ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היפה והחיה

24 במרץ 2017 גדי איידלהייט

וואו. מה הסרט הטוב ביותר של דיסני? זו שאלה סובייקטיבית לחלוטין. בסוף שנות השמונים הפיקו בדיסני סרטי אנימציה בקצב מסחרר. סרטים המיועדים לכל המשפחה, עם סבטקסט ברמות שונות, תחילת השימוש באנימציה ממוחשבת באיכויות שטרם נראו, ופסי קול נהדרים. מלך האריות, בת הים הקטנה, אלאדין. סרטים שהורים הלכו עם הילדים להצגה יומית ואחר כך הלכו שוב להצגת ערב בשביל לשמוע את הסרט באנגלית ולא בדיבוב. סרטים שגם הצעירים בני עשרים ראו וראו וראו. כולם היו טובים, כולם היו להיטים ומכולם, אהבתי את “היפה והחיה” משנת 1991. הסרט הטוב ביותר של דיסני בכל הזמנים. סרט האנימציה הראשון שהיה מועמד לסרט הטוב ביותר באוסקר (הפסיד לשתיקת הכבשים) וכמובן זכה בפרס על פס הקול.

האם בגלל איכות האנימציה? האם בגלל פס הקול? האם בגלל שהייתי בחור צעיר בן עשרים ומאוהב קשות בעלמת חן יפהפיה שלימים תהיה רעיתי יונתי תמתי? כל התשובות נכונות. אמרתי לכם שזה עניין סובייקטיבי. וכאילו לא עברו 26 שנה, פתאום מוציאים רימייק. רימייקים עושים תמיד. לטוב ולרע. גם לג’יימס בונד עשו רימייקים וגם דיסני עשו לעצמם רימייקים. לפעמים טובים יותר (מלך הג’ונגל) לפעמים טובים פחות, אבל היפה והחיה? איזה רעיון מוזר. זה עובד, זה מושלם, זה על זמני. לא נוגעים. ואז הגיעו הטריילרים.

הייתי צריך לראות אותו פעמיים, ואז שלוש ואז ארבע. לא ייאמן. זה לא רימייק, זה להחיות סרט אנימציה. פריים אחרי פריים. להפוך את הציור לאמיתי. היה ברור שהטריילר נוצר בכוונה ככה ושבסרט יהיו שינויים כלשהם, ועוד מעט נדבר עליהם, אבל הרעיון הכללי שדיסני שידרו הוא אנחנו לא נוגעים בכלום. אנחנו הופכים אגדה למציאות.

ומה זה דיסני? הציניקנים יגידו כסף, והרבה כסף, אבל דיסני זה קסם, זה מותג שבנה את עצמו על כך שאגדות הן אמתיות ולכן כשאתה נכנס בשערי דיסנילנד ורואה את הטירה המפורסמת מול עיניך, אתה שוכח לגמרי מ-220 השקלים ששילמת כדמי כניסה. אתה שוכח שאתה בן 3 30 או 300 ונכנס לעולם אחר. Its magic everywhere.  רוצים ניתוח מקצועי יותר? יאיר רווה כתב על זה בבלוג שלו.

טירת דיסני

טירת דיסני

וכך הודעתי לבני ביתי חודשיים מראש שאנחנו הולכים לסרט היפה והחיה. הייתה בעיה בתאריך שכן תוכננה תצפית אסטרונומית לערב הבכורה בישראל, אבל מזג האוויר שיתף פעולה והיה מעונן, וזו בערך הפעם היחידה שאני יכול לומר שהייתי מרוצה מתצפית שהתבטלה. וברגע שהיא התבטלה רכשתי כרטיסים ולא סתם כרטיסים אלא לקולנוע IMAX תלת ממד. אם כבר אז כבר. יהיו כאלו שהIMAX יפריע להם. מרגישים ממש בתוך הסרט, המסך תופס את כל שדה הראייה ואולי יהיו כאלו שזה לא מתאים להם. אבל אני שקעתי במושב ומרגע הפתיחה עת נשמעו שבעת הצלילים המפורסמים של הנושא, נכנסתי למשך שעתיים וקצת לתוך הקסם.

שעתיים וקצת יתמהו הקוראים הבקיאים? מאיפה הגיעה עוד חצי שעה? הגיעה. לא שינויים אבל תוספות. מעט תוספות פוליטקלי קורקט כמתחייב מהתקופה, מעט רקע היסטורי, איך ולמה אמא של בל מתה, איך החיה נהיה חיה (גם אמא שלו מתה), ועוד כמה שירים חדשים. שירים חדשים? כן, אבל של אלן מנקין, מי שאחראי לפס הקול המקורי. משתלבים יופי עם הקיימים וזיהיתי אפילו קריצה קלה לעלובי החיים.

שעתיים וקצת בהן הסרט קם לתחייה. הדמויות המצוירות נהיו בשר ודם (או יצירי מחשב אחרים, בכל זאת חפצי בית, לפחות עד סצינת הסיום), אמה ווטסון במשחק נהדר (ואתגור רציני של מיתרי הקול) ואליה מצטרפים שאר השחקנים, דן אוונס – החיה, לוק סטיוונס כגאסטון (נהדר!) וקווין קליין בתור האבא.

שיחזור הסצינות מופתי. כמעט כל תנועה ומחווה דקה מופיעה. אני אצטרך לראות את הסרט המקורי שוב (ושוב), אולי מישהו יעשה סינכרון של כל הסרט אחד מול השני כמו הטריילר. אבל הסרט השני עומד גם בזכות עצמו וגם ללא ההשוואות למקור.

בסוף כשכולם הופכים לבני אדם צצות עוד כמה דמויות מוכרות כמו אמה תומפסון. יש מעט שינויים בסצינות חלקן טובות חלקן פחות מוצלחות, אני מניח שהוויכוחים על כל שינוי יתפסו מקום רב בפורומים של המוכרים לדבר, אבל אותי הם עניינו פחות וגם אתכם, אם אתם לא מכורי קולנוע הם לא צריכים לעניין. ולמרות שצפיתי עשרות פעמים בסרט, עדיין התרגשתי בסצינת הסיום ושקלתי להתחבא בין המושבים ולהישאר להקרנה הבאה.

Tale as old as time
song as old as rhyme
Beauty and the beast

אז עד היום היפה וחיה היה הסרט הטוב ביותר של דיסני. מהיום היפה והחיה הם שני הסרטים הטובים ביותר של דיסני.

 

כרזת הסרט היפה והחיה

היפה והחיה

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *