המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

על רומא וירושלים

25 במאי 2014 גדי איידלהייט

האם הדרך בין רומא לירושלים עוברת דרך בואנוס-אייריס? במקור נקרא הספר “על שמים וארץ”, שם גנרי למדי לדיאלוגים בין שני אנשים, במקרה זה רב קהילה מבירת ארגנטינה והקרדינל של אותה עיר, אולם כעת משנבחר חורחה מריו ברגוליו לאפיפיור ומכונה פרנציסקוס, קיבל הספר תרגום לעברית ושם חדש. אולי השם יומרני מדי, הרב סקורקה בודאי שאינו יכול ליצג את היהדות וגם הקרדינל של ארגנטינה אינו מייצגה של הנצרות, והדברים שאמר לא בהכרח מהווים את דעתה של הכנסייה, או את דעתו שלו עצמו בתפקידו עכשיו. חלקים נרחבים מהשיחות הם שיחות פנים ארגנטינאיות כאשר מוזכרים שם אישים שונים שלקורא הישראלי אינם אומרים מאומה. לדוגמה אחד הפרקים נושא את השם “על שנות השבעים”, ולקורא הישראלי יקח מעט זמן להיזכר שלא מדובר על מלחמת וייטנאם או מלחמת יום הכיפורים, אלא על הדיקטטורה הצבאית בראשות חואן פרון, על הדיכוי ועל אלפי אנשים שנעלמו מבתיהם והסתבר שנרצחו. במקומות מעין אלו בספר היה ראוי להוסיף מספר שורות רקע.

שם הספר אינו בהכרח מעיד על תוכנו ואם הקרדינל הגיע לרומא אולי הרב סקורקה עוד יגיע לירושלים, אבל נתייחס לערים כאל בירות הדתות ואולי הדיאלוגים המרוחקים כל כך ביבשת אחרת ובחצי הכדור הדרומי, יכולים להוות קרקע פורייה למפגש הנעדר מעט את תחושת המתיחות, והחשדנות המלווה מפגשים דומים, על רקע יחסה של הכנסייה ליהודים מראשית הנצרות דרך אוגוסטינוס, לותר ועד ימינו.

ואכן בקריאת הדיאלוגים מובן מיד ששני המשוחחים לא באו להתנצחות, או לויכוח, אלא מדובר בחברים הבאים להחליף רעיונות ואמונות אחד עם השני. מאחר ובינתיים קודם הקרדינל לתפקיד הבכיר ביותר בכנסיה הקתולית, ראוי וכדאי לקרוא את הספר על מנת להכיר את דעותיו האמיתיות שנאמרו בזמן שעוד היה יכול להתבטא ביתר חופשיות ולא מתוך האחריות הרובצת עליו בתפקידו החדש. מדובר בנושאים שהינם רגישים מאד גם מבחינת הכנסייה הקתולית: המתות חסד, הפלות, בני זוג מאותו מין ועוד. על כן עיקר ההפתעה היא בפתיחות של הקרדינל ולא דווקא של הרב (שהוא רב קונסרבטיבי ולא אורתודוכסי ובוודאי לא חרדי) שאולי רגיל יותר לעסוק בנושאים אלו.

פרקים רבים בספר עוסקים בנושאים הקשורים לכלכלה: קומוניזם, קפיטלזים, גלובליזציה ועוני. האפיפיור פרנציסקוס כבר ידוע בכך שהוא שונה מקודמיו, שהוא מחפש לעצמו פחות גינוני מלכות ושהוא האפיפיור של העניים. נראה שבנושאים אלו, הוא מקיים את דרכו ואמונתו גם מלפני בחירתו לתפקיד ובכך מראה יושרה פנימית גבוהה.

דווקא בגלל אותה יושרה פנימית, וביום זה ממש כשהאפיפיור מבקר בארץ ישראל ונפגש עם מנהיגיה, מן הראוי כי אלו יגישו לו את ספרו מתורגם לעברית תוך כדי הדגשה של כמה שורות, למשל דעתו בנושא התנהגות האפיפיור בשואה, אחד מהנושאים המורכבים ביותר ביחסי יהדות-נצרות במאה האחרונה

מה שאמרת על פתיחת הארכיונים מתקופת השואה נשמע לי מצוין. שיפתחו אותם ושיבהירו הכל. שיראו אם אכן היה אפשר לעשות משהו, ומה בעצם יכלו לעשות, ואם שגינו במשהו נצטרך לומר “שגינו”. אין צורך לפחד מזה. המטרה צריכה להיות האמת.

בעבר סקרתי בהרחבה את הספר מיהו העם הנבחר. במקום אחר באותה שיחה ממש מודה הקרדינל: “הכנסייה מכירה באופן רשמי בעובדה שעם ישראל ממשיך להיות העם הנבחר“. אבל משפט זה שנאמר על ידי הקרדינל אינו אותו משפט באם הוא נאמר על ידי האפיפיור. הייתי שמח מאד לשמוע משפט זה בביקורו של האפיפיור בארץ ישראל.

על רומא וירושלים - כריכת הספר

על רומא וירושלים

על רומא וירושלים
שיחות בין אפיפיור לרב
האפיפיור פרנציסקוס
הרבה אברהם סקוקרה
מספרדית: יערית טאובר
הוצאת טובי תשע”ד
שנת הוצאה במקור – 2010

ההקדמות לספר מאתר ההוצאה

הפרק הראשון של רומא וירושלים מאתר ההוצאה

מגב הספר
בעודו הארכיבישוף של בואנוס איירס, ניהל האפיפיור פרנציסקוס סדרת דיאלוגים עם הרב המקומי אברהם סקורקה. על רומא וירושלים מציג את אותן שיחות, העוסקות בסוגיות הבוערות של הדת במאה העשרים ואחת: אלוהים והשטן, נישואים חד־מיניים והמתות חסד, פונדמנטליזם ועתיד האמונה, גלובליזציה והסכסוך הערבי־ישראלי.

“שיחותיהם של האפיפיור פרנציסקוס והרב סקורקה כמוהן כתפילה לשמי מרום לקִרבה בין־דתית, לידידות בין עמים, לענווה בין אנשים. אלה אינן תפילות שנכתבו בדפוס, הן נוצקו בלב. הן באות מהחזן בבית הכנסת, נשמעות מהכומר בכנסייה ומהמואזין במסגד אין מעצורים לנסיקתן למעלה, לאותם השמים המספקים לנו אור ומורידים לנו גשם, לאותו האלוהים שברא את כולנו בצלמו, שווים כבני אדם. שיחותיהם נוסכות אמון, מעוררות השראה ומעניקות תקווה לשלום”. – נשיא המדינה, שמעון פרס

“מסמך מרתק המכיל סדרת דיאלוגים כנים ופתוחים בין שני אנשי דת, שדתיהם שונות לחלוטין, רב יהודי וכומר קתולי. במשך דורות אין־ספור חיו שתי דתות אלו באיבה מתמדת, והנה בספר זה רואים כיצד נציגיהם מקיימים דו־שיח ברוח טובה, בכבוד הדדי וברצון כן להבין איש את זולתו. בסוגיות אמוניות הנראות כסותרות זו את זו מתגלה דמיון מופלא בין הדעות. הלשון הפשוטה כמו הסגנון הבהיר מלמדים על חברות עמוקה המשכחת את העבר האכזר, והנוטעת תקווה לגישור ולהבנה הדדית”.  – חתן פרס ישראל, הרב פרופסור דניאל שפרבר

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *