ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חוש הומור וסיפורים אחרים

24 במרץ 2016 גדי איידלהייט

אני לא ממש מכיר את דיימון ראניון אבל אני גם לא ממש לא מכיר אותו, כי בכל זאת את ברנשים וחתיכות נדמה לי שראיתי או לפחות שמעתי עליו… אבל כבר בתחילת הספר המונח “חתיכות” הפך ל-“פרגיות” ותמהתי על שינוי זה ולכן קפצתי ישר לאחרית הדבר. אני אוהב “אחריות דברים”, זה נותן לי הרגשה שהמו”ל התאמץ קצת יותר ונתן ערך מוסף לקוראיו. הפעם הרווחנו בגדול. מסה מצוינת של מולי מלצר (מתרגם הספר) שעוסקת בראניון ובקורותיו, בתרגום הקודם, בשינויי העברית, ובהשוואות לתרגום החדש ועוד כמה דברים. פשוט תענוג. לאחר קריאת אחרית הדבר (שבהחלט מומלץ לקרוא אותה דווקא בהתחלה), חזרתי לסיפורים. סיפורי ניו-יורק של מטה בשנות השלושים והארבעים. גטסבי הגדול פוגש את אל-קאפונה (אם הוא היה בניו יורק ולא בשיקגו). חוק היובש והשפל הגדול הם התפאורה למאפיונרים קשוחים, טיפוסים מפוקפקים, נשים ופרגיות וסיטואציות שהאדם הסביר רוצה לרוב להתרחק מהן. לא פלא שראניון שבה את לב קוראיו הסקרנים שקיבלו דרכו הצצה אל עולם שהם לא רוצים להיות חלק ממנו. נקווה שיהיה לאוסף זה גם המשך.

הנה טעימה קלה של קטע קריאה מהספר. צפו ותהנו.

ארגון עסקים פירסט קלאס… ככה קוראים לזה… אכן מקצוע מכובד.

לספר אני מציע להתייחס כאוסף כתבות בסגנון “מדור הפלילים פוגש את מהנעשה בעירנו”. מאחר ויש לפעמים דמיון בין הסיפורים, מומלץ לקרוא אותם קמעה קמעה, אחד שניים בשבוע ולעשות הפסקה, למען לא תיקצר נפש הקורא בדרך. אבל למה להכביר מילים, כבונוס לסקירה באדיבות ההוצאה מצורף הסיפור שנתן את שמו לקובץ “חוש הומור”. לא תמצאו בו הרבה הומור. אפילו לקרוא להומור בסיפור הומור שחור יהיה אנדרסטייטמנט, ואם הסיפור יזכיר לכם אופרה נודעת (שמבוססת על מחזה), דעו כי גם לאופרה זו, ביצוע מודרני המתרחש בניו-יורק ובו הגיבור הוא אכן ראש המאפייה המקומי, ומי יודע עם הבמאי לעיבוד זה לא קיבל השראה מראניון?

כריכת הספר חוש הומור וסיפורים אחרים

חוש הומור וסיפורים אחרים

חוש הומור וסיפורים אחרים
דיימון ראניון
תירגם מאנגלית והוסיף אחרית דבר: מולי מלצר
ספרי עליית הגג וידיעות ספרים 2016 (שנות ה-40 במאה העשרים)

מגב הספר

סיפורי ברודוויי הידועים של דֵיימוֹן ראניוֹן, אשף הסיפור הקצר הניו-יורקי, שהיו קריאת חובה לכמה וכמה דורות של קוראים בישראל, חוזרים אל מדף הספרים בעברית בתרגום חדש, עדכני ורענן.

בסגנון ה”ראניוֹנֶזי” הכל-כך מיוחד שלו, שמסַפּר בלשון הווה כל מה שקרה בעבר, דיימון ראניון מביא אלינו גלריה רחבה של טיפוסים מן העולם התחתון של ארצות-הברית ומחיי הלילה של ברודוויי בשנות העשרים, השלושים והארבעים של המאה ה-20, שנות היובש ותקופת השֵפֶל הגדול בכלכלה האמריקאית.

מופעי הבידור, פרשיות האהבה, משחקי הקלפים, ההימורים במירוצי הסוסים ובתחרויות הספורט, הברחת המשקאות, חיסולי החשבונות בין הגנגסטרים – כל אלה נשזרים לסידרה של סיפורים מלאי הומור, שתמיד-תמיד מפתיעים בסיום הלא-צפוי שלהם.

 

סיפור מהספר

Download (PDF, 304KB)

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *