המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לבד על המאדים

19 בינואר 2015 גדי איידלהייט

כשהייתי נער נהגתי לשחק במשחקי מחשב שכונו משחקי הרפתקאות – Quests. לרוב היית מוצא את עצמך במסך הפתיחה של המשחק, לא בדיוק יודע מה אתה צריך לעשות ועוד פחות איך לעשות את זה וצריך להתחיל להתקדם. מומלץ לשמור את המשחק לעיתים קרובות. כל פעולה שגויה נגמרת במות הגיבור (היום גם משחקים שלא אפשרו למות).

וככה בדיוק מוצא את עצמו מארק וואטני אחרי שהיה לו הרבה מאד מזל טוב וקצת מזל רע. הודות למזל הטוב הוא ניצל מפציעה חמורה שהייתה אמורה לגרום למותו, אבל קצת מזל רע גרם לכך שחבריו שלא ידעו שהוא חי, נטשו אותו לבד על כוכב הלכת מאדים… מכאן מתחילה ההרפתקאה בסגנון בו מארק חושב מה הוא צריך לעשות ואחר כך מבין איך הוא צריך לעשות את זה. אנרגיה, חמצן, מים, מזון, תקשורת – המון נושאים שצריך לטפל בהם. צעד אחרי צעד, כולל טעויות, ונסיגות לאחור. חוקי מרפי עובדים שעות נוספות ואפילו דברים שממש לא יכולים להשתבש – משתבשים. אבל בניגוד למשחק אין אפשרות שמירה וכפי שאמר יוג’ין קראנץ, בקר הטיסה האגדי מאפולו 13: “Failure is not an option” (והאמת שהתפלאתי שהמשפט לא הופיע בספר)….

רוב הספר מובא בגוף ראשון בקולו של מארק כאשר בהמשך הוא מצליח ליצור תקשורות עם כדור הארץ ואז ההתרחשות עוברת גם למרכז נאסא וגם לחללית המובילה את חבריו מהמאדים לכדור הארץ. ממש רומן בין פלנטארי.

קחו לכם הפסקה קצרה בסקירה וקבלו מאמר קצר שיסביר לכם מעט על מאדים. המאמר גם יעזור להבנת הספר. למתקדמים הנה מאמר על שני רוברים ותיקים במאדים. בימים אלו (שבט תשע”ה פברואר 2015) אפשר גם לראות את מאדים בשמים אחרי השקיעה בדרום מערב (מעל נוגה).  מאדים ונוגה יפגשו בקרוב ואתם לא רוצים להחמיץ את זה (הצטרפו לרשימת התפוצה שלי ותקבלו את כל הפרטים בזמן).

מארק מתאר בפרוטרוט כל פעולה שהוא עושה ואת הרקע המדעי שלה (הוא בוטנאי עם הכשרה כימית). לא בדקתי אם כל הפעולות המתוארות אפשריות (נראה שכן, והן היו אפשריות כבר לפני כמה שנים) וגם  הטכנולוגיות המתוארות כבר קיימות. מבחינה זו הספר אינו ספר מדע בדיוני. הכל אכן אפשרי. מסובך וקשה – אבל אפשרי.

צורת הכתיבה של הספר עלולה לגרום לקוראים שאינם בעלי רקע מדעי/אסטרונומי מעט רתיעה. יותר מדי פרטים. כדאי להתגבר על רתיעה זו. אפשר לדלג על רוב הפרטים הטכניים (אפשר גם לחקור ברשת. אפשר גם לשאול). קוראים חובבי אסטרונומיה יהנו מאד  (הספר יצא בעיבוד קולנועי של סקוט רידלי עם מאט דיימון  – וכל האסטרונומים כמוני יטרחו להסביר למי שיושב לצידם בקולנוע כל פרט טכני בעלילה… כאלה אנחנו).  בספר המקורי מונחים רבים ובעיקר ראשי תיבות. ההחלטה לתרגם אותם (ולרוב בלי הסבר) מעיקה על כלל הקוראים. תקק”פ? בא”מ? מה רע ב-CAPCOM הישן והמוכר מסרטי אפולו 13 ועוד. זה גם שם של תפקיד (Capsule Communicator) בחדר הבקרה ולא של מקום. הבקר הראשי שכינויו הוא Flight מכונה בספר טיסה. לי אישית זה הפריע מעט וגם למי שלא מכיר את המונחים התרגום שלהם נראה לפעמים תלוש. לא נורא, מתגברים.

מעבר לכך, התוכן הטכני משתלט על הספר. למארק יש לעיתים 12 שעות של מנוחה שהן הוא מחכה שהסוללות יטענו. מה עובר עליו ב-12 השעות האלו? למי הוא מתגעגע? מה הוא חושב? כמעט בכל הספר לא נקבל תשובות לשאלות אלו כלל. מארק מתנהג כמו מכונה. אולי יצר ההשרדות לא מאפשר למחשבות להפריע, אבל כשאין מה לעשות הן באות בכל מקרה. גם בכדור הארץ קורים דברים. למארק אין בת זוג אבל יש הורים. מה עובר עליהם? מה עובר על מפקדת המשימה שנטשה ומגלה שהוא חי (היא לא ממש מרוצה מזה אבל מה באמת עובר עליה?). לקראת סוף הספר יש קצת התייחסות לנושאים אלו – וגם שם היא קצרה ולא מספקת. על חברה או אשה חושב מארק לראשונה בעמ’ 377 ממש לקראת סיום הספר. מאוחר מדי. גם אין איזה שינוי מהותי ומשמעותי באחת הדמויות (בעגה המקצועית הן שטוחות למדי כמו מישור אקידליה).

ייתכן וחוסרים אלו נובעים מהדרך בה הספר יצא לאור. אנדי וייר כתב אותו להנאתו ופירסם באתר שלו פרק אחרי פרק, חינם לכל דורש (וכבר תבינו שפירסום כזה מונע אפשרות עריכה). לאחר מכן הספר פורסם באמאזון במחיר המינימום של 99 סנט ודורג ראשון בקטגוריות מדע בדיוני (למרות שהוא לא). זכויות ההסרטה נרכשו ואז גילו בספר עניין הוצאות ספרים גדולות וכך הוא יצא  שוב ב-2014 ולשמחתנו קיבלנו גם תרגום בעברית (שהובטח לי שחלק מהטעויות מתוקנות במהדורה השנייה).

ולמרות חוסרים אלו הספר התקבל באהדה ובהצלחה. אולי סיבת ההצלחה של הספר היא האמונה בכוחו של האדם. גם כיחיד במצבים קשים וגם כקולקטיב המתגייס ומפנה את כל משאביו לטובת פרט אחד. הספר הוא דוגמה מצוינת לכך שספרים בהוצאה עצמית יכולים להצליח מעל ומעבר ויש לשמוח שהספר יוצא בהוצאה ישראלית קטנה – למעשה הוצאה של אשה אחת – הוצאת הכורסא של הילית חמו מאיר, שגם הצלחתה מבטאת רוח זו.

אותי בכל אופן תפגשו בסרט שיוצא ב -25-11-2015 (יומיים אחרי יום ההולדת שלי – רמז עבה). כמובן בגירסת תלת מימד IMAX. הנה בונוס מיוחד לקוראי האתר, מפת המסלול מיועד על מפת מאדים שיש לי בבית (מה, לכם אין מפה של מאדים בבית??)

מפת מאדים עם הספר לבד על המאדים

מפת מאדים עם הספר לבד על המאדים

לבד על המאדים - מסלול הנסיעה

לבד על המאדים – מסלול הנסיעה

 

לבד על המאדים - כריכת הספר

לבד על המאדים

לבד על המאדים
אנדי וייר
מאנגלית דידי חנוך
שנת הוצאה – 2014 (המקור הראשון 2011)
הוצאת הכורסא (בשיתוף ידיעות ספרים)

 

מגב הספר

לפני שישה ימים הפך האסטרונאוט מארק וואטני לאחד האנשים הראשונים לצעוד על מאדים.

כעת הוא בטוח שיהיה האדם הראשון למות שם.

לאחר שסופת אבק חמורה מאלצת את חבריו לצוות להתפנות מהמקום כשהם בטוחים כי הוא מת, מארק מוצא את עצמו נטוש ובודד להפליא ללא כל דרך אפילו לאותת לכדור הארץ שהוא בחיים. אבל גם לו היה יכול לאותת, רוב הסיכויים שהמזון שברשותו יאזל הרבה לפני שמשלחת ההצלה תגיע. בכלל, רוב הסיכויים שלא יספיק אפילו לגווע ברעב – סביר יותר להניח שתקלות במכשור, הסביבה העוינת או טעות אנוש קטנה יחסלו אותו הרבה קודם.

אבל מארק לא מוכן עדיין להרים ידיים. בעקשנות בלתי-נלאית, תוך שימוש יצירתי בכישוריו הרבים, הוא מתמודד עם אתגרים בלתי-אפשריים בזה אחר זה, ויכול להם. האם תסייע לו תושייתו הרבה להינצל כנגד כל הסיכויים?

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *