ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

איך הצילה הזיקית את נח

9 במרץ 2015 גדי איידלהייט

“זיקית זו – לא היה יודע אבא [נח] מה היא אוכלת. פעם אחת היה יושב ומחתך רימון: נפלה תולעת מתוכו ואכלתה.” (סנהדרין קח ע”ב:) משפט אחד בגמרא מהווה את המקור לספר ילדים זה. נח וכל החיות נמצאים בתיבה ונח ומשפחתו צריכים לדאוג למחסורן של כל החיות, אבל לזיקית לא מוצאים מזון מתאים והן כמעט נכחדות. בינתיים בחלק אחר של התיבה מתפתחת בעיה רצינית העלולה לסכן את כל יושבי התיבה…

הסיפור מתבסס על המקורות והמסרים שלו הם מסרים עתיקים מחד אולם כאלו המתאימים מאד לעידן הניו-אייג’. תיבת נח היא המיקרוקוסמוס המייצג את העולם כולו. לכל יצור יש חשיבות והוא חלק מהמארג האקולוגי העדין הנמצא בתוך תיבה קטנה ומטלטל בסערות. עקרונות עתיקים אלו מכור מחצבתנו (סיפור המבול מופיע בתרבויות רבות, אולם הדגש הרב שניתן בתורה על שמירת עולם החי, אינו בולט בהן כל כך) מתאימים מאד גם לימינו ופונים לכל הקהלים – דתיים וחילונים כאחד. הספר מתאים גם לראשית קריאה וגם להקראה לילדי גן.

איך הצילה הזיקית את נח - כריכת הספר

איך הצילה הזיקית את נח

איך הצילה הזיקית את נח
יָעֵל מוֹלְצַ’דְסְקִי
איירה: אוֹרִית בֶּרְגְמַן
כנרת זמורה ביתן – תשע”ה 2015

 

מגב הספר

אִם תִּרְצוּ לָדַעַת אֵיךְ הִצִּילָה הַזִּקִּית אֶת נֹחַ, תּוּכְלוּ לְהִצְטָרֵף לְהַפְלָגָה בַּתֵּבָה שֶׁלּוֹ.
בַּחוּץ יוֹרֵד הַמַּבּוּל, וּבְתוֹךְ הַתֵּבָה הֲמֻלָּה —
הַחֲמוֹרִים נוֹעֲרִים, הַצְּפַרְדֵּעִים מְקַרְקְרוֹת, הָאֲרָיוֹת שׁוֹאֲגִים!
וּמָה עוֹשֶׂה נֹחַ?
הוּא שׁוֹמֵר עַל כָּל הַחַיּוֹת וְדוֹאֵג לָהֶן גַּם בַּיּוֹם וְגַם בַּלַּיְלָה.
אֲבָל צָרָה גְּדוֹלָה מִתְגַּלָּה בְּבֶטֶן הַתֵּבָה, וּמִי יַעֲזֹר עַכְשָׁו לְנֹחַ?
יעל היא העורכת הראשית של ספרות ילדים ונוער בהוצאת כנרת זמורה ביתן, איך הצילה הזיקית את נח הוא ספרה הראשון.

יעל מבקשת – בספר שכתבה וגם בחלק מהספרים שהיא בוחרת להוציא – להנגיש את התרבות היהודית לקוראים הצעירים החילונים: לדעתה, הטקסטים של התרבות היהודית ומקורותיה צריכים להיות נחלת הכלל והבסיס התרבותי שלנו כשכל דור קורא בהם מחדש ומפרש אותם מחדש. יעל מבקשת להבנות את המקורות היהודיים לא כקורפוס דתי אלא כקורפוס תרבותי.

החשיבה הזו מתבטאת גם בספרים שיעל יוזמת את כתיבתם ואת הוצאתם לאור, ביניהם: רחוב בירושלים / חנה ודוד עמית, האגדות שלנו: אוצר האגדה העברית לילדים/ שהם סמיט, הסיפור של אליעזר בן יהודה / תמי שם-טוב, אפשר לספר זאת גם ככה / יהודית רותם ועוד.

באופן אולי מפתיע יעל מגיעה ממשפחה חילונית לחלוטין. היא עלתה לארץ מרוסיה כשהייתה בת 8, ורק כמה חודשים לפני עלייתה גילתה שהיא יהודייה. היא תמיד מספרת שאבא שלה, שגדל על ברכי הקומוניזם הרוסי, לא פתח תנ”ך מעולם – ולא מכיר את הסיפורים המכוננים של התרבות שלנו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *