ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מירוץ שליחים

23 בפברואר 2015 גדי איידלהייט

נתחיל את הסקירה דווקא מתמונת הכריכה היפה באיורה של בתיה קולטון. על הכריכה המון פרטים שמחייבים תשומת לב מראש ועוד לפני קריאת הספר. עוגות ענק, ירח בוכה, זוג מחובק, טנדר ישן, שולחן בבית קפה אך רק מישהי אחת יושבת לידו עם כסא פנוי, עשן או ענן, זוג על ספסל, זוג אוכל נקניקיות, גבר כורע ברך עם אריזת מתנה שאולי מכילה טבעת אירוסין ובכריכה האחורית – עוגות עוגות ועוד עוגות.

הספר מירוץ שליחים מאת ארילאה גולדמינץ, יכול להיקרא כאסופת סיפורים קצרים המובילים כל אחד למשנהו (ובכך הוא הזכיר לי במעט את “ככה נראית גאולה” של חיותה דויטש). הסיפורים משתלבים והדמויות מופיעות שוב מפעם לפעם (למעט סיפורים בודדים שהדמויות מופיעות בהם פעם אחת ונעלמות). המון דמויות יש בספר ויקח זמן להכיר את כולם. קרול – הבעלים של קונדיטוריה “עוגה” בחיפה (יש בחיפה קונדיטוריה בשם “העוגה” אבל בספר מודגש כי השם הוא ללא הא הידיעה). קרול התאלמן מאשתו, יש לו בת – אוסי, הוא מחזר אחרי בטי המלצרית שאוהבת את יוסי האופה. אוסי בכלל מנהלת רומן עם גבר נשוי דן שמצידו רק התגרש ומחפש אהבה חדשה ועוד כמה דמויות מבוגרות וצעירות.

הספר נע על הגבול בין הטרגי לקומי. דמות אחת נהרגת בתאונה טרגית כבר בתחילת הספר, אבל יש בו גם רגעים קומיים רבים. נראה שהעיסוק המרכזי הוא בזוגיות שונות ובמבט שואל למה כל כך הרבה זוגיות נכשלות. למעשה אין בספר זוגיות אחת שהצליחה. כולן התפרקו. קרול היה נשוי לאישה משוגעת ולא רווה נחת, בנצי הפך את מרים לאלמנה חיה, עמרי ואלה לא מסתדרים, דן התגרש. אמנם זוגיות חדשות נוצרות אבל הן נבנות על חשבון ובמקום זוגיות ישנות. אפילו הזאב הבודד שבורח פעם אחר פעם מגן החיות העירוני, אולי בורח כי הוא מחפש בת זוג בעיר הגדולה? בספר מתים לא מעט אנשים, מתאונה או מזקנה, אבל אין איזון נגדי של תינוקות חדשים שנולדים, חבל.

אולי כדי לאזן את כל המרירות הזו, עיקר הספר סובב סביב הקונדיטוריה כאשר כל כמה עמודים אנו קוראים תיאור מעורר תיאבון של עוגה אחרת, מתוקה מסוכר ומדבש. השילוב של המר והמתוק יוצר ספר מעניין. הפרקים קצרים ולקח לי מעט זמן להיכנס לעניינים ולהבין מי כל הדמויות ומה היחסים ביניהם. אחרי כמה פרקים אפילו חשבתי להפסיק, אבל החלטתי לנסות עוד קצת ולשמחתי העלילה התבהרה ושאר הקריאה היה שוטף. ייתכן והיה עדיף לו גולדמינץ הייתה בוחרת צד, האם להישאר בפורמט של סיפורים קצרים שרק נוגעים אחד בשני או של רומן רגיל עם דמויות מרכזיות. התוצאה היא בעלת חן אבל יוצרת מעט חוסר  אחידות והחלטיות. לא כל פרק עומד כסיפור בפני עצמו, ודווקא הסיפורים שהכי עומדים בזכות עצמם (איילה שלוחה למשל), תלושים מיתר חלקי הסיפור. סיום הספר מהווה את סופו של המירוץ ובו מתחילה זוגיות חדשה. נקווה שתצליח.

זהו ספרה הראשון של אריאלה גולדמינץ. לאחר כניסת חוק הספרים לתוקף נשמעת טענה כי סופרים חדשים עם ספרי ביכורים נשארים מחוץ למשחק. מי ירצה להסתכן ולקנות את ספריהם? דווקא בשל כך, אני רואה חשיבות במתן במה בסקירות לספרים אלו ולחשיפה מרובה לסופרים בראשית דרכם. לאחר הקריאה ולפני כתיבת הסקירה נתקלתי בהמלצה של אשכול נבו על הספר. זה עשה לי חיבור מעניין כי גולדמינץ למדה אצל נבו בסדנה ומצאתי איזו השפעה הדדית בספרה ובספרו החדש שלוש קומות שיצא גם בימים אלו. בשניהם מופיעה דמות משפטית בכירה הנותנת עצות חינם לדיירי המאהלים בזמן המחאה החברתית. יכול להיות שזה מקרי. יכול להיות שסדנת הכתיבה עצמה התרחשה בזמן המחאה. קשה לדעת, אבל עצם גילוי ההפתעות הקטנות האלו במהלך הקריאה (כמו גם שלדן יש טלסקופ – כבר קיבל נקודות מחובב אסטרונומיה כמוני) הוסיפו לי הנאה ועניין.

לספר יתרון נוסף, הוא מאד עירוני והפעם העיר היא חיפה. אני לא חיפאי אבל אפילו אני מכיר את שכונת הדר ואת העובדה שההדר די ניטל ממנה בשנים האחרונות. גם בגן האם הייתי ולידו בגן החיות העירוני המיושן (שמאז התחדש). חיפאים בהווה ובעבר יגלו נדבכים נוספים בספר.

מרוץ שליחים - כריכת הספר

מרוץ שליחים

מרוץ שליחים
אריאלה גולדמינץ
זמורה ביתן – תשע”ה 2015

באדיבות ההוצאה – קטע מהספר לקריאה

מרוץ שליחים / אריאלה גולדמינץ

מגב הספר

בלב‭ ‬ההדר‭ ‬השחוק‭ ‬של‭ ‬שכונת‭ ‬הדר‭ ‬טמונה‭ ‬קונדיטוריית “עוגה” ‬הוותיקה, ‬כצימוק‭ ‬בחלה ‬מתוקה. ‬קרול, ‬הבעלים‭ ‬הדקדקן, ‬שאפילו‭ ‬מהקריות‭ ‬היו‭ ‬מגיעים‭ ‬לאכול‭ ‬את‭ ‬הסברינות‭ ‬שלו, ‬מתאלמן‭ ‬מאשתו‭ ‬המשוגעת‭ ‬ומגלה‭ ‬שהוא‭ ‬נוהה‭ ‬אחר‭ ‬בטי, ‬המלצרית‭ ‬הלא‭ ‬צעירה, ‬שלבה‭ ‬שייך‭ ‬דווקא‭ ‬ליוסי, ‬האופה‭ ‬הראשי. ‬בינתיים‭ ‬יונל, ‬הלקוח‭ ‬המסור, ‬מאוהב‭ ‬בדבורה‭ ‬הכעורה, ‬בתו‭ ‬אוסי‭ ‬מנהלת‭ ‬רומן‭ ‬עם‭ ‬גבר‭ ‬נשוי‭ ‬שאשתו‭ ‬חושקת‭ ‬בווטרינר‭ ‬העירוני, ‬וחייה‭ ‬של‭ ‬סוריקה, ‬חברתה‭ ‬של‭ ‬בטי‭ ‬המלצרית, ‬מקבלים‭ ‬תפנית‭ ‬מפתיעה. ‬כל‭ ‬זאת‭ ‬ועוד‭ ‬על‭ ‬רקע‭ ‬מרוץ‭ ‬השליחים‭ ‬המשפחתי‭ ‬של‭ ‬חיפה, ‬כשבאוויר‭ ‬נישא‭ ‬ניחוח‭ ‬הקרמל‭ ‬אל‭ ‬הכרמל. ‬
גם‭ ‬ספר‭ ‬הביכורים‭ ‬המעודן‭ ‬והמדויק‭ ‬של‭ ‬אריאלה‭ ‬גולדמינץ‭ ‬בנוי‭ ‬כמרוץ‭ ‬שליחים, ‬כאשר‭ ‬כל‭ ‬דמות‭ ‬מעבירה‭ ‬את‭ ‬שרביט‭ ‬הסיפור‭ ‬לזו‭ ‬שבאה‭ ‬אחריה‭ ‬במעלה‭ ‬רחובותיה‭ ‬של‭ ‬העיר‭ ‬שזוהרה, ‬המועם‭ ‬זה‭ ‬מכבר, ‬מצטחצח‭ ‬ומתמרק, ‬כמו‭ ‬הגיבורים‭ ‬שלעת‭ ‬בלותם‭ ‬היתה‭ ‬להם‭ ‬עדנה. ‬
מרוץ‭ ‬שליחים‭ ‬הוא‭ ‬יצירה‭ ‬שבה‭ ‬העליבות‭ ‬והחידלון‭ ‬ניגפים‭ ‬בפני‭ ‬קסם‭ ‬האהבה‭ ‬המתמרדת‭ ‬כלפי‭ ‬עריצות‭ ‬הזמן. ‬בהומור‭ ‬ובמיומנות‭ ‬בוראת‭ ‬אריאלה‭ ‬גולדמינץ‭ ‬עולם‭ ‬הרמטי‭ ‬של‭ ‬מתיקות‭ ‬עדינה, ‬מאופקת‭ ‬ובשלה, ‬שנבלעת‭ ‬בתענוג‭ ‬במנות‭ ‬קטנות‭ ‬ומדודות. ‬העלילות‭ ‬המשתלבות‭ ‬בנויות‭ ‬לתפארת‭ ‬כשכבותיה‭ ‬של‭ ‬עוגת‭ ‬חתונה, ‬ומעוררות‭ ‬ומספקות‭ ‬בה‭ ‬בעת‭ ‬כמיהה‭ ‬וגעגוע‭.‬

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *