ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אדם בחלל

27 בפברואר 2018 גדי איידלהייט

אני שמח ואני גם קצת מקנא. שמח כי זה ספר נהדר ומקנא, כי לא אני כתבתי אותו.

דרור בורשטיין מתבונן בחלל, וכל התבוננות כזו גוררת אותו למחשבות מרובות גם על מה שבארץ. מהירח הקרוב ועד גלקסיות רחוקות, הכל מתחבר והכל קשור. אותי לא צריך לשכנע, אני כבר מהמשוכנעים, אין תחליף עבורי מאשר לילה תחת כיפת שמים זרועה כוכבים, פרט לליקוי חמה, ואני שמח לראות את ההתפעלות הרבה שלה שותף בורשטיין, ומקווה שתשפיע גם על אחרים.

החיבורים שבורשטיין עושה הם עשירים, ממקורות היהדות, פסוקים ומדרשים, דרך הפילוסופים והכותבים והמשוררים הרבים, הכל מתקשר והכל מתחבר, ובעיקר מודגשת הצניעות והענווה של אדם העומד מול הטבע, ולי אישית כאדם מאמין מול אלוהים, בראותו את מראות הבריאה.

הספר אינו מצריך ידע אסטרונומי והוא גם לא בא ללמד אסטרונומיה. יש בו שפע מונחים ומידע אסטרונומי, ובוודאי אפשר ללמוד ממנו משהו או שניים, אולם לא זו המטרה ואין לחשוש מהמונחים, מה שצריך מוסבר, מה שלא מוסבר לא נורא וממילא רוב המספרים פחות חשובים (בחלקם גם טעויות קלות), חשובה בעיקר האווירה וההתרשמות. זהו מעין זרם תודעה הנובע מהראייה האסטרונומית ומשתף אותנו בנבכי מחשבתו של הסופר.

הספר נפתח בשנת יוני 2011. בורשטיין בשבוע הספר, אני בבית הספר של הילדים, ובשמים הירח מתחיל להיכנס לצלו של כדור הארץ. כמה אנשים בכיכר טרחו להסתכל למעלה ולראות מראה מופלא זה של הירח הנעלם איני יודע, אולי בורשטיין עבר אחד אחד וגרם להם להביט. אני באותו זמן ארגנתי ערב מיוחד בבית הספר למאות תלמידים והוריהם, ורק לאחר שנגמר צפיתי בדממה בשלביו האחרונים של הליקוי הרחק לתוך הלילה.

הספר מלווה בתמונות צבע נהדרות, רובן צולמו בפרויקטים של נאסא, שבאופן נוח במיוחד כמעט כל התמונות שלה מועברות לרשות הציבור וניתנות לשימוש. כל תמונה מתחילה סיפור שכמו סשן ג’אז עובר ממקום למקום ולאלתורים על גבי וריאנטים ובסוף תמיד חוזר.

בורשטיין כתב כי הוא אוהב במיוחד תמונות של כדור הארץ מהחלל. גם אני אוהב תמונות אלו, ובקישור שצירפתי תמצאו רובת מהן, חלקן מופיעות בספר. אסטרונאוטים שראו את כדור הארץ כך בפועל (רק במשימות לירח), טענו שהראייה שינתה להם אל כל תמונת עולמם. נקודת מבט חדשה שמשנה הכל.

המודרנה גנבה לנו את שמי הלילה. במרכזי ערים אין כוכבים וגם באזורים מרוחקים יותר יש זיהום אור. חשיכה אמתית, כזו שבה אינך רואה את פניו של מי שאתה מדבר איתו כמעט ולא קיימת בארץ. אסור לנו להניח לכך שהחלל יישאר רק בספרים.

זהו ספר יפהפה. משלב תמונות נהדרות, עם כתיבה איכותית. מתנה מושלמת לעצמכם ולמי שאתם אוהבים.

כריכת הספר אדם בחלל

אדם בחלל

אדם בחלל
דרור בורשטיין
בבל 2018

מגב הספר

החלל הוא כמו תערוכה גדולה במוזיאון הפתוח רק בלילה והכניסה אליו חופשית תמיד, אך המוזיאון כמעט ריק ובתערוכה מעטים בלבד צופים, הגם שכולם ישֵנים במוזיאון מדי לילה.”

כל אחד מפרקי אדם בחלל מתחיל בהתבוננות בשמי הלילה – הירח, שבתאי, צדק, כוכב הצפון או גלקסיות רחוקות – ונמשך בדברים ארציים אשר אור גרמי השמים או חשכת החלל מאירים ומעוררים: ציור של אישה יושבת לאור נר, ציור של אור שמש בחדר ריק, הליכה אל מעל הכוכבים במדרש והמחלוקות ההלכתיות והאסטרונומיות בנוגע לקביעת ראש החודש במשנה.

אדם בחלל הוא ספר שנכתב בלילות. זהו ספר על הכוכבים מנקודת מבטו של איש ספרות. האדם שבכותרת הספר יכול להיות כל מי שהכוכבים יקרים ללבו, כל איש ואישה שמבקשים לחשוב על מקומם ביקום.​

​דרור בורשטיין החל להתבונן בשמי הלילה לפני שלושים וחמש שנה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *