ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הצופן הנוצרי באמנות

29 בדצמבר 2015 גדי איידלהייט

נושאים מכתבי הקודש נפוצים מאד באומנות. לרוב נכיר ונזהה נושאים שמקורם בתנ”ך אולם נושאים הנמצאים בכתבים הנוצריים, מוכרים הרבה פחות לקורא הישראלי. גם אלמנטים מסוימים החוזרים במקומות שונים בציורים שונים נותנים משמעויות לציור שאינן בררות למי שלא מכיר את הקוד הנוצרי.

ספר זה מאת ד”ר אפי זיו נועד לפענח את “הצופן” ולעזור לחובב האומנות בהבנת התמונה שהוא רואה. כבר בתחילת הספר מופיעים מוטיבים כלליים, כמו יונה או רימון והמשמעות שלהם בעולם הנוצרי, ובהמשך פרקי הספר עוברים דרך סצינות ואישים מהתנ”ך מהבית החדשה ועד דמויות נוצריות שזכו למאות ציורים: מריה, ישו, יוחנן המטביל, שליחים, נזירים, קדושים ועוד.

הפרק הראשון מוקדש לתנ”ך ומבוסס על דמויות לפי סדר הא”ב, החל מאברהם אבינו. לכל דמות מופיע תיאור קצר, מאפיינים לדמות (אטריבוטים), וסצינות אופיניות לדמות – ביקור המלאכים, גרוש הגר, עקדת יצחק במקרה של אברהם. אמנם סיפור התנ”ך מוכרים לנו אבל חשוב לזכור שהפרשנות שהציירים הנוצרים נותנים לה היא פרשנות נוצרית שלעתים שונה לגמרי מהפרשנות היהודית.

גדולתו של הספר, מעבר להסברים המועילים, היא במאות הציורים הגודשים אותו בצבע מלא. הלימוד אינו תיאורטי. לומדים על סימן או דמות מסוימת ומיד רואים תמונה או שתיים מייצגות. כמובן שמבחר התמונות האפשרי הוא גדול בהרבה, אבל הדוגמאות מספקות. למרות שספר מסוג זה נראה על פניו כספר ללימוד בבית ולא כמדריך בתוך המוזיאון, מאחר והיצירות המופיעות בו לוקחות ממאות מקומות שונים (פירוט מלא כולל זכויות היוצרים לצילומים מופיעות בסוף הספר), בהחלט אפשר לקחת אותו אתכם. בסוף הספר מופיע אינדקס מפורט שיכוון אתכם בשנים למקום הנכון. את שם התמונה והנושא ניתן לקרוא ולהבין כמעט בכל שפה לטינית וגם אם לא, אפשר לחפש את האטריבוטים. לדוגמה נניח שראינו ציור של אשה עם דרקון וליד התמונה אין שום שלט הסבר שאנו מבינים. נפתח באינדקס ונראה שדרקון הוא אטריבוט של מרגרט או ברברה (אין לי מושג מי העלמות האלו), מבט מהיר בדפים על שתי דמויות אלו יפתור את הסוגיה.

הספר הוא מדריך מעולה, מומלץ לכל חובב אומנות ומהווה תוספת חשובה ביותר לספרי האומנות בעברית שלרוב מקיפים צייר או זרם מסוים, או בנויים כספרי היסטוריה. מתאים מאד גם למתנות לחובבי אומנות

הצופן הנוצרי באמנות - כריכה

הצופן הנוצרי באמנות

הצופן הנוצרי באמנות
אפי זיו
כנרת זמורה ביתן 2015

לאתר של אפי זיו

מגב הספר

הנצרות היא הנושא המתואר ביותר ביצירות האמנות מאז הופעתה על במת ההיסטוריה. יצירות אלה קיימות בכל מקום שבו חיו וחיים מאמינים נוצרים — בכנסיות, במנזרים, במוזיאונים, בכיכרות, ברחובות ובגנים. ההתפעלות מהן חובקת כול, אך הבנתן ומלאכת זיהוי הדמויות והסצנות קשות אף לנוצרים עצמם, ויתרה מכך: לבני דתות אחרות, אשר אינם מכירים את הסיפור הנוצרי על בוריו. ההנאה האסתטית מהן מלווה לעתים בתסכול בשל אי־ההבנה של הסיפור המתואר והקשרו.
ד”ר אפי זיו מנחה את הקורא צעד אחר צעד באופן שיטתי וממצה כיצד להבין את המתואר ביצירה ולזהות את הדמויות המופיעות בה ואת הסיפור שמאחוריהן.
מטרתו של ספר זה להיות כלי עזר ראשון במעלה להבנת היצירות ולזיהוי המתואר בהן. אין זה ספר על הדת הנוצרית, כל תכליתו לתת לקורא כלים פשוטים להבנת יצירות האמנות מהיבטי זיהוי הדמויות והבנת הסצנה. הטקסט המובא בספר רלוונטי רק בהקשר של יצירות אמנות. היצירות הרבות המובאות בו מסייעות להבין כל יצירה אחרת שעוסקת בנושא.

לראשונה יוצא לאור בישראל ספר מרהיב ורחב יריעה שבאמצעותו כל חובב אמנות יוכל לפענח יצירות אמנות העוסקות בתנ”ך ובנצרות. מטרתו לאפשר לצופה לזהות את היצירה שלפניו ולהבין אותה.
הצופן הנוצרי באמנות סוקר את התפתחות האמנות הנוצרית, הכוללת כמובן את התנ”ך, תוך כדי הצגת הדמויות החשובות ותיאורן ביצירות האמנות.
בשפה קולחת מתאר הספר את האירועים והדמויות מהיבט אחד ויחיד – יצירות האמנות העוסקות בהם. בספר כללים פשוטים אשר על פיהם אפשר ללמוד לזהות את הדמויות ואת הסיפור בכל יצירה העוסקת בנושא.
הספר ערוך לפי נושאים ובו יותר מ־600 תמונות.

לראשונה יוצא לאור בישראל ספר מרהיב ורחב יריעה ונושאו – כיצד לפענח יצירות אמנות העוסקות בתנ”ך ובנצרות. מטרתו לאפשר לצופה לזהות ולהבין את יצירת האמנות שהוא ניצב מולה.

“הצופן הנוצרי באמנות” סוקר את התפתחות האמנות הנוצרית, הכוללת כמובן יצירות על התנ”ך. תוך כדי הצגת הדמויות החשובות ותיאורן ביצירות האמנות.
.
בשפה קולחת וברורה מתאר הספר את האירועים והדמויות מהיבט אחד ויחיד – יצירות האמנות העוסקות בהם. בספר כללים פשוטים אשר על פיהם אפשר ללמוד לזהות את הדמויות ואת הסיפור בכל יצירה העוסקת בנושא.
הספר ערוך לפי נושאים ובו למעלה מ-600 תמונות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *