ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אחרי המלחמה

14 בדצמבר 2015 גדי איידלהייט

קראתי לא מעט ספרים על מלחמת העולם השנייה, אבל מה קרה אחריה? כישראלים אנו מכירים בעיקר את ההיסטוריה המקומית, ניסיונות ההעפלה, המחתרות, המאבק במנדט, הקמת המדינה וכו’, אבל מה התרחש באירופה? איך היא השתקמה, מדוע חולקה גרמניה לשתי מדינות ואילו אוסטריה לא. איך נוצר מסך הברזל, איך השתקמה הכלכלה ומה הייתה השפעת התרבות. בקיצור, מה קרה באירופה אחרי המלחמה. המילה בקיצור לא מתארת את ספרו של טוני ג’אדט שאורכו כאלף עמודים צפופים במיוחד.

את הספר אחרי המלחמה, רכשתי באחד ממבצעי ארבע במאה לפני כמה שנים. כבר קניתי כמה ספרים והגעתי לשלב שבו אין איזה ספר שאני ממש רוצה ולכן אני בוחר משהו. החלטתי לבחור את הספר הארוך ביותר שנמצא במבצע, בבחינת מקסימום תמורה (בדפים בעד הכסף). אני מודה שזו דרך גרועה במיוחד לבחור ספרים וכדרכם של ספרים שנקנים בצורה כזו הוא ישב על המדף זמן רב וחיכה לזמנו שהגיע לאחר סיום ספר באורך כמעט זהה על מלחמת העולם השנייה (מאת אנטוני ביוור), שעורר מיד את השאלה מה קרה אחר כך. הספר אחרי המלחמה, מקיף  את ההיסטוריה מסיום המלחמה והתפוררות המשטר הנאצי ועד שנת 2005 שאז נכתב הספר ונראה לי כהמשך ישיר לספרו של ביוור. הספר הוציא את ג’אדט מאלמוניות יחסית וזכה לפרסום רב. פרסום נוסף קיבל המחבר עקב דעותיו שאפשר לקרוא להן, בפשטנות מה, אנטי-ישראליות (למרות היותו יהודי שאפילו התנדב בישראל במלחמת ששת הימים). ישראל עצמה שולית בספר ומוזכרת בו באורח אגב כמה פעמים (במלחמת סואץ – מבצע קדש, או במשבר הנפט במלחמת יום כיפור).

גודש העובדות ורוחב היריעה הוא עצום וכמעט שאינו ניתן להכלה. כמעט כל פרק יכול להיות קורס אקדמאי, והספר כולו שקול לתואר ראשון בהיסטוריה. בשל כך גם לכותב הספר, אבל עוד יותר מכך לקורא, צפוי אתגר לא פשוט תוך ניסיון להתמודד עם השפע הזה. נציין כבר בפתיחה כי הספר בכללותו מרתק וכתוב בצורה קריאה ושוטפת. גם אם נושא מסוים אינו מעניין את הקורא, אפשר לדלג קדימה ולעבור הלאה. הספר מתרכז בתהליכים העיקריים שהיו בכל רחבי היבשת ועובר ביניהם. ברוב חלקו הראשון הדבר נעשה לפי כרונולוגיה של זמן, תוך מעבר בין המדינות השונות – גדולות כקטנות, ובהמשך הדיון הוא סביב נושאים שונים. ארבעת חלקי הספר מחולקים לתקופות שאינן שוות וגם על נקודת החיתוך אפשר לחלוק, אבל זה לא כל כך חשוב.

חלקו הראשון משנת 1945-1953 מתאר בעיקר את ההתאוששות מהמלחמה, את חלוקת אירופה למזרח ולמערב, הקמת קיר הברזל, חלוקת גרמניה וניצני המלחמה הקרה. החלק השני עוסק בפיתוח המחודש של אירופה המערבית, ביצירת בריתות נאטו וורשה והתגברות העימותים בין מזרח למערב כמו גם הקונפליקטים החמורים שהובילו ללחימה בבודפשט ובפראג, לחימה שלפי מחבר התחילה לסמן את סוף הקומוניזים. חלקו השלישי עוסק בשנות השבעים והשמונים עד נפילת חומת ברלין, וחלקו האחרון מביא אותנו להבנה איך אירופה נראית כפי שהיא נראית כיום. הספר לא מתייחס כמעט למשבר הפליטים הנוכחי, אבל הוא נותן את כל הרקע הדרוש להבנתו, על פני עשורים. הגירה מוסלמית מסיבית לאירופה החלה כבר בשנות החמישים והשישים, אם מאזורי הקולוניות בצפון אפריקה ואם ככוח עבודה זול מטורקיה. כך כיום חיים כבר דור שני ושלישי של מהגרים מוסלמיים באירופה, דוברים רהוטים של צרפתית. ספרדית, אנגלית או גרמנית אך לא נטמעו בחברה.

בעוד את הפרקים הראשונים המתארים את האירועים שהם ממש אחרי המלחמה קראתי בעניין, מידת הקשב שלי לספר הלכה ופחתה. חלקו האמצעי עניין אותי פחות וחלקיו האחרונים יותר מאחר ואני זוכר את האירועים המתוארים בהם. הגודש של הספר מקשה על הקורא ולמרות שכל פרק בפני עצמו קריא ומעניין, החיבור שלהם לספר עבה כל כך הוא חיסרון. לרוב הקוראים, ואני ביניהם, זה פשוט יותר מדי. יותר מדי עמודים, יותר מדי מידע, יותר מדי אינפורמציה ואפילו יותר מידי משקל להחזיק בידיים. לא הכל מעניין את הקורא, בוודאי לא הישראלי, אך אני בספק שגם את האירופאי, במידה שווה. תוכן ואינדקס מפורטים יותר היו יכולים להקל על הקורא למצוא באופן מהיר את האירועים בהם הוא מעוניין להתרכז.

לאנשי מקצוע וחובבי היסטוריה כבדים, הספר מומלץ מאד ולו רק בזכות הרשימות הביבליוגרפיות המפורטות שלו המחולקות לפי נושאים.

פרק נוסף המומלץ לקריאה הוא הפרק האחרון, מסה על הזיכרון האירופאי שעוסק בשאלה כיצד זוכרים האירופאים, מדינה אחר מדינה את השואה ומדוע הזיכרון הזה הוא מאפיין בולט כל כך של המדיניות האירופאית ככלל ומדינה ומדינה כפרט.

תוכן העניינים וחלק מהמבוא

Download (PDF, 5.45MB)

 

אחרי המלחמה - כריכת הספר

לדף הספר באתר ההוצאה: אחרי המלחמה
טוני ג’אדט
מאנגלית: גרשון גירון
הוצאת דביר ומאגנס 2009 (במקור 2005)

מגב הספר

בשנת 1945 הייתה אירופה מובסת. רוב רובה של היבשת נחרב במלחמה — טבח המוני, הפצצות, כאוס — שטחים רבים במזרח אירופה נשלטו בידי הסובייטים והחליפו עריצות אחת באחרת. כיום ברית המועצות אינה קיימת עוד והמדינות הדמוקרטיות של האיחוד האירופי מגיעות עד רוסיה עצמה. אחרי המלחמה מספר את ההיסטוריה העשירה והסבוכה של אירופה מסוף המלחמה עד מלחמת עיראק ובחירתו של האפיפיור בנדיקטוס השישה–עשר, ומעניק משמעות לתולדותיה ולזהותה של אירופה אז ועכשיו.

מלחמת העולם השנייה הסתיימה אמנם ב–1945, אך לפי גישתו של ההיסטוריון טוני ג’אדט, האפילוג של הקונפליקט נמשך זמן רב, ונתן את אותותיו במאה העשרים כולה. ג‘אדט בוחן לעומק את מה שעבר בתקופה זו על המדינות משני עברי מסך הברזל, כשהמערב מתקדם עקב בצד אגודל לעבר המזרח, בעוד המזרח מקיים “שלום בין חומות הכלא“, עד נפילת הקומוניזם ב–1989, שסימנה את ראשית הסיכוי לשינוי. ספרו המקיף של גאדט עוקב אחרי צעדי הקִדמה הגדולים ואינו מתעלם מן הפרטים הקטנים אך החשובים בשנים 2005-1945. המחבר דן גם ביחסים הבעייתיים בין ארצות אירופה לארצות הברית בייחוד אחרי תוכנית מרשל, שתרמה להשבת כבודן של מדינות אירופה. המעקב אחרי מהלכי ההיסטוריה של אירופה, כשתרבות וגיאופוליטיקה שלובות זו בזו למארג אחד תוך שמירה על איזון ובהירות נדירה, הוא הישגו הגדול של המחבר.

פרופ’ טוני ג’אדט נולד בלונדון ב–1948. הוא למד בקיימברידג’ ובאקול נורמל סופרייר בפריז, ולימד באוקספורד, בברקלי ובאוניברסיטת ניו–יורק. הוא מחברם ועורכם של תריסר ספרים מרכזיים בהיסטוריה המודרנית ומשתתף בכתבי עת חשובים בתחום התמחותו, ביניהם “ניו–יורק רוויו אוף בוקס“, המוסף הספרותי של ה“טיימס הלונדוני“, ה“ניו
רפבליק“ ועוד. ב–1995 ייסד את מכון רמארק ללימודים אירופיים באוניברסיטת ניו–יורק ועמד שנים בראשו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *