המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

המלך צ’ינגיס הראשון

23 בנובמבר 2016 גדי איידלהייט

במזרח אסיה, ליד מונגוליה ישנה מדינה קטנה, שאריות של ברית המועצות שהתפרקה. קוראים לה צ’ינגיסטן, על שם המלך צ’ינגיס שביצע הפיכה כלשהי והכריז על עצמו כמלך הבלתי מעורער, או לפחות כזה שכל המערערים עליו מצאו את עצמם במקומות לא הכי נעימים. צ’ינגיס הוא דיקטטור וכמיטב המסורת הוא משנה את לוח השנה: שמות החודשים על שם קרובי משפחתו ומספר החודשים לפי גחמותיו וגם דואג לנתק את המדינה מהעולם. יש קצת התפרעויות במחוזות מרוחקים וגם עניין בינלאומי במדיה הקטנה שפעם היה בה מאגר נשק גרעיני סובייטי. השילוב של מדינה עם רודן ונשק גרעיני לא עושה לאו”ם טוב וגם שם צריך סיוע בהסברה בינלאומית. עד כאן נשמע תיאור של צפון קוריאה לפחות כמו שאנחנו תופסים אותה, אבל לכו תדעו. גולה צ’ינגיזי ,טוראן שמו, החי בניו יורק נקרא לחזור לביקור בארצו ומשתכנע להישאר שם (בעיקר כי הוא פוטר מעבודתו וגם חברתו נטשה אותו וממילא אין לו משהו יותר טוב לעשות) ולעזור לקדם את ענייני המדינה. מתישהו הוא בין שהוא אולי טעה אבל כבר מאוחר מדי, או שבעצם לא, או שבעצם הוא לא טעה?

הספר הוא מרקחת מבולגנת: קומדיה, סאטירה, פרודיה, דרמה. גם וגם ולא תמיד ברור איפה הדגש. האם הספר אמור להיות משל על ישראל, המזרח התיכון או כול העולם? האם צ’ינגיס הוא בן דמותו של נתניהו? ארדואן? אובמה? סאטירה אמורה להיות ממוקדת, פארודיה צריכה להיות יותר מובנת ובספרנו גולשים גם למחוזות האבסורד, או למעשה, נמצאים בה תדיר, עם שמות מחוזות וערים כדגומת סוגסטיה ופרציפלוחה, שאמנם מעלים חיוך על קוראי הקורא, אבל מקשים על התייחסות רצינית יותר לנושאים שיש בו. ז

ולמרות שהנושאים רציניים: דיקטטורה מול דמוקרטיה. איפה באמת יותר טוב? האם האדם בניו-יורק חופשי בכלל או משועבד לדברים אחרים? ושאלות נוספות כגון אלו, הספר לא לוקח את עצמו ברצינות רבה מדי. זה בסדר, זה מותר וזו כנראה בחירתו של ילון שגם הוא נראה כלוקח את עצמו בקלילות חביבה (ראו בכתבה של אודי מקסימוב). אני נמנעתי בכלל לחשוב על שאלות הרות גורל כדוגמת אלו שהבאתי ופשוט להנות מהסיפור. העלילה די זורמת אולם מפעם לפעם, מעשה שטן, נכנסו אליה קטעים שמיותרים מעט, משהים את הקורא מקו העלילה המרכזי ומתפרעים לכיוונים שונים. אין צורך בהם על מנת ליצר מתח מלאכותי, ואני פשוט דילגתי מעט.

אם אתם מוכנים לוותר על הרצינות ולגלוש קצת למחוזות האבסורד, לא להבין לגמרי את הבדיחה, אבל להבין שהיא על חשבוננו, המלך צ’ינגיס שלמרות היותו דיקטטור ודיקטטור הוא תמיד מרושע, מזכיר יותר את המלך בבר האהוב, ומתגלה גם כבעל חזון מדיני וכמאמר מגילת אסתר “דורש טוב לעמו” יספק לכם כמה שעות קריאה מהנה.

כריכת הספר

המלך צ’ינגיס הראשון

המלך צ’ינגיס הראשון
יונתן ילון
הוצאת גרף 2016

מגב הספר

כשהחיים אפרוריים, משמימים וקצת משעממים, כשהדירה שכורה, מפטרים אותך מהעבודה, ובת הזוג שלך בדיוק עזבה – אין כמו הרפתקה מסעירה בארץ רחוקה כדי להעלות את מצב רוחך. או כך לפחות חשב טוראן, בחור ממוצע מניו יורק שמגיע מלב הציוויליזציה המערבית לצ’ינגיסטן – ממלכה אסיאתית קטנה ומסוגרת, שבה שולט ביד רמה דיקטטור חביב וטוב לב, מלך מטעם עצמו, שכדרכם של דיקטטורים רחומים מאז ומעולם, חושב רק על טובת עמו. הקשר שלו עם טוראן ינתץ מוסכמות, ישנה גורלות ויהפוך את טוראן מבחור שבור לב עגמומי לגיבור מאוהב, כי אין כמו דיקטטורות קטנות וחביבות כדי להצית אהבות חדשות.    המלך צ’ינגיס הראשון הוא רומן הרפתקאות פרוע, סאטירי, שנון ונשכני, המשלב סוגיות אקטואליות בהרפתקה קומית מסחררת שלא תוכלו להניח מהיד, שכתב אחד הקולות המקוריים ביותר בספרות העברית העכשווית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *