ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הכפית הנעלמת

24 באוקטובר 2013 גדי איידלהייט

ספר מדע פופולרי על כימיה העוסק ביסודות הטבלה המחזורית כבר נשמע מבטיח. סופר צעיר שזכה בפרסים על כתיבה מדעית רק מחזק את ההרגשה, והקדמה שמזכירה לך תחביב ילדות ישן – שבירת מדחומים והתבוננות מופלאה בכדורי הכספית המתרוצצים להם ממקום למקום (וסליחה אמא על הבלגן) שואבת אותך פנימה לתוך הספר. הספר אכן מתחיל בתיאור של הטבלה המחזורית וקצת על גלגוליה אולם משם והלאה עובר לתאר את כל יסודות הטבלה המחזורית בצורה מרתקת. כל פרק עוסק במספר יסודות הקשורים ביניהם בצורה כלשהי. הקישורים מפתיעים, רוב היסודות אינם מוכרים והסיפורים מענינים. בין היתר אפשר לקרוא מה הקשר בין בירה לגיל כדור הארץ, מי ניסה להתלוצץ עם מלך שבדיה ואיך אפשר להפוך את צבע העור לכחול דרדסי? הספר אינו ספר מדע, הוא לא מלמד כימיה ואין בו אפילו נוסחה אחת וגם לא הסבר מה ההבדל בין יון לאיזוטופ, ולמרות שמושגים אלו מופיעים בספר אין חובה להכיר אותם על מנת להנות משפע המידע על היסודות השונים: כבדים כקלים, אצילים כפשוטים. קין מרכז יסודות שונים בכל פרק דרך קו עלילה משותף העובר ביניהם והכולל מידע על התגליות שלהם, האנשים שעמדו מאחוריהם, התנהגות היסודות עצמם, עובדות מפתיעות, טעויות ושערוריות, שמחות ולעיתים גם אסונות. המידע מוגש בסגנון קליל וחינני ומראה שאכן יסודות הטבלה המחזורית הם הם היסודות של קיומנו. מומלץ לחובבי מדע ועוד יותר למי שבינם לבין הכימיה אין שום כימיה. אין לי ספק כי נערים ונערות שיקראו בספר ויחשפו לתחום המרתק של הכימיה והפיסיקה (ההבדל ביניהם לא תמיד ברור) ירצו להמשיך ולעסוק בנושאים אלו, במגמות בתיכון ובאקדמיה.

ביסמוט

נחשו מי קנה באיביי את גוש הביסמוט הזה….

ואם הסתקרנתם מהשאלות לדוגמה שהבאתי קודם, הנה התשובות:

כוס בירה, על הבועות שעולות בה, היוו השראה לדונלד גלייזר להמציא את תא הבועות שסייע בקביעת גיל כדור הארץ (גלייזר מסתייג מהסיפור וטוען שרק השתמש בבירה בתור נוזל בתא הבועות, נוזל שהתגלה מאד לא יעיל והוחלף במימן, אבל חבל לקלקל מיתוס מדעי).

ג’ון ברדין זכה בפרס נובל על פיתוח הטרנזיסטור בשנת 1958. מאחר והוא היה חנון מדעי הוא לא הירשה לשני בניו להתלוות אליו לטקס בשטוקהולם, שמא יחמיצו חומר חשוב לבחינות שלהם באוניברסיטת הרווארד, וכאשר מלך שבדיה, גוסטב השישי, נזף בו שלא הביא אותם ברדין מלמל שלא נורא, הם יבואו בפעם הבאה שהוא יזכה בנובל… באופן מפתיע (ואולי לא) ברדין זכה שוב בנובל בשנת 1972, הביא את בניו, הציגם לפני המלך והזכיר לו את הבטחתו מלפני 14 שנה.

הצטברות של המתכת כסף בגוף גורמת לעור לקבל גוון כחול. יש אנשים שחשבו שצריכת כסף תשפר את מערכת החיסון שלהם (ואכן אטומי כסף ונחושת מזיקים לחיידקים) אולם התוצאה המתקבלת היא עור בגוון לא טבעי, ראו בקישור הבא.

ולמה הכפית הנעלמת דווקא? זהו אחד מקסמי הכימיה, ידוע שכספית היא המתכת היחידה הנוזלית בטמפרטורת החדר (זוכרים את הכדורים המתגלגלים להם כשהמדחום נשבר?), אבל מה שפחות ידוע הוא שהמתכת גאליום נמסה בטמפרטורה של 30 מעלות. למעשה כפיות שקוסמים מכופפים ושוברים עשויות לרוב מגליום, וטריק ידוע הוא לערבב כוס תה עם כפית גליום שפשוט תיעלם (אין לשתות את התה חלילה. יש לתת לו להתקרר, הגאליום יקפא ויהפך למוצק אפשר לאסוף אותו, להתיך אותו וליצור כפית חדשה. קיטים של גאליום עם תבנית ניתנים לרכישה בארה”ב).

הכפית הנעלמת

הכפית הנעלמת

הכפית הנעלמת
הקסם המסתורי של הטבלה המחזורית
סם קין
מאנגלית: עמנואל לוטם
הוצאת דביר תשע”ג
 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *