ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שער האריות

1 במאי 2017 גדי איידלהייט

את הספר “שער האריות” התחלתי לאחר יום הזיכרון לשואה וסיימתי אותו בערב יום הזיכרון לחללי צה”ל. הספר מתאים לימים אלו. מלחמת ששת הימים כבר אינה בקונצנזוס אולם על העובדות והמצב לפני אותה מלחמה אין ויכוח. מדינת ישראל עמדה בפני איומי השמדה אמתיים. נאצר, עם טונות של נשק רוסי מהחדישים ביותר, טנקים, מטוסים וכל מה שתרצו, ארמיות שלמות טאטא את כוחות האו”ם מסיני ולא הפסיק לרגע לדבר על חזונו למחיקה מוחלטת של ישראל. לא כיבוש, אלא השמדה ומחיקה של המדינה שאך מלאו לה 19 שנה.

לישראל לא היה על מי לסמוך. הצרפתים? הפסיקו את כל עסקאות הנשק. הבריטים? רק הנפט מעיראק עניין אותם. האמריקאים? משענת קנה רצוץ. כוחות האו”ם? הצחקתם. נאצר סחף אחריו את חוסיין. לשליט ירדן, המילה מלך מגוחכת בהקשר זה לראש שבט בדואי שהבריטים הכתירו את סבו לאמיר ואז למלך, במדינה דמיונית שהמציאו בעצמם, לא הייתה כמעט ברירה, הוא חתם על ברית הגנה עם נאצר והעמיד את כוחותיו לטובת המערכה.

הספר שער האריות, אינו מחקר היסטורי, גם לא תיאור של כל הקרבות והמערכות אלא סיפור המלחמה המשלב קטעי ראיונות, קטעי ספרים ופרוזה. חלק מהקטעים נכתבו זמן קצר לאחר המלחמה, חלקם מסופרים ממרחק חמישים שנה, חלקם נכתבו על ידי הסופר על סמך יומני דיין, וחלקם גם כוללים מבט מאחור. אין הוא דומה לזיכרונות האישיים שהתפרסמו לאחר המלחמה, אין הוא דומה לאלבומי הניצחון. 107 ספרים היו לסופר על מלחמת ששת הימים ובכל זאת היה לו צורך לכתוב עוד ספר. ספר שונה מכל אלו ובהקדמה לספר תמצאו את כל הסיבות. מתרגם הספר, לוחם בעצמו בששת הימים, מוסיף הקדמה משלו.

הספר מביא את סיפור המערכה מפי אחרון החפ”שים ועד שר הביטחון משה דיין. כל אחד בפרספקטיבה שלו. מי שרואה עד קצה הקסדה שלו ומי שמנסה לראות שנים קדימה. הספר נקרא במהירות ובעניין ובעיני דימיתי אותו בכלל כסרט כאשר דמויות הדוברים מתחלפים כל כמה דקות. סיפוריו העיקריים הם מבצע מוקד וטייסת העטלף, 119, בפיקודו של רן פקר, חטיבה 7 בפיקוד גורודיש תוך התמקדות בפלס”ר החטיבה שפרץ את הדרך ואיבד חיילים רבים, בחטיבת הצנחנים 55 אך לא בקרב גבעת התחמושת אלא בגדודים האחרים, ומעט שבמעט בלחימה בגולן.

כדי להבין את ששת הימים צריך להבין את מבצע קדש ובשביל להבין את מבצע קדש צריך להבין את מלחמת השחרור ובשביל זה צריך גם להבין את השואה ולחזור גם להסכמי סן רמו ולמלחמת הועלם הראשונה ולראשית הציונות. זה הסיפור שלנו. והוא לא נעצר בששת הימים הוא ממשיך עוד חמישים שנה קדימה, דרך מלחמת ההתשה, המרדפים בבקעה, הטרור והפיגועים, מלחמת יום הכיפורים, הסכם השלום עם מצרים, מלחמת לבנון, הסכמי אוסלו, הסכם השלום עם ירדן, מלחמת לבנון השנייה, צוק איתן ועד ימינו.

האם המצב כיום שונה? ראו זה פלא, קראו שוב את הפסקה השנייה. מדינות באזור מדברות באופן גלוי על השמדת מדינת ישראל. אחת מהן מפתחת נשק גרעיני. ציר הרשע שונה, איראן-סוריה-לבנון. אמנם יש הסכמי שלום עם מצרים ועם ירדן, אולם גם שם כוחות איסלמיים קיצונים עולים. שליט ירדן במצוקה. כדי לא ליפול עליו להחריף את הטונים נגד ישראל. אין לו ברירה. יש לנו על מי לסמוך? גרמניה אחרת? צרפת? האו”ם? נעצור כאן. איני רוצה להיכנס לפוליטיקה. וגם לו הייתי ניכנס אין לי תשובות. מי שיש לו תשובות פשוטות והכול מאד ברור לו, בין אם מציע סיפוח מוחלט ובין אם הוא מציע נסיגה מוחלטת, הוא שוטה. גם הספר ממעט לעסוק בכך ורק נותן רמזים למורכבות הבעיה, הנה מפי שלמה גזית (עמ’ 425): “האם עלייתו של הלוחם היהודי מסמלת צעד קדימה, לקראת שלום במזרח התיכון, או שמא היא דוחקת את האזור למלחמה ללא קץ? דבר אחד בטוח. את הנעשה אין להשיב. אין, ולא תהיה גם בעתיד, דרך חזרה.”

 

כריכת הספר שער האריות

שער האריות

שער האריות
שישה ימים גורליים
סטיבן פרספילד
מאנגלית: יוסי אופנר

ידיעות ספרים

מגב הספר

5 ביוני 1967. סכנה קיומית מאיימת על מדינת ישראל בת ה-19. המצרים חוסמים את מצרי טיראן לשיט ישראלי ומזרימים כוחות שריון גדולים אל חצי האי סיני, בכיוון הגבול הדרומי. ממזרח מקדמים הירדנים והעיראקים כוחות ממוכנים וטייסות קרב לתקיפה ב”מותניים הצרים” של ישראל, כדי לנתק את דרום הארץ מצפונה. הסורים החמושים היטב צרים מצפון. נשיא מצרים, גמאל עבדול נאצר, מכריז שהמטרה של צבאות ערב היא להרוס את מדינת ישראל עד היסוד. שאר העולם מעלים עין מהסכנה המוחשית שבה נתונה המדינה הצעירה. לאחר תקופת המתנה ארוכה מגיעים ראשי השלטון והצבא למסקנה שעל צה”ל לצאת למתקפה.

10 ביוני 1967. צבאות ערב מובסים, דיוויזיות השריון מחוסלות, חילות האוויר הרוסים עד היסוד. חיילי צה”ל כבשו את רצועת עזה ואת חצי האי סיני מידי המצרים, את רמת הגולן מידי הסורים ואת הגדה המערבית מידי הירדנים. השטח שבשליטתה של מדינת ישראל גדל פי שלושה. משה דיין, שר הביטחון, נכנס דרך שער האריות אל העיר העתיקה של ירושלים וניצב לצד הצנחנים ששחררו את הכותל המערבי, שריד לבית המקדש שבנה שלמה המלך, שלא היה בשליטתם של יהודים במשך 1,900 שנים. זהו אחד הניצחונות הצבאיים הבלתי-סבירים ועוצרי הנשימה ביותר בהיסטוריה.

סטיבן פרספילד ערך ראיונות עומק עם חיילים שלחמו במלחמת ששת הימים – טייסי קרב וטייסי מסוקים, צנחנים, מפקדי טנקים וחיילי מודיעין – וגם עם חיילות, עם רעיות של מגויסים ועוד, כדי לספר את סיפורה של מלחמת ששת הימים כפי שלא שמעתם מעולם. הוא מביא את קולותיהם של הגברים והנשים הצעירים, שלחמו לא רק כדי לשמור על חייהם אלא גם כדי להגן על קיומה של מדינת ישראל.

שער האריות הוא ספר מלא השראה, מרתק ומרגש בעת ובעונה אחת. הספר מביא לקוראים גילויים אמיתיים של אומץ לב תחת אש ומתאר מסע אל המהות האמיתית של מלחמה למען עם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *