ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לא מפסיקים אהבה באמצע

9 באפריל 2014 גדי איידלהייט

סקירה על הספר לא מפסיקים אהבה באמצע מאת ליאור אנגלמן

“רעות עמדה בגבה אל הדלת, לראשה מטפחת כתומה שיצרה לעצמה מחולצה, בידיה סידור קטן עם תמונות שקיבלה מהוריה ליום הולדתה החמישי, והיא מתנועעעת כמי שעומדת בתפילה.

איזו מתוקה, לחשה נועה, מנסה לשים כיסוי ראש כמו שלי…

רעות לא הרגישה בהם, והמשיכה להתנדנד קדימה ואחורה ולמלמל: “אני מבטיחה ש… שאני לא יעשה אותם יותר עצובים. מבטיחה. אבל בבקשה, בבקשה, השם, שייקחו גם אותי לבית החדש שלהם”.

רעות חזרה על כך שוב ושוב ובפעם השלישית נועה לא יכלה לשאת זאת עוד, היא יצאה משם והסתגרה בחדר השינה שלהם לבדה. רק בסמוך לזמן הדלקת הנרות יצאה” (עמ’ 267)

לא מפסיקים אהבה באמצע ואייל אוהב את כולם. אייל אוהב את אשתו נועה. אייל אוהב את בתו רעות. אייל אוהב את ראש הישיבה בה הוא מלמד ואוהב את תלמידיו. וגם הם אוהבים אותו. לכאורה אידיליה אבל לא ממש. נהפוך הוא. רעות בת השש נולדה פגה וסובלת מבעיות שונות ואייל מרגיש אשמה על כך (למה בדיוק נדע רק באמצע הספר). לנועה ולאייל אין ילדים נוספים, מצב חריג במשפחות תורניות. לאייל יש מנהג מגונה, אובססיה של שנים, של הצצה לחיי זולתו, קריאת יומנים ופתקים אישיים מהכותל. הצצה מקרית בעבר הרחוק מייסרת אותו עד היום ותוצאותיה קשורות גם למצבה של רעות (את זה מגלים בפרק הראשון שקישור אליו מופיע בסוף הסקירה). ראש הישיבה מבקש מאייל להחליפו בתפקיד. לכאורה משאת נפש של רב צעיר בן 36 אבל אייל קרוע בתוכו, הוא יודע שאין תוכו כברו. ראש הישיבה מבקש תשובה עד פורים, ואנו כבר יודעים שבפורים יבוא המפנה. פורים, היום בו משתכרים ומגלים את הפנימיות. נכנס יין – יצא סוד. אדם שיכור, חסר את כל ההגנות הרגילות ומה שהוא אומר זה בדיוק מה שהוא חושב.

Spoiler

בפורים מגיעים לאמת. ואנו יודעים שהיא תפרוץ ושהיא תהיה כואבת. עד כמה היא תהיה כואבת? קראו שוב את הקטע שהבאתי בפתיחה. זוהי נקודת השפל של הסיפור והיא עוד לפני פואים, רעות הצעירה והתמימה לוקחת הכל על כתפיה הצעירות, ובשלב זה הקרוא עשוי לפרוץ בבכי או להתפרץ בכעס על אייל וגם על נועה, ההורסים לעצמם את החיים ללא סיבה אמיתית. תספר לה! יצעק הקורא לאייל, תשתף אותה! תתייעץ בה! היא אשתך! תן לעצמך שתי סטירות לחי תחשוב הקוראת המיואשת ממסע ההרס העצמי שאייל מוביל בעיניים פקוחות הישר לתהום. אבל אייל לא נותן לעצמו שתי סטירות והן מגיעות אליו ממקומות אחרים.

[collapse]

בהצצה אקראית באחד הפתקים מגלה אייל על אישה מבוגרת – רחל –  הגרה בבית אבות המשמשת כמעין תא וידויים. ביותר מפתק אחד היא מוזכרת בתור מישהי שמספרים לה דברים. אייל נחוש למוצאה ולגלות את טיבה ואת סודותיה. לצורך כך הוא ממציא שקרים אחרים וגם המפגשים עם רחל דורשים סודות חדשים, ומעגל הסודות, ההסתרות, השקרים וההאשמות המיותרות ממשיך. אייל ואנחנו מגלים כי קשה מאד לדובב את רחל אולם אייל נפתח בפניה לחלוטין ודרך השיחות שלו איתה אנו למדים על בעיותיו.

גם נועה אינה חפה מאשמה. היא מסתגרת ואינה מוכנה כלל לקבל את האפשרות שלאייל יש בעיות. הוא ניסה פעם לספר לה אבל נתקל בחומת אש שלא הייתה מוכנה לקבל את האפשרות שיש לו בעיות. נועה מעמידה פנים, ומשלמת מחיר אישי ומקצועי. הספר כתוב בשפה נקייה – כמצופה מרב. אז מין לא מוזכר סיפור, אבל גם חיבוק, נשיקה ואפילו סתם מגע, דברים שבהחלט מקובלים אצל סופרים דתיים, אינם מוזכרים. כתיבה זו משרתת את הרומן ואנו מבינים שאייל ונועה מרוחקים מאד זה מזה, ושהזוגיות שלהם פגומה.

Spoiler

אמנם לנועה יש קשיים להיכנס להריון נוסף, אבל אנו כלל לא בטוחים שבני הזוג מנסים.  גם על נועה אנחנו כועסים, אולם בסופו של דבר היא עושה את הצעד הראשון הדרוש לתיקון ולעלייה וליצירת מערכת יחסים בריאה של זוג ומשפחה, יחסים המבוססים על פתיחות, הבנה, הכלה ובעיקר אמון. ובין לבין אנו מגלים שלכולם יש סודות, ואנו מגלים את רובם אך לא את כולם. סודות שנשמרו עשרות שנים ולא נאמרו, והיו מועקה קשה על שומריהם.

[collapse]

לא מפסיקים אהבה באמצע הוא רומן נפלא, מקסים ומקורי, שתופס את הקורא ולא מרפה ממנו. הספר עוסק באנשים דתיים אולם העיסוק האמיתי הוא בנפש האדם וכל אחד יכול למצוא ברומן את הטעויות שלו עצמו באחת מן הדמויות.

Spoiler

הספר מסתיים כאשר בני הזוג רק מתחילים להתאושש ולשקם את מערכת היחסים שלהם. אבל אני מעז לצעוד שנתיים קדימה בחשיבה אופטימית ומגלה כי אייל הלך לטיפול פסיכולוגי, לנועה ואייל נולדו תאומים, שרעות התקבלה לבית ספר משלב ומתקדמת יפה (וכמובן עוזרת מאד עם התינוקות החדשים), שאייל קיבל את המינוי לראשות הישיבה וממשיך לעשות חיל.

[collapse]
לא מפסיקים אהבה באמצע כריכת הספר

לא מפסיקים אהבה באמצע

לא מפסיקים אהבה באמצע
ליאור אנגלמן
הוצאת כינרת זמורה ביתן
תשע”ד

מתוך גב הספר, מאת נועה מנהיים – עורכת הספר

 אייל הוא רב מסור וכריזמטי בישיבת הסדר, מוקף בהערצת תלמידיו, שותפיו ורבותיו. בביתו פנימה מכרסמות את לבו של אייל אשמה איומה על שהיה אחראי ללידת בתו הפגועה, אבל גם בושה עצומה על סוד שכוסס בו מימים ימימה – סוד שבשלו הוא חש שאיננו ראוי לתוארו, לכבוד המתלווה אליו ולשליחותו התורנית. זהו חטא נסתר המלווה אותו מנעוריו, חרם מופר, התמכרות אסורה, דחף שאין לשלוט בו: התאווה להציץ בחייהם של אחרים.

יצרו של אייל גדול ממנו. הוא אינו יכול לעמוד בפני פיתוי של מעטפה, מחברת או יומן אישי. הוא מוכרח לפתוח, לקרוא ולזכור. מעל לכול, הוא מנצל את שעות הרצון והכושר של התפילה כדי להציץ בפתקים שהוטמנו בכותל. אייל נאבק ללא הרף בעצמו ובנטל העצום של הידע שבא אליו בעבירה, וכדי לכפר על חטאו הוא מנסה להפוך את היוצרות ולהשתמש במה שהוא מגלה כדי לתקן ולסייע. ביקור של חמלה אצל פסנתרנית קשישה וערירית, שכומסת גם היא סוד גדול משלה ומקבלת כל אדם כפי שהוא, פותח בפניו שער ומסייע לו למצוא תשובה.

לא מפסיקים אהבה באמצע הוא ספר הספוג אהבת אדם וחוכמת חיים עמוקה. הרומן הראשון של ליאור אנגלמן רצוף יופי של ממש וביקורת של אמת. בחסד וברחמים הוא מזמין את הקורא להציץ אל נבכי נשמתו של אייל ולגלות שם את עצמו.

פרק ראשון מתוך הספר לא מפסיקים אהבה באמצע

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *