ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

השותפות הגדולה

27 באוקטובר 2016 גדי איידלהייט

ספרו של הרב זקס “השותפות הגדולה” עוסק בקשר בין הדת למדע. בניגוד לספרים אחרים בתחום הוא אינו מנסה להראות שהדת לא סותרת את המדע, או שהמדע לא סותר את הדת, או שכל מה שהמדע מגלה כבר נאמר בדת, או להניח שאין שום קשר בין השניים. ספרו הוא משהו אחר לגמרי שמשמעותו כשם הספר. הדת והמדע דרושים שניהם ביחד, בשותפות, על מנת להוביל לחברה טובה וברת-קיימא. אין אפשרות לוותר על אחד מהם. ציור הכריכה המקסים משקף היטב הבחנה זו. נוסחאות המדע עם הכתב העברי של התורה, הם שתי מחציות המוח האנושי שרק החיבור ביניהן יכול להצמיח נבט, או במילותיו של הרב (המופיעות גם בגב הספר): “הסיפור שיסופר פה הוא סיפורה של התודעה האנושית, ויכולתה לעשות שתי פעולות שונות למדיי… המדע מפרק דברים כדי להבין איך הם עובדים. הדת מצרפת דברים כדי להבין מה הם אומרים.”

הרב זקס מפרט את דבריו באריכות אך בבהירות, עם דוגמאות רבות ואף מעט חזרות בין הפרקים. במקרה הזה החזרות מועילות ותורמות להבנת הרעיונות המורכבים. טענתו הבסיסית של הרב היא כי תרגום התנ”ך ליוונית, איבד חלק ממשמעויות התורה שאינם יכולים לעבור שפה. בנוסף, הפרדיגמה היוונית שונה מהפרדיגמה היהודית . בלוגיקה היוונית ישנה אפשרות של “או או”. או שהעץ ירוק או שהוא לא ירוק. אין מצבי ביניים. בתורה לעומת זאת יש מורכבות מסוג אחר. כבר בתחילת התורה מופיעים שני סיפורים שונים על בריאת העולם, שתי נקודות מבט שונות. כל אחת אמתית למרות שכל אחת סותרת את חברתה ושתיהן מתקיימות באותו זמן: “אַחַת דִּבֶּר אֱלֹקים שְׁתַּיִם זוּ שָׁמָעְתִּי כִּי עֹז לֵאלֹקים”. אפשרות זו של “גם וגם” אינה אפשרית בלוגיקה היוונית והבדלים אלו במרוצת השנים גרמו לנתק החמור בין הדת למדע, נתק שהחל במאה ה-16 עם התפתחות המדע מחד גיסא ועם התחלנות אירופה, בעקבות מלחמות הקתולים והפרוטסטנים מאידך גיסא, והחריף עד ימינו.

לא נוכל לסקור את כל פרקי אולם עיקרם הם תיאור הנתק והסיבות ההיסטוריות שגרמו לו, דיון נרחב בחוסר שייגרם לחברה המנותקת מהדת, חוסר שיוביל לניוון מוסרי וגם דיון בבעיות הקיימות בדת, בעיות שהוצגו בצורה נרחבת יותר בספר אחר של הרב “לא בשם האל” שיצא לאחר ספר זה. בניגוד לספרים של רבנים אורתודוכסיים שלרוב נכתבים לקהל יהודי, דתי ודובר עברית, ספריו של הרב זקס נכתבים לציבור שאינו יהודי בהכרח, אינו דתי בהכרח ובוודאי שאינו דובר עברית. זהו ספר אוניברסלי שאינו אפולוגטי ובא להצדיק את הדת וגם אינו פולמוסי למרות שיש בו תשובות לטענות אתאיסטיות. האוניברסליות מתקיימת בכך שהספר אינו עוסק ביהדות דווקא. היא המקור אולם הרב זקס מכנה את הדת “המונותאיזם האברהמי” מאחר וגם הנצרות והאיסלם מבוססות באופן כזה או  אחר עליה. מונח זה יכול לעורר מעט חוסר נחת בקוראים הדתיים היהודים של הספר (וגם על כך הערתי בקצרה בסקירה על הספר “לא בשם האל”), אולם אלו לא קהל היעד הראשי של הספר. גם אתאיסטים נדרשים לשמור על ראש פתוח ולא להיתקע בטענות שטחיות על מנת לנסות ולקבל משהו מהספר. בספר אפשר למצוא תשובות גם לטענות הנדחות בקש, אך חלקו המרתק יותר הוא שיח עם אתאיסטים מעמיקים, שאחד מהם היה המנחה של הרב זקס לדוקטורט.

דיון חשוב בספר הוא הדיון במוסריות. במוסריות הנובעת מתוך הדת ובמוסריות הנובעות מתוך היות האדם אדם. הרב מתכחש באופן גורך לטענה שאדם שאינו דתי אינו מוסרי, אלא שהוא טוען שברמת הכלל, מוסריות הבאה מהדת תצליח להחזיק מעמד זמן רב הרבה יותר מאשר מוסריות חסרת מקור. דוגמאות לכך לא חסרות, והדיקטטורים הגדולים במאה העשרים לא היו אנשים דתיים. לטענתה הפשטנית: הדת היא רעה, התשובה היא פשוטה. דת רעה מחליפים בדת טובה, כמו שמדע רע מחליפים במדע טוב ולא בחוסר מדע. התשובה פשוטה ואפילו נראית במבט ראשון בנלית וילדותית, אולם שפע הטיעונים שבאים אחר כך מצדיקים אותה בהחלט.

עוד הרבה אפשר לכתוב על הספר וכמעט בכל עמוד שהייתי פותח הייתי מוצא רעיון או שניים, שיכלתי להביא כאן ולדון בהם אולם נסתפק במה שכתבנו. זהו ספר שבוודאות אקרא שוב, והוא מהווה בעיני ספר חובה בספרייתו של כל איש משכיל ללא קשר לדתו ודתיותו.

כריכת הספר השותפות הגדולה

השותפות הגדולה

השותפות הגדולה
הרב יונתן זקס
מאנגלית: צור ארליך
הוצאת מגיד 2015 (במקור 2014)

 

מגב הספר

הדת, המדע והחיפוש אחר משמעות

“הסיפור שיסופר פה הוא סיפורה של התודעה האנושית, ויכולתה לעשות שתי פעולות שונות למדיי… המדע מפרק דברים כדי להבין איך הם עובדים. הדת מצרפת דברים כדי להבין מה הם אומרים.”

בשותפות הגדולה, ספר שהפך זה מכבר לקלאסיקה בתחומו, פורש הרב יונתן זקס כתב הגנה רחב היקף, מקורי ומרתק על המונותיאיזם. בהגינות ובאומץ מתעמת זקס עם האתגרים המדעיים והפילוסופיים,  המוסריים והפוליטיים הניצבים בפניה של האמונה הדתית, תוך הוכחת חיוניותה לקיום האנושי. לעומת המדע, הדת מספקת לאדם משמעות; לעומת הפוליטיקה הליברלית, היא מאפשרת לו לחיות בצוותא; ולעומת האתיאיזם המודרני, היא המעניקה לו תקווה.

הרב זקס הוא אחד הקולות המפוכחים, החדים והחשובים ביהדות כיום. בספרו החדש הוא מתמודד בצורה אמיצה עם האתגרים העומדים בפני הדת בעידן המודרני ומגלה את העושר והחיוניות שבמסורת הדתית עבור החברה בזמננו – ד”ר תומר פרסיקו, התוכנית לדתות זמננו, אוניברסיטת תל אביב

הרב זקס מוביל את הקורא במסע מרתק, מאלף ומאתגר בהיסטוריה, במדעי הטבע ובפילוסופיה, ומגלה את המשמעות של כל אלה בתורה – הרב נחום אליעזר רבינוביץ, ישיבת ברכת משה

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *