המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עמודי הוד

25 בדצמבר 2014 גדי איידלהייט

הספר עמודי הוד של הרב עמיהוד גלזר בא לסייע ללומדי התורה על ידי הצגה שונה של המידע. הטקסט נכתב כרגיל אולם, הרב גלזר מוסיף לו שכבות של מידע וניתוח ספרותי בעזרים שונים ובפרט תוך שימוש בצבעים שונים.

הצגה רב מימדית ורב רובדית זו מקלה ומסייעת ללומד, עוזרת לו בניתוח הספרותי של הפרק, מציגה מילים מנחות, מילים דומות, מקבילות למקומות אחרים. כל פרק בתורה נפתח בדפי הסבר כלליים ובתיאור מבנה הפרק והמקבילות בתוכו. לאחר מכן עוברים לבדיקת המילים המנחות ובסוף יוצאים מתיחום של הפרק הבודד למקבילות לשאר התנ”ך.

בהתחלה נראים הדפים מבולגנים מעט וצריך להקדיש מעט זמן ללימוד השיטה. ברגע המתרגלים, הסימנים הופכים להיות נוחים וברורים מאד. ומאפשרים קליטה מהירה של מבנה הפרק וגם עוזרים לזכור אותו. מאחר והסימונים תופסים את העין, המלצתי היא לקרוא את הפרק קודם כל בחומש רגיל (אפשר לאחר קריאת ההסברים המופיעים הדפים הנפרדים) ורק לאחר מכן ללמוד מתוך הדפים המעוצבים.

למרות שאיני נוטה להניח שהתורה נכתבה כיצירה ספרותית, הרי ששיטת הניתוח הספרותי מאפשרת לנו למצוא משמעויות ופרשניות רבות והיא צורת לימוד חשובה. חלקן מסתבר מופיעות כבר בפרשנים ורק מראה על כך שהם נקטו שיטות דומות או שעקב היכרותם הטובה יותר עם המקורות לא היו צריכים כלל עזרים כאלו. על כל אלו מוסיף הרב גלזר גם חידושים ופרשנויות שלו, והקורא כמובן מוזמן להעלות עוד אפשריות.

באדיבותו של המחבר מספר עמודי דוגמה מהספר להמחשת השיטה. באתר המחבר תמצאו מידע נוסף, שיעור קולי מהספר ועוד.

עמוד 71 לדוגמה מהספרעמוד 72 לדוגמה מהספר  עמוד 73 לדוגמה מהספר עמוד 74 לדוגמה מהספר עמוד 75 לדוגמה מהספר עמוד 76 לדוגמה מהספר

 

 

מגב הספר

‘תמונה אחת שווה אלף מילים’ נכון גם לגבי עיצוב של פרק או סיפור מהתורה, על ידי צביעת מילים וביטויים מקבילים, ושימוש בגרפיקה פשוטה. באלמנטים אלה ניתן לחלק ולבנות מבנים ספרותיים ותוכניים, ובכך להבין רעיונות מסובכים והסברים ארוכים במבט קצר יחסית, ולהפנים בדרך ציורית, ביגיעה מועטה, את אשר נשפך עליו דיו רב. פתאום, מתגלה עולם מעניין וסימטרי שהרבה מדברי חז”ל ופרשנינו דמיינו ללא עזר, ולרוב רמזו על כך בקצרה. מסתבר, שתורתנו אינה פרוזה וקובץ סיפורים וחוקים, אלא כולה נכתבה באומנות מדהימה בדרך השירה, בחוקיות ובסימטרייה, המכילה בתוכה רעיונות רבים שלא נחשפו בקריאה הפשוטה.

המחבר, הרב עמיהוד גלזר, מורה ומרצה לתנ”ך חצי יובל שנים, פיתח כלי עזר יעיל ללמד ולהמחיש רעיונות ולהאהיב את לימוד התנ”ך.

 

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *