המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חברים במתנה

16 בנובמבר 2014 גדי איידלהייט

נועם הוא מלך הכיתה. הוא מחליט הכל. מי ישחק ומי לא, מי יבוא ומי לא. נועם אוהב ילדים שדומים לו אבל את מי שממושקף, שמן, נמוך או חלילה נכה, הוא פחות אוהב. הילדים מחליטים שככה אי אפשר להמשיך ומחליטים לעשות מעשה שלאחריו נועם מבין את טעותו. הבאתי את הספר במתנה לחברי א’ שחיווה עליו דעה טובה, ושהילדים התחברו לסיפור. הספר מעודד חברויות ומעביר לילדים את המסר העתיק והישן: “אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בתוכו” . הנה מספר דוגמאות מהספר באדיבות ההוצאה, באמצעותם תוכלו להתרשם מהתוכן. כמו ברוב ספרי הילדים, הספר עצמו מהווה רק מבוא לשיחה עם הילד. בעיות חברתיות בין ילדים הן עובדה קיימת וגם אם הילד לא סובל מבעיה כלשהי, אולי הוא יוכל בקלות רבה לעזור לילד אחר?

חברים במתנה עמודים 12-13

חברים במתנה עמודים 12-13

חברים במתנה עמודים 14-15

חברים במתנה עמודים 14-15

חברים במתנה עמודים 24-25

חברים במתנה עמודים 24-25

חברים במתנה - כריכת הספר

חברים במתנה


חברים במתנה
רם מוסקוביץ’
איורים: עדי צחור
הוצאת אוריון

מגב הספר
“חברים במתנה” מאת רם מוסקוביץ, בהוצאת הספרים “אוריון” הוא סיפור עם מוסר השכל, סיפור מרגש על  קבלת האחר והשונה ועל הסובלנות לאחר. הספר מתמקד בסיטואציות מוכרות מבית הספר ומגולל את סיפורו של נעם, הילד המקובל ביותר בכיתה שתמיד קבע מי יעשה מה והיכן: “בהפסקות לא הרשה נעם לילדים שמנים להשתתף במשחקים, למסיבת הכיתה אף פעם לא הזמין ילדים במשקפיים ולנבחרת הכדורסל של הכיתה בחר רק ילדים גבוהים במיוחד… נעם רצה שכל החברים שלו יהיו כמותו”. למסיבת יום ההולדת שלו בחר נעם לא להזמין ילדים שהיו שונים ממנו. הוא לא הזמין את דני השמן, את יובל שמרכיב משקפים, את רותם עם האף הארוך ואת מור שנעזר בכיסא גלגלים. הילדים ה’מנודים’ הרגישו לא רצויים ולא רצו ללכת לבית הספר.

ערכים של הדדיות ושוויון הובילו את הילדים לעשות מעשה – הם כינסו אספת כיתה שאליה הוזמנו כולם חוץ ממנו, ובה החליטו שלא יניחו לו לפגוע באף אחד מהם. נעם מקבל שיעור מאלף על חברות והמשמעות של חברות אמיתית נטולת דעות קדומות. כתוצאה מקריאת הספר, קוראים צעירים ומבוגרים כאחד ימצאו את עצמם בוחנים מחדש את דרך בחירת החברים שלהם.

את הספר מלווים איוריו הססגוניים של עדי צחור והוא מיועד לגילאי 5-8.

לראות את הטוב בכל אדם

נעם “התלמיד המצטיין והספורטאי המעולה” לומד שאף אחד הוא לא כמוהו, הוא לומד לראות את הטוב בכל אדם: דני השמן הוא הילד הכי מצחיק בכיתה, יובל הממושקף יודע לשיר בשלוש שפות, רותם בעל האף הארוך עושה קסמים מיוחדים ומור הנכה יודע לעשות חיקויים מצחיקים. כפי שאמרו לו הילדים: “כולנו חברים, כולנו שווים, זה את זה תמיד מכבדים”.

מה עוד לומד נעם? שלא המראה החיצוני של האדם קובע את מהותו, לכל אדם יש מה להציע, וכי עלינו להכיר את האדם לעומק ולתת לו הזדמנות, לפני שאנחנו שופטים אותו ומקטלגים אותו לפי האמונות שלנו – כי כל אחד הוא יחיד ומיוחד.

נירה פורת, מורה ויועצת חינוכית, כותבת בספר “ספר זה נוגע ברגישות רבה בנושא כאוב, הקשור בחוויה יומיומית אצל ילדים, שבה מוצג לא רק הצד הנפגע, אלא גם הצד הפוגע. הילד הפוגע מבין ומפנים את משמעות הפגיעה בזולת ואת כוחה של הקבוצה. חובתנו כהורים לשים לב למצבים ולאירועים מן הסוג המתואר בספר, המתרחשים במרחב המציאותי, לתווך אותם, להסביר ולהמחיש את משמעותם והשלכותיהם. בחברה הפלורליסטית והכוחנית בת זמננו יש חשיבות רבה להעלאת המודעות לטיפוח חברות כנה ואמיתית, נטולת דעות קדומות, המתבססת על ערכים כמו אמפתיה, חמלה, נתינה וקבלת השונה, כבר מגיל הגן”.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *