליה. הסדרה היא וירטואלית לחלוטין. ולכן לא נסתפק בסקירת הספר בלבד אלא נדון מעט בהגדרת הסדרה שלפחות לפי הכריכה האחורית צפוי לה כרך נוסף.

הספר הראשון “בסדרה” הוא כמובן “ההיסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים” שיש לי חיבה אליו מאחר והוא אחד הספרים הראשונים שסקרתי אי אז לפני כמעט שש שנים. בכל אופן, ספרו של גומבריך שיצא בשנות השלושים נקרא במקור (למזלי למדתי מעט גרמנית) Eine kurze Weltgeschichte für junge Leser” ובתרגום חופשי שלי: ההיסטוריה המקוצרת של העולם לקוראים צעירים. השם תורגם איך שתורגם, אבל הספר בבסיסו הוא ספר לילדים וכתוב בלשון של ילדים. הספר אותו אנו סוקרים כאן אינו ספר לילדים. שמו במקור A little history of philosophy, והוא מיועד לקוראים בוגרים ואולי לנוער. נכון שהוא כתוב בצורה חברמנית וסחבקית, כלומר לא בצורה “כבדה”, אבל מבחינת קהל היעד, אין כאן, לדעתי, הצדקה לסדרה. הנה למשל, בספרו של גומבריך ציורים רבים האופיינים לספרי ילדים, בספר זה אין ציורים כלל. אמנם אני מבין  את השיקול השיווקי שבא להמשיך מומנטום של ספר שהצליח מאד וגם את השיקול המערכתי להוצאת סדרת היסטוריה/פילוסופיה/מדע הפונה לקהל הצעיר יותר, אולם ההחלטה ליצור אותה כאן כמעט “יש מאין” משונה. בררתי את הנושא עם אנשי הוצאת עליית הגג והסתבר לי למרבה ההפתעה שמיתוג הספרים כסדרה בוצע בכלל על ידי אוניברסיטת ייל ויש עוד לא מעט ספרים בסדרה (בנוסף לספר על המדע שיתורגם יש גם על ספרות ועל ארצות הברית ועוד)! כך שחוץ מהספר הראשון הותיק של גומבריך, שאר הספרים הם חדשים וכולם מתחילים בביטוי A little history. נזכיר שהוצאת עליית הגג גם יצרה “סדרות” כדוגמת שני הספרים המצוינים: “חלום התבונה” ו”ההיסטוריה של המדע“, שני ספרים נפרדים שבעזרת כריכה דומה נראים כסדרה. אני ממליץ בחום על שניהם.

עד כאן על הפילוסופיה של הסדרות ועכשיו נדבר קצת על הספר בפני עצמו. אולי התרשמתם לחומרה מהפיסקה הקודמת ולכן נקדים שהספר מצוין ועומד לחלוטין בזכות עצמו. הספר כולל ארבעים פרקים קצרים, מאד, שדנים כל אחד בפילוסוף או שניים. קצת על תולדות חייו, קצת על מחשבתו הגותו וכתביו וקצת על השפעתו. הקריאה שוטפת, הסגנון פשוט, התרגום טוב ומעביר את האווירה הקלילה של הנושאים הרציניים. שלא כמקובל, התרגום מוסיף הערות בגוף הטקסט עצמו ובלי לציין שזה הוספת המתרגם/עורך, כאשר למשל הוא מצטט ישירות פסוקים בעברית במקום התרגום מהלטינית ששונה מהותית. נראה שגם החלטה מודעת זו נעשתה בשביל לפשט את הספר, ולמנוע מצב של הערות שוליים האופיניות לספרים “כבדים” יותר. בכל אופן, המתרגמת והעורך עושים את זה היטב והקריאה שוטפת והקורא מרגיש שהספר נכתב אליו אפילו שהוא בישראל.

יתרון חשוב של הספר הוא העדכניות שלו. כל ספרי ההיסטוריה של הפילוסופיה יתחילו ביוון העתיקה, מי בתלס ומי בסוקרטס, אבל רובם יסיימו הרחק מאיתנו. אולי עם ברטנרד ראסל אולי עם ויטגנשטיין. ספר זה כולל בנוסף לשני אלו גם את קארל פופר ותומאס קון (השייכים לזן הפילוסופיה של המדע, שלעתים אינו נכלל בספרי ההיסטוריה של הפילוסופיה מאחר והוא תת-ענף בעל מאפיינים שונים מעט) ופילוספים מודרניים כמו חנה ארנדט ופיטר סינגר. הפילוסוף היהודי הבולט המוזכר בספר הוא ברוך שפינוזה ולעתים מוזכרים כדרך אגב פילוסופי ימי הביניים כדוגמת הרמב”ם.

נהנתי מאד מקריאת הספר ולמרות שהוא אינו מתאים לילדים בבית הספר היסודי, הוא מתאים לנוער מגיל תיכון לערך, שאולי יצטרכו מעט עזרה מההורים, אבל יצליחו לצלוח את רובו בהנאה.

היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים - כריכת הספר

היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים

היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים
נייג’ל וורברטון
מאנגלית: דבי אילון
עליית הגג וידיעות ספרים 2015 (במקור 2011)

מגב הספר

הפילוסופיה מתחילה בשאלות על טבע המציאות ועל הדרך שבה אנחנו צריכים לחיות. אלה הדברים שהטרידו את סוֹקרטס, שהסתובב באתונה העתיקה, שאל שאלות מוזרות, והביך אנשים שפגש על-ידי כך שהראה להם כמה מעט הם באמת מבינים.

הנה גדולי ההוגים של הפילוסופיה המערבית, הרעיונות המשכנעים שלהם, המשכנעים פחות, על העולם ועל הדרך הטובה לחיות בו. המחבר עורך סיור מודרך בהיסטוריה של הפילוסופיה, והוא מתבל את הסקירה בסיפורים מעניינים, לפעמים מוזרים, על חייהם של פילוסופים: למן העת העתיקה, אז דיברו על חירות ורוח האדם, ועד השאלות הפוליטיות שמציקות לנו בימים אלה. ווֹרבֶּרְטוֹן לא רק מציג את הפילוסופיה בצורה נגישה, אלא גם מזמין את כולנו לחשוב, להתווכח, לנמק, ולהמשיך ולשאול. המבוא הידידותי הזה מציג את המניפה הרחבה של החיפוש אחר הבנה פילוסופית.

היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים מצטרף אל קודמו בסידרה, רב-המכר האהוב מאת ארנסט גוֹמבּריך, היסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים. הספר השלישי בסידרה הוא היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים.

2 Comments

  • חתול 1 בנובמבר 2015 at 14:01

    את ההיסטוריה של הפילוסופיה למדתי מ„עולמה של סופי” והוא מומלץ בחום.

  • עמי שטיינר 24 באוקטובר 2016 at 11:11

    כל הסדרה – שלושת הספרים – מעולים ביותר. אם היו לי עשרה ספרים להמליץ שכל אדם בעולם כדאי שיקרא – שלושת אלו היו בין העשיריה הזאת ללא כל ספק. שווה כל רגע של קריאה. גם מהנה, וגם מאפשר לקורא להבין ולפתח תפיסה כוללת של ההיסטוריה, המדע והפילוסופיה בצורה ששום חומר אחר, בהיקף כל כך מרוכז וקצר, יכול לתת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *