ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לטעום מהשמים

9 במרץ 2014 גדי איידלהייט

סקירת הספר לטעום מהשמים על צבע התכלת. נתחיל מהסוף. זהו ספר מצוין. התענגתי על קריאתו כפי שלא התענגתי מספר זמן רב. הסיבה לכך היא שהספר מקיף כמעט את כל תחומי הידע האנושיים הקיימים ממדעי הרוח הטבע והחברה. משולבים בו פרקי מדע – פיסיקה, כימיה וביולוגיה, פרקי היסטוריה, ארכיאלוגיה, פילוסופיה, תיאולוגיה, תולדות החסידות ועוד. והכתיבה המצוינת מחברת את כולם לסיפור נפלא שיכול לעניין אנשים רבים.

שום דבר לא הכין את ברוך סטרמן ליום שבו הוא יהפוך למשוגע לעניין התכלת, הצבע המסתורי והיוקרתי שכיכב בתנ”ך, שבו צבעו את בגדי הכהנים ואת בדי המשכן, ושפתיל ממנו הצטווה כל יהודי לשים בטליתו. ברוך בסך הכל עשה טובה לחבר שלו. הוא ידע לצלול והיה צריך מישהו שיוציא כמה חלזונות מן הים (חלזונות וכל שאר היצורים הימיים הם חיות מוגנות. היה אישור מיוחד להוציא מעט חלזונות לצרכי המחקר). אבל בזמן הנסיעה ועד שהגיעו לחוף, שמע סטרמן את סיפורה של התכלת וכאשר יצא מן המים, ובידו החלזון, ומעט אחר כך כאשר ראה את הצבע, הוא נתפס לעניין. התוצאה, פרט לכמה עשרות אלפי פתילי תכלת, היא ספר נפלא זה.

במשך שנים, שגשג ענף הצביעה בתכלת בחופי הים התיכון, אולם מסיבות שונות ועקב איסורים של השלטון הרומאי, הופסקה הצביעה בתכלת, המצווה נגנזה וכל חוטי הציצית נותרו לבנים בלבד וללא צביעה. רבנים שונים פיתחו וגילו עניין בתכלת ובנסיונות לשחזר אותה, הראשון היא האדמור מראדזין, שאמנם טעה בזיהוי בעל החיים הימי אבל כתב מאמרים הלכתיים חשובים בנושא. הבא אחריו היה הרבה יצחק הרצוג, שכתב את עבודת הדוקטורט שלו בנושא וזיהה נכון את החילזון הימי ארגמון קהה קוצים. אולם הצבע שהופק מהארגמון היה (כצפוי משמו) ארגמני ולא כחול והרב הרצוג היה בבעיה. רק לאחר פטירתו ובעקבות תגלית חצי מקרית התברר שאכן זהו החילזון הנכון ותהליך הצביעה חייב להיות בשמש (הסבר בפרק הכימי). הספר יוצא במלאות מאה שנים למחקרי התכלת של הרב הרצוג, וניתן לומר שדמותו של הרב הרצוג, איש אשכולות בכל תחומי הידע עומדת למחבר הספר כדוגמא אישית.

הספר מספר את כל סיפורה של התכלת. את הסיפור ההיסטורי , את המיתולוגיות הקשורות בתכלת, את הממצאים הארכיאולוגיים, אתרי צביעה, ואתרים בהם נמצאו מיליוני קונכיות, את השאלה הביולוגית – מדוע בכלל החילזון פיתח בלוטת צבע כזו, את השאלה הכימית – איך תהליכי הצביעה התבצעו בעבר, את השאלה הפיזיקלית – מדוע הצבע הכחול נדיר כל כך בטבע ונראה בעיקר וכמעט אך ורק בשמים, את השאלות התיאולוגיות – מה התכלת מסמלת, ואת השאלות הפילוסופיות – על החזרת מצווה ישנה שנגנזה להיות שוב אפשרית לקיום ועוד נושאים רבים ומגוונים. בתהליך גילוי התכלת מעורבים אנשים רבים, גם הם מתחומים שונים והספר נותן לכולם את הכבוד המגיע להם.

כדי להגיע לרמת כתיבה גבוהה בכל כך הרבה נושאים, צריך יותר מאדם אחד ואכן הספר הוא מלאכה של ברוך סטרמן – פיזיקאי בהכשרתו, אשתו ג’ודי, אביה של ג’ודי – פרופסור לספרות אנגלית ששימש כעורך או מחבר נוסף, עורך מקצועי של המהדורה האנגלית – אתאיסט גמור אבל מומחה להיסטוריה של יוון ורומי שדאג שפרקים אלו יהיו מושלמים ועוד. לכל אלו מתלווה הפקה מושקעת, איורים בשחור לבן ותמונות צבע בדיוק במקומות הנכונים, הערות שוליים מועילות ומפורטות המרחיבות את הדעת והיריעה, והקורא העברי נהנה  גם מתרגום רהוט ומדויק (לעיתים מדויק מדי אבל לפחות למדנו שיש מילה עברית למחלת הבוטליזם – נקנקת) של צור ארליך. התוצאה הסופית הינה יוצאת דופן והאיכות האסטתית בולטת כבר בעטיפה שעיצבה נחמה שפילמן.

לטעום מהשמים. האם לאחר קריאת הספר אתחיל גם אני ללכת עם תכלת? לא יודע. אני טועם מהשמים בדרכים אחרות ולכל יהודי מאמין הדרך שלו להתחבר לעולמות העליונים, אבל הרעיון לשים פתילי תכלת בטליתי כבר לא נראה לי זר ומוזר.

אבל הספר אינו מיועד רק לדתיים ואפילו לא רק ליהודים. יתרונו הגדול של הספר הוא בכך שגם אנשים שאינם דתיים ימצאו בו עניין רב מי בצד ההיסטורי ומי בצד המדעי, ויוכלו לטעום מהשמים, רק מקריאת הסיפור.

לטעום מהשמים - כריכת הספר

לטעום מהשמים

לטעום מהשמים
ברוך סטרמן עם ג’ודי טאובס-סטרמן
מדוע חיפשו היהודים את צבע התכלת
מאנגלית: צור ארליך
ידיעות ספרים תשע”ד

לאתר עמותת תכלת

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *