המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פליטת הפה של מירי דהן

20 בנובמבר 2012 גדי איידלהייט

דברים הלכו לא רע למירי דהן, עבודה טובה, בונוסים, חבר, אבל מירי דהן שמילדותה מכירה כמה טיפוסים לא חביבים, עושה טעות קריטית ומתערבת בשיחה שלהם בבר מתוך ניסיון להשתיקם. פליטת הפה שלה מתחילה מירוץ מסחרר כאשר החברים מתחרים ביניהם בכל דרך על מנת להגיע לרווח כספי של 5 מיליון דולרים ומשתפים פעולה רק בשביל לאמלל את מירי.
כל הדרכים כשרות וכל אחד מהשלושה בוחר לו מסלול חיים שיביא אותו לכסף הגדול. אחד בשוק הפרטי ובחיבור בין טייקון לסגן שר. שני עושה זאת באגף התקציבים באוצר ובמעבר לטייקון אחר כך והשלישי מנסה את כוחו בצבא הקבע. כל האמצעים כשרים מעבירות פליליות קלות ועד רצח.
למרות שכל אחד מהשלושה מסודר בחיים ויכול היה לפרוש בכל שלב, בלי להסתבך, בלי להתגלות ולנהל חיים נורמליים בעשירון העליון, תאוות הכסף גדולה והתסבוכות הולכות וגדלות. החברות הופכת לשינאה שרק השינאה למירי גדולה ממנה והשלישיה פוגעת בכל הנקרה בדרכה ובפרט במשפחותיהם ובנשותיהם וכמובן במירי שרק בשלב מאוחר מתחילהלהבין שכולם נגדה ולהשיב מלחמה ונקמה.
שמואל פרץ, מחבר הספר, בכיר לשעבר בתעשייה האווירית רקם רומן בדוי מבחינת עוצמתו, אולם ברור שקשרים טובים שווים הרבה מאד ושקשרי הון-שלטון קיימים. חקירות המשטרה המרובות בנושאים אלו מראות שהתחום בהחלט אפור, אבל לרוב לא יימצאו הרבה אנשים שישלבו בין פעילות הון-שלטון מחד לפעילות פלילית קשה מאידך ושילוב זה מהווה את המפתח לספר.
בראש כל פרק מופיע הגיג כלכלי מאת המחבר הקשור להתקדמות בפרק. כל פרק מסופר מנקודת המבט של אחד הגיבורים וחושף לנו טפח מהעבר וטפחיים מהעתיד. בסופו של דבר הסיפור עוסק בהרבה שאלות: ביצר ההרס העצמי ושל הזולת, בחוסר היכולות לוותר, בתאוות כסף שאינה יודעת גבולות, בפגיעות של התא המשפחתי (רוב המשברים בין השלישיה לבין נשותיהם הם על רקע של הריון וילדים), וכמובן בקפיטליזם המוצג בצורה קיצונית למדי בספר זה, אולם אין צורך להרהר בכל אלו ואפשר פשוט להינות ממותחן טוב ומהיר.

פליטת הפה של מירי דהן

פליטת הפה של מירי דהן

פליטת הפה של מירי דהן
שמואל פרץ
הוצאת ליברוס
338 עמודים
ישראל 2012

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *