ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אהבת הגורל

1 באפריל 2017 גדי איידלהייט

אבל הרצברג, יהודי הולנדי, כותב מגוף ראשון ותקופה קצרה לאחר שחרורו מברגן-בלזן שבע כתבות על המחנה. הכתבות נכתבו ופורסמו בעיתו הולנדי מיד לאחר המלחמה והן מצליחות להיות שילוב בין עדות ישירה של אדם שהיה שם לבין כתבה עיתונאית של אדם הנראה כמתבונן מבחוץ. התיאורים אנושיים כל כך, אפילו של הגרמנים למשל  אחת השומרות הגרמניות במחנה. אולם למה לנו לעסוק במרצחים. נביא דוגמה לתיאור המרגש בכמה קטעים קצרצרים מהפרק “בגלל פסוק אחד” העוסק בלאבי, יהודי מבנגזי שבלוב.

כשהגרמנים בצפון אפריקה “ניתקו מגע עם האויב אגב ניצחון מזהיר” הם, כדרכם תמיד, סחבו אתם את קבוצות היהודים שמצאו בטוברוק, בבנגזי, בטריפולי ובערים אחרות, והובילו אותם קודם למחנות באיטליה ומשם לפולין. גורלם היה כגורל כולם… וככה לתימהון כולנו, נכנסו ביום מן הימים משלוחים אחדים של כמה מאות בני אדם שנראו כאילו הגיעו ישירות משנת שבעים לספירה הנוצרית, מירושלים שנחרבה בידי המצביא הרומי טיטוס.

האם נתפלא אם כן שלאבי המורה דחה את את המרק שבמחנה? לאבי היה אדם צעיר וירא שמים, ובמרק צפה לעתים חתיכת בשר סוסים, ובשר סוסים אסור למאכל.

לאבי לימד את תלמידי גם שירים בעברית: עם ישראל חי, עם ישראל חי, עם ישראל, עם ישראל עם ישראל חי! המפקד והס”ס עמדו והסתכלו, מובן שלא הבינו מילה ונהנו מההצגה.

“לאבי, אם לא תאכל, הסוסים ייקחו אותך!” אז לאבי לוחש תוך עצבות ורצינות אין קץ, כעין וידוי לעצמו: “כדי להבדיל בין טומאה לטהרה!”.

אדולף היטלר שנא, רדף ורצח את עם ישראל בגלל המשפט הזה, גם אם אין זאת הסיבה היחידה, כי את המשפט הזה ניסח עם ישראל בעבר. היטלר לא היה הראשון ולא יהיה האחרון בכך. באופן עקרוני יש להדגיש שאין בני אדם טמאים או טהורים. אין עמי סגולה. ואולם יש בני אדם היודעים שיש גבול בין מה שמותר ומה שאסור, ויש אנשים שלא רק שאינם יודעים זאת אלא אף מתעלמים מהדבר.

בין אלה ואלה אין שלום.

לספר מצורפים איורים של מחנה ברגן-בלזן מאת לואי אשר.

כריכת הספר אהבת הגורל

אהבת הגורל

אהבת הגורל
שבעה חיבורים על ברגן-בלזן
אבל י’ הרצברג
מהולנדית: אברהם הרצברג, גילה ברקלי (בנו ונכדתו של אבל הרצברג)
ערך והוסיף הערות ותרגם את אחרית הדבר שהוספה למהדורת 1965 – אלחנן טל
הוצאת יד ושם 2016 (במקור 1946)

מגב הספר

היטלר מת, אחרי שהבטיח להשמיד אותי, אבל אני עודני מקשיב לשירת השחרור היושב על ענף של עץ בגינה. […] מכל זווית אפשרית, הסיפור נשאר ראוי לתשומת לב. שבט זעיר שישב פעם על חלקת אדמה קטנה, רחוקה, על גבול המדבר, חי לו מאה אחרי מאה ללא עצמה וללא צבא, בעוד אימפריות שוקעות בזו אחר זו, אגב שקיעתה מאשימה האימפריה את השבט הקטן שוב ושוב כי הוא הגורם לכל צרותיה ומנסה להשמידו פעם אחר פעם. […] כיצד זה קרה? האם יש כאן משהו סודי? האם כח על-טבעי שולט בהיסטוריה? אם זו התשובה, מוטב שנפסיק לחשוב ונאמר: “זהו נס”. אך הנס הגדול שבכל הנסים הוא שאין נסים. האבנים תיפולנה תמיד מלמעלה למטה, לעולם לא מלמטה למעלה. […] המשך קיומו של השבט הקטן הזה אינו נס על-אף כל הרדיפות. […] זאת ההכרה העמוקה בצדקת קיומו ומכאן התלות שלו בגורלו. נקרא לזה “אהבת הגורל, אמור פאטי”.

שבעת החיבורים הכלולים בספר אהבת הגורל נכתבו במהלך השנה הראשונה מסוף מלחמת העולם השנייה. המחבר מוסר תיאור נאמן של החיים במחנה ברגן−בלזן, הוא מיטיב לאפיין טיפוסים אנושיים מהצד הגרמני וגם מהצד היהודי, ועושה זאת אגב התייחסות לאנשים ממשיים שפגש במחנה. בתור אסיר מן המניין אבל הרצברג — שעוד לפני המלחמה נודע בתור עורך דין, עיתונאי, פובליציסט והוגה הדעות — מנתח את אופיים של אנשי הס”ס ושל הנאציזם בכלל. הוא גם סבר שמעשים דומים לאלה שבוצעו תחת השלטון הנאצי עלולים להתרחש בכל חברה. בספר אהבת הגורל הרצברג משתף את הקורא בהגותו הייחודית על אודות גורלו של העם היהודי בתקופת השואה ולאורך ההיסטוריה כולה.

3 Comments

 • חוה דינר 19 באפריל 2017 at 17:14

  בחרת קטע יפה ומרגש! לידיעת יהודי לוב בארץ ובעולם! קראו עוד על השירים שלימד המורה לאבי את תלמידיו לשיר: אשרנו מה טוב חלקנו. זהו אחד החיבורים היפים שנכתבו על מחנה האימים ברגן בלזן.

  • גדי איידלהייט 20 באפריל 2017 at 8:36

   הספר מרגש מאד. מפתיע אותי קצת שהתרגום יצא רק עכשיו, שבעים שנה לאחר החיבורים המקוריים. אולי ישנם עוד יוצאי הולנד ביננו הזוכרים את הפרסום המקורי. טוב מאוחר מאף פעם, ובספר עוד קטעים רבים שהיו יכולים להיות מובאים. בכוונה בחרתי קטע המזכיר את יהודי לוב, ששואתם הייתה עלומה יותר, למרות שבשנים האחרונות התודעה עלתה, בעיקר בזכות הספר “בנגזי ברגן-בלזן” של יוסי סוכרי.

 • צור ארליך 8 ביוני 2017 at 14:23

  ספר מעולה. אני שמח לגלות שכתבת עליו, גדי; רשימתי על אודותיו תתפרסם בעזרת ה’ ב’השילוח’ הקרוב. ולך, חוה, תודות על חלקך במעשה הספר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *