ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אבולוציות

16 בספטמבר 2019 גדי איידלהייט

בספר אבולוציות, מנסה אורן הרמן, לתאר את התפתחות העולם והמדע בצורה של מיתוסים. בפרקים הראשונים אפשר להשוות למיתוסים קיימים, שכן מיתוסים על בריאת העולם, הארץ וההרים קיימים וידועים, אולם ככל שהספר מתקדם, אין מיתוסים להשוות אליהם, והרמן כותב את הסיפור המדעי כמיתוס.
אמנם הרמן לא מתייחס לדתות אלא למיתוסים, ויכולות להיות לכך כמה סיבות, אבל לצורך העניין שלנו אכרוך אותן יחדיו. הרמן, גם כאיש מדע, הבין שהמיתוסים והדתות, וכמובן הפילוסופיה שמאחורים, מספרות לנו דברים שהמדע לא יוכל לומר לעולם. גם כאיש מדע הוא מכיר בכוחם ובמקומום של המיתוסים והוא בא לתת להם מקום. התוצאה, לעתים חיננית ולעתים מפספסת.

חיננית, כי זו צורה שונה של סיפור, כי גם כאיש מדע הוא מבין שהמדע של היום ייהפך להיות מיתוס מחר, לאחר שיופרך ויוחלף בתיאוריה אחרת. חיננית כי זו צורה חדשה של כתיבה מדעית, ולרוב ניסיונת הגישור היו מצד אנשי הדת בעוד אנשי המדע דחו את הדברים מכל וכל, וכאן הכיוון הוא הפוך.

אבל מפספסת, כי אמנם לשני התחומים, דת (ובכוונה הקדמתי אותה למיתוס) ומדע יש מקום, ומה להגיד על העולם, והבנה נכונה של שניהם תפרק גם את הסתירות והמתח ביניהם (ועל כך בספרו המופתי של הרב זקס: “השותפות הגדולה“), אבל הניסיון לספר את המדע כמיתוס, לדעתי כושל ואינו מוצלח בדיוק כמו הניסיון להפוך את המיתוס (או את סיפורי ספר בראשית לצורך העניין, למדע).

אמנם מבחינה ספרותית נחמד לתת פה, קול, מחשבות ורגשות לאלקטרונים, ותאים מיטוכונדריים באמבות, אולם במדע עצמו, לא יעלה כזה דבר על הדעת. הניסיון לעשות זאת, ולהפוך את המדע למה שהוא לא, הוא משולל בעיקר בתוך המדע עצמו, ובוודאי שתא שמתחלק, אין לו מושג למה ומדוע הוא מתחלק ומה משמעותה של חלוקה זו. זה הטבע. וכך כשפרקי הספר הם גורל, אימהות, חירות, גאווה, בדידות, תקווה, מושגים שכלל לא קיימים במדע, ועולה על כולם המושג “אמת”, מושג שקיומו כלל לא יכול להיות קיים במדע, לפחות זה שיש לנו כיום, נוצרה אצלי הרגשה די משונה.

ייתכן שאיני קהל היעד של הספר, אני אדם דתי ומאמין וחי בשלום גמור עם המדע. אין לי צורך לזכור את שמות האלים השונים בפנתיאון היווני, אולם הפילוסופיה היוונית, מושגי הגורל, הגזירה והטרגדיה, הם הכרחיים להבנת תרבות המערב, ולהבנת פילוסופיית היהדות המתנגדת להם. שוב אפנה אתכם לספרו של הרב זקס, הוא כותב על כך הרבה יותר טוב ממה שאני אוכל אי פעםל. המדע? אני מעדיף אותו כתהליך מסודר של ארגון, איסוף נתונים, תצפית, מחקר, השערה, ניסוי, אישוש והפרכה. סך הכל המתודה הזו עובדת לא רע עד עכשיו הזו. ולכן גם את ספרי המדע אני מעדיף בצורה דומה.

ומה לגבי מי שאולי הוא כן קהל היעד? אולי אנשים שחושבים שמיתוסים ודתות הם שטויות או משהו ישן ושהעולם התקדם? גם הם לדעתי לא ימצאו הרבה בספר שכן למרות החידוש בצורת הכתיבה, צורה שונה של סיכום החומר, רוב העובדות בגדול ידועות והתפרסמו זה מכבר במבחר ספרים אחרים ודיון רציני על הזיקה בין המיתוסים והדת למדע, כזה שאולי היה יכול לפתוח גשר נוסף בין התחמים, אין בספר.

בשל כך אמליץ בעיקר על פרקי “הארות” המופיעים בכל פרק וכוללים סקירה מתומצתת של הספרות המדעית הפופולרית באותו תחום שהפרק עסק בו. לאחר קריאת הסיפור, מומלץ לקרוא פרק זה שהוא מדעי יותר ומפנה למבחר ספרים נוספים, חלקם גם בעברית, כך שמי שרוצה להתעמק, כי הפרק בסופו של דבר הוא סיפור, וסיפור הוא רק סיפור ולא תמיד יכול גם לדייק, ימצא שם את מבוקשו.

אבולוציות
אורן הרמן
מאנגלית: ניר רצ’קובסקי
ספרי עליית הגג 2019

מגב הספר

נדיר לפתוח ספר מדע שכבר מן העמוד הראשון בו מבטיח לך שיהיה זה תענוג אמיתי לקרוא אותו… אבולוציות הוא ספר על עובדות מדעיות ותיאוריות מדעיות, אבל הוא גם יצירת אמנות. התגליות המוצגות בו הן מהממות כשלעצמן, אבל כישרונו המיוחד של אורן הרמן למזג את המדע בן-ימינו עם אמנות-סיפור מסורתית הופך את הספר הזה למבריק באמת.
רנדי רוזנטל, ניו יורק ג’ורנל אוף בוקס

אבולוציות הוא ספר מיוחד במינו, המשלב קטעי מיתוסים פיוטיים עם תיאור מדעי מעודכן של התפתחות היקום והחיים בו – למן המפץ הגדול ועד אלינו, בני-האדם. זהו ספר שהקריאה בו היא מענגת ומרחיבת-דעת כאחד, שילוב נדיר של ספרות ומדע – ספר שיעורר בכם את החשק להיפתח אל מרחבי ידע חדשים ולא-מוכרים, וגם לקרוא מיתולוגיות עתיקות ולרדת אל שורשי הידע האנושי. כאן נראה את כדור הארץ והירח מציגים מבט קוסמולוגי חדש על אימהוּת, נכיר את המיטוֹכוֹנדריוֹן שהביא לָעולם את המין ואת המוות, ונגלה איך הולדת השפה במהלך האבולוציה מזמינה את המין האנושי להתמודדות עם האמת.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *