ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

לילה ארוך בפריז

5 בינואר 2017 גדי איידלהייט

או לה לה! קס קה סה?  Une longue nuit à Paris? טרה ביין! עם האיחורים בהמראות של חברת איזי-ג’ט מתל-אביב (מפריז המריאו בול בזמן) הלילה בפריז אכן ארוך, ואם אתם שם בחודש דצמבר אז הוא יהיה אפילו ארוך מאד וגם קר מאוד. שאלה פילוסופית ידועה היא האם הלילה יותר ארוך או יותר קר, והתשובה שהוא יותר קר כי קר גם בבוקר. וככה מצאתי את עצמי לקראת השעה אחת אחר חצות מחכה בשדה התעופה שארל דה גול, רואסיי, לבתי שתגיע בטיסת איזי ג’ט. הטרמינל כמעט נטוש ורק כמה נהגים דוברי עברית חיכו איתי ועוד כמה שומרים וכלב אימתני שנבח על שיכור מסומם שהוצא אחר כבוד מהטרמינל לקיפאון שבחוץ….

קר וחושך בשדה התעופה דה גול

קר וחושך בשדה התעופה דה גול

בכל מקרה, ספר טוב יכול לעזור להעביר את הזמן ולחמם את הנפש ואם רוב עלילת הספר בפריז וגם אתה שם, מה טוב ואם הספר נכתב על ידי יוצא 8200 ועוד עוסק ביחידה 8200, אז על אחת כמה וכמה. סיפור העלילה בקצרה: ישראלי נחטף משדה התעופה מיד כשנוחת ונעלם, המשטרה המקומית רוצה לטאטא את כל האירוע כאיזה סכסוך כנופיות, בישראל קשרי הון שלטון (כל קשר בין ראש הממשלה בספר לבנימין נתניהו, אינו פרי הדימיון כלל וכלל, אלפון הכניס בהקשר זה את משנתו הפוליטית קצת עמוק מדי לספר) גורמים גם למחלוקות בצבא, מינוי מפתיע מעל ראש אמ”ן מנחית לתפקיד חשוב, קצין מסתורי ששוהה למרבה הפלא בפריס וחוקר בעצמו את העניינים תוך שיתוף פעולה כפוי עם מפקח צרפתי שהיה רוצה להיות המפקח מגרה ועל הכל מנצחת סגן אוריאנה מהמדור המיוחד ב-8200.

כמו שאומר אביה של אוריאנה בספר, מהיום שכתבו על 8200 בעיתונים אפשר לסגור את המדינה. כמעט כל יוצאי היחידה הרגישו ככה לפני כמה שנים כשהתפרסמו כתבות שכללו יותר מדי מידע. כי כשאומרים 8200 השיחה נגמרת. ברור שאחרי זה לא אומרים יותר שום מילה. בספר דווקא אין גילויים על 8200. כמו שאלפון כותב, אין בכלל מדור מיוחד ב-8200. כבר בתחילת הספר אוריאנה מספרת שיש שתי דרכים להחביא מידע. להצפין אותו ולשמור עליו או לפזר אותו וכך דווקא מעט הפרטים הנכונים על 8200 מפוזרים להם בין דפי הספר וקוראים רגישים ויוצאי היחידה יזהו אותם מיד ויחייכו לעצמם. חלקם בולטים יותר. המתח בין 8200 לשאר חיל המודיעין אכן קיים, ואולי כלקח ממלחמת יום הכיפורים טוב שכך, ופרטים אחרים מוצנעים יותר.

ישנן גם כמה טעויות, מתואר שאוריאנה נכנסת ללשכת מפקד 8200 והשומר בכניסה מצדיע לה. אין מצב שמישהו יצדיע לקצין בדרגת סגן, ואם כבר הסגן המסכן עצמו יצדיע כל היום כי כידוע שם היחידה הוא 8 חוגרים 200 קצינים. לקראת סוף הספר מופיע המשפט “מקום פתוח בפריז בשעה הזאת, ושגם טורחים לבדוק בו תיקים?”, ולאחר שביקרתי שם אפשר להודיע שהצרפתים יצאו מהשאנטי. תיקים נפתחים ונבדקים בכל חנות גדולה ובהרבה מקומות צפופים יותר (מוזיאונים, דיסני), יש גם גלאי מתכות ומכונות שיקוף. מאחר וגם אלפון שוהה שם אפשר להניח שהמשפט נשאר מטיוטה ישנה ולא עודכן בעקבות אירועי השנה החולפת בבירת השאנסון והקרואסון, שהגבירו את רמת האבטחה עשרות מונים.

אז מה יש לנו בספר? הפירוט מופיע למטה ומועתק מגב הספר. אין צורך שאחזור. אסכם ואומר שמדובר בספר מתח כמו שאני אוהב. פרקים קצרצרים, כל פרק עובר למקום אחר ומשאיר אותך במתח, באמצע הסיפור מופיעות פתאום דמויות חדשות, רק לקראת הסוף מבינים איך בכלל 8200 קשורה לסיפור הזה, והסוף טוב אבל יש לו גם מחיר ולא מעט בלגן שצריך לנקות. לא נורא, בשביל זה יש יועצים ותסמכו על השר לעניני ביטחון הצרפתי שיצליח לגרוף הון פוליטי מכל האירוע.

 

לילה ארוך בפריז

לילה ארוך בפריז

לילה ארוך בפריז
דב אלפון
כנרת זמורה ביתן 2016

מגב הספר

כאשר סטארטפיסט ישראלי נחטף מיד אחרי שהוא נוחת בשדה התעופה ״רואסי שארל דה גול״, מוצאת את עצמה אוריאנה טלמור, קצינת ביטחון צעירה ומבטיחה של יחידת המודיעין 8200, במרוץ נגד הזמן, נגד הממונים עליה ונגד כוחות פוליטיים וכלכליים חסרי מעצורים.
ייתכן שהאיש היחיד שיכול לעזור לה הוא מי שעתיד לתפוס את מקומה כראש ״המדור המיוחד״ של 8200, אלוף משנה זאב עבאדי הכריזמטי והשנוי במחלוקת. אבל האם הוא נמצא בזירה באמת במקרה? כאשר נחטף מבית המלון ״לה גראנד הוטל״ בפריז צעיר ישראלי נוסף, חלקי הפאזל מתחילים להתחבר ובריתות אפלות בלשכת ראש הממשלה בירושלים מתחילות לקרוס.
כשמפרידים ביניהם מפקח משטרה צרפתי אובד עצות, יועץ תקשורת אמריקאי נכלולי, יחידת קומנדו סינית נטולת רחמים ואיל הימורים אוסטרלי מושחת, אנשי ״המדור המיוחד״ חייבים למצוא דרך לשתף פעולה מתחת לרדאר של כל אויביהם, משני צדי קו טלפון לא מאובטח אחד.
בקלילות מטעה ובקצב עוצר נשימה יוצר דב אלפון מותחן ריגול אלגנטי ואינטליגנטי על רקע המלחמה הקרה החדשה, זו שבה מיליוני תכתובות מיורטות, נסרקות וממוינות בכל שנייה, לשמחתם של ארגוני מודיעין המתנהלים כמו קרטלים ושל חברות בינלאומיות המתנהלות כמו צבאות משומנים. ובעוד העלילה דוהרת בקצב עוצר נשימה ועמודי הספר כמו מתעופפים מעצמם, נחשפים המנגנונים האפלים המושכים בחוטים של תקופתנו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *