ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שורף הגופות

6 בספטמבר 2015 גדי איידלהייט

ספרו של לדיסלב פוקס זוכה לתרגום לעברית כיובל לאחר צאתו לאור. הסופר הצ’כי שבארצו ידוע ומפורסם, הוא כמעט אלמוני בישראל. שמו הופיע בעיתונות כבר כשספריו יצאו וגם מפעם לפעם אולם הקורא הישראלי לא היה יכול לקבל התרשמות ראשונה עם כתיבתו עד עתה. באופן כללי הקורא הישראלי שיידרש להיזכר בשמות של סופרים צ’כיים יתקשה למנות יותר מכמה שמות. קפקא בוודאי, ווצלאב האבל שהתמנה לנשיא הרפובליקה, בוהומיל הראבל ומילן קונדרה. אלו השמות שאני הצלחתי לדלות ממעמקי זיכרוני כאשר לדאבוני עלי להודות כי את השמות אני מכיר יותר מאשר את היצירות. מכאן שאין להפחית בחשיבות תרגומים מסוג זה שערכם התרבותי עולה בהרבה על ערכם המסחרי. על רקע חוק הספרים משמח במיוחד שתרגומים כאלו ממשיכים לצאת לאור להנאת חובבי הספרות בארץ. על הספר שמעתי מצור ארליך ששלח לי את התרשמותו אותה מומלץ לקרוא לאחר סקירה זו.

שורף הגופות, מספר את סיפורו של קארל (או קרל, או רומן) קופפרקינגל העובד לפרנסתו בקרמטוריום העירוני של פראג. העלילה מתרחשת בשנת 1938 ומתארת את חייו של קופפרקינגל על רקע השתלטות הנאצים על צ’כיה. הקורא הישראלי יבין מיד, ולכן לא יהיה בזה ספוילר, אלו גופות ישרוף קופפרקינגל בסוף הספר, אבל הדרך המחרידה והמזעזעת לשם תטלטל אותו.

כתיבתו של פוקס קופצנית עם המון חזרות, כאילו הסופר חי על כדורים. כמעט בכל פרק מדגיש קארל את אהבתו העמוקה לאשתו ולילדיו, עד כמה הפוליטיקה לא נוגעת אליו, שהוא לא מעשן ולא שותה. שפתו גבוהה ומליצית. אשתו או ילדיו (או החתולה או אפילו חדר הרחצה) הם הענוגים שלו, כלילי השלמות, נשגבים ועוד תארים מנופחים אחרים. מבחינתו שיתהפך העולם. הוא לא תומך גודל של היטלר אפילו שיש בו “טיפת” דם גרמני, והוא גם מביע את הסתייגותיו בפני וילי, חברו הקרוב, שהוא כבר מזמן חבר במפלגה הנאצית ומתכונן לקבל את פני הפיהרר.

העלילה נעה ברחבי פראג ועוברת בין אפיזודות שגרתיות לחלוטין (למרות שגם הן מתוארות עם נופך רוב), לאפיזודות הזויות לגמרי. שלוש אפיזודות כאלו ראויות לציון מיוחד. הביקור במיצג השעווה ממש בתחילת הספר, הצפייה בקרב האגרוף, באמצעו, והסיור במגדל התצפית בגבעת פטרין. זכור לי שצפינו בעיר מהגבעה (שגם ככה ממוקמת מעל גובה העיר) אך לא מהמגדל עצמו (שנבנה כדגם מוקטן של מגדל אייפל) ולמעשה כיום אותו מגדל מתגמד מול בניין הטלוויזיה המכוער, שריד ימי ברית המועצות. בכל המקומות האלו נמצאות שתי דמויות משנה. גבר שמן ואשה המדברת ללא הרף, דיבורים חסרי פשר הנראים לעיתים כשטויות, וזוכה לגידופים ואף למכות מבעלה, אולם מסתבר דווקא שתמיד זו היא שצודקת, וכמו בסיפורו של רבי נחמן, דווקא המשוגע הוא השפוי היחידי. אולם קופפרקינגל לא שת ליבו כלל לדמויות אלו, למרות שהן מתפרצות כל הזמן לתוך דבריו. הוא בשלו והן בשלהן כאילו לא היו בממד זמן ומרחב אחד. שילוב דיאלוגים זה יוצר מעין אבסורד שלעתים הוא קומי ולעתים גרוטסקי, אבסורד המאפיין את היצירה כולה עד סופה הטרגי.

זהו סיפורה של אירופה כולה. אירופה התרבותית וענוגה, כלילת היופי ורבת המעלות, הנסחפת ומדרדרת אל התהומות, התדרדרות שכל מי שחזה אותה או הזהיר מפניה, נתפס כמשוגע. סיפורו של קופפרקינגל מתמקד בפן הצ’כי של הידרדרות זו. לספר צורפה אחרית דבר מעולה המביאה פרטים ביוגרפיים על הסופר וניתוח קצר של היצירה, שהאיר והעיר בה פינות נוספות.

שורף הגופות - כריכת הספר

שורף הגופות

שורף הגופות
לדיסלב פוקס
תירגם מצ’כית והוסיף אחרית דבר: פאר פרידמן
מחברות לספרות 2015 (במקור 1967)

פרק מהספר באדיבות ההוצאה

מגב הספר

מר קופפרקינגל הוא בורגני אקסצנטרי במידה, בעל תחביבים מוזרים מעט, אב אוהב ובעל מסור. בהשפעת חברו, שהצטרף למפלגה הנאציונל־סוציאליסטית, ובעקבות פרשנות בלתי שגרתית של עיקרי הדת הטיבטית, הופך קופפרקינגל לנציגה של האידיאולוגיה הפשיסטית, לבוגד ולרוצח.
סיפורו של שורף הגופות — מר קופפרקינגל, עובד הקרמטוריום של פראג — ראה אור לראשונה בצ’כוסלובקיה בשנת 1967. זהו רומן פסיכולוגי גרוטסקי, יצירת מופת יוצאת דופן המתמודדת באופן מקורי לחלוטין עם הסכם מינכן, כניעת המעצמות והימים שקדמו למלחמת העולם השנייה.
באמצעות קומפוזיציה מוקפדת ובלתי שגרתית, בשימושו הווירטואוזי בשפה, העמיד לדיסלב פוקס — מגדולי סופריה של צ’כיה במחצית השנייה של המאה העשרים — דמות ועלילה שובות לב, מטרידות ולפרקים אף מפחידות ממש, המאירות היטב את ימי הכיבוש הנאצי בצ’כוסלובקיה.
לרומן מצורפת אחרית דבר מאת המתרגם פאר פרידמן, המאירה מוטיבים מרכזיים ברומן, וכן את קורות חייו ויצירתו של לדיסלב פוקס עצמו — דמות מסקרנת לא פחות מזו של גיבור ספרו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *