ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

144 קומות

11 בדצמבר 2013 גדי איידלהייט

“כל התקוות שלנו, ההישגים של אלה שהיו לפנינו, מה שהעולם יכול להיות. זאת המורשת שלנו…. והדברים הרעים שאי אפשר לעצור, הטעויות שהביאו אותנו לכאן, זה העבר.”
– מה החובה הראשונה שלך לממגורה? לשמור על הסדר.
– על מה אתה מגן מעל הכל? חיים ומורשת.
– מה נדרש כדי להגן על הדברים האלה היקרים כל כך ללבנו? נדרש קורבן…

בעולם עתידני, לאחר אסון, אי אפשר לחיות בחוץ. האויר רעיל ומלוכלך. בני האדם חיים בממגורה עמוקה. 144 קומות מתחת לאדמה. בקומה העליונה, חיישנים המצלמים את הנוף בחוץ, בקומה ה-34 מחלקת הטכנולוגיה ולמטה למטה, המחלקה הטכנית והמכנית. ובאמצע? הכל – טיהור מים, חוות הידרופוניות, בתי ספר, בתי חולים. עיר שלמה בתוך האדמה. אי אפשר לצאת. המחסור תמידי ומייאש. אין כמעט חיות מחמד ואחזקה שלהם דורשת אישור. אי אפשר לנהל מערכת יחסים, היא צריכה להיות מוסדרת ומאושרת על ידי השלטונות. אי אפשר להתרבות. בכל אשה מותקן התקן קבוע למניעת הריון. מפעם לפעם אפשר להירשם להגרלה והזוג שיזכה בו יכול לנסות במשך שנה להביא צאצא לעולם. אם לא הצליחו, הזכות עוברת לזוג אחר. רוב האנשים מצליחים לחיות ולהסתדר גם אם בקושי רב.אבל האנשים מיואשים ולפעמים רוצים לצאת ומי שרוצה לצאת, נגזר דינו. הוא יוצא. גם עבריינים נידונים ליציאה. הזכות היחידה שיש ביציאה היא ראיית העולם שבחוץ ותמיד תוך כדי כך היוצא מנקה את החיישנים בשביל שהיושבים בפנים ייוכלו להמשיך ולראות את החוץ, כולל גופותיהם של המנקים האחרונים. להנהלה טוב שמפעם לפעם יוצא משהו, לאחר ניקוי יש תקופת רגיעה. לפעמים גם גורמים לכך שמישהו יצא. האחרון שיצא הוא השריף, אחד התפקידים הבכירים ביותר שיש, הוא הבין כל מיני דברים ורצה לבדוק אותם. את רובם הוא הבין מאוחר מדי…

בסיפור מרתק זה, שהתחיל מפרקים ששוחררו באמאזון, ברא יו האווי, עולם עתידני קר ומנוכר בו כולם סובלים. יש מי שצריך להגן על המורשת, ולפעמים צריך להקריב קורבן. אנשים בקושי נפגשים אחד עם השני, המעבר בין הקומות מייגע מאד וירידה של כל הממגורה לוקחת יומיים לפחות (הרבה יותר בעלייה). רוב האנשים לא יודעים ומעדיפים לא לדעת, אבל חלקי מידע ופיסות מהאמת צצות לפעמים ואז קורה משהו מוזר. מישהו נשלח החוצה ולא מנקה. ואז מתחיל המרד.

זהו סיפור נפלא, על אנשים שאיבדו תקווה ואנשים שמנסים ליצור תקווה. על כושר המצאה וגילוי . הסיפור מתכתב עם ספרי עתידנות אחרים משקיעה הותיק והקלאסי של אסימוב ועד משחקי הרעב העכשווי. הקריאה שוטפת ולמרות אורכו הוא נגמע במהירות. מומלץ ביותר ולא רק לחובבי המדע בדיוני.

כריכת הספר 144 קומות

144 קומות

144 קומות גב הספר

144 קומות גב הספר

144 קומות
יו האווי
מאנגלית: דידי חנוך
כנרת זמורה ביתן
תשע”ד 2013

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *