ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

זהב

15 במאי 2016 גדי איידלהייט

זהב באוזניים, זהב על הידיים, התאווה האנושית לזהב לא נעצרת, אך בטרם ניגש לסקירת הספר עצמו, נביא קצת מוזיקה שתוכלו לשמוע ברקע:

הזהב, מלכת המתכות, מאז ומימי קדם. אליעזר עבד אברהם מביא לרבקה נזם וצמידים מזהב. כאשר התורה רוצה לתאר את עושרו של אברהם היא מציגה אותו ככבד מאד במקנה, בכסף ובזהב, ואם תגידו שהזהב הוא דווקא האחרון ברשימה, הרי שזהב מוזכר בתורה כמעט מיד לאחר בריאת האדם בבראשית פרק ב’: “יא שֵׁם הָאֶחָד פִּישׁוֹן הוּא הַסֹּבֵב אֵת כָּל-אֶרֶץ הַחֲוִילָה אֲשֶׁר-שָׁם הַזָּהָב: יב וּזֲהַב הָאָרֶץ הַהִוא טוֹב שָׁם הַבְּדֹלַח וְאֶבֶן הַשֹּׁהַם”. גם פרק במשנה במסכת בבא מציעא מכונה הזהב ועוסק בדיני קניין סבוכים, אולם בתמציתו מכריז בצורה ברורה כי זהב הוא אמצעי התשלום המובחר ביותר (וזאת בניגוד לספר הטעון שזהב נהייה כזה רק הרבה מאוחר יותר).

הספר הזהב לוקח אותנו במסע בעקבות הזהב, ממכרה ענק בדרום אפריקה, דרך חדרי בנקים סודיים, כנופיות פשע ושודדים רצחניים, חדרים בבית הלבן, מלחמות ועוד. לצערי המסע לא מתחיל בימי קדם ממש, אלו המתוארים בתנ”ך ובתלמוד, שגם בהם הזהב שימש לתכשיטים, פולחן (עגל הזהב כמובן) והפגנת עושר כללית, ושיטות הפקתו היו שונות ועדיין נכרו כמויות עצומות. אולי אפילו היה עדיף להתחיל במקור הזהב. זהב, מתכת כבדה במיוחד אינו יכול להיווצר בליבות כוכבים ויצירתו דורשת כוכב שיגמור את חייו בסופרנובה אלימה שובעוצמות אנרגיה שיוכלו להתיך אטומים קלים ליסודות כבדים. הזהב הכבוד שוקע בתוך כדור הארץ, ומה שאנחנו מגיעים אליו הם רק מעט שבמעט מהשהז שקבור לנצח במעמקי כדור הארץ ופירורים ממנו נדחפים לפעמים למעלה בזרמי געש ולבה.

אולם פירורים אלו מספיקים להוציא את האדם מדעתו למרות שלזהב אין כמעט שימושים חוץ מתכשיטים ויופי ואפילו מחירו עוד לפני שנים לא רבות היה נמוך למדי (כ-2% בלבד ממחירו כיום). אבל מאז קרו דברים רבים והזהב משגע את העולם. הספר עוסק בהיבטים הפוליטיים של הזהב, בעושר שהוא הביא לאירופה (על חשבון אפריקה ואמריקה הדרומית, כמובן), על מאבקי הכוח הכלכליים ופצצת ניקסון שביטל במחי יד את תקן הזהב ופתח את מירוץ הנסיקה של מחיר הזהב וכן את פעולות הכרייה עצמן במדינות שונות – דרום אפריקה, ארצות הברית, סין וגאנה, פעולות כרייה עצומות שמגדילות עוד ועוד את היצע הזהב, אך הביקוש לא חדל.

נהנתי מאד מקריאת הספר המתאר תהליכים עדכניים, כלכלות גלובליות ואת השגעון העולמי במתכת מבהיקה זו. את החוסר בהליכה אחורה עוד כמה מאות ואלפי שנה כבר תיארתי אבל גם לי תקופת העת העתיקה, הספר מכיל מידע מרתק ומעשיר.

כריכת הספר זהב

זהב

זהב
מתיו הארט
מאנגלית: יוסי מילוא
הוצאת כתר 2016 (במקור 2013)

מגב הספר

ימיה של האנושות שזורים בתשוקה לזהב, המתכת הצהובה ויקרת המציאות המסמלת עושר, שחיתות ושררה, אך גם טוהר וקדושה.
בספרו המרתק בוחן מת’יו הארט את יחסיה של האנושות עם המתכת הנדירה לאורך ההיסטוריה, מהספרדים שכבשו את ממלכת האינקה, דרך הבהלה לזהב במכרות באמריקה הצפונית ועד למשבר הכלכלי של שנת 2008.

בין היתר, מספר הארט
• על פרנסיסקו פיסארו, הקונקיסטדור תאב הבצע שהצליח להערים על מלך האינקה ולכבוש את ארצו
• על החלטתו ההיסטורית של ניקסון והשפעתה על השוק העולמי
• איך נגמלה סין מהתיעוב הקומוניסטי כלפי המתכת המייצגת את הקפיטליזם והפכה למפיקת הזהב הגדולה בעולם
• על השפעותיה ההרסניות של הכרייה הפיראטית על המכרות בדרום אפריקה

בשפה בהירה ונגישה משלב הארט בספרו היסטוריה, גיאולוגיה, כימיה וכלכלה ומסביר באמצעותם כיצד הפך הזהב לאחד ממנועיה המשמעותיים של הכלכלה העולמית ולמניע רב-עוצמה של תהליכים היסטוריים. מגלי ארצות, גיאולוגים הרפתקנים, כורים פיראטיים, כלכלנים, נשיאים, ומלכים מככבים כולם בסיפור המרתק על ההיסטוריה של הזהב והשלכותיה על ימינו אנו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *