ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

איך כותבים סיפור

30 בנובמבר 2014 גדי איידלהייט

נניח שיש לכם רעיון מצוין לבניין מקסים, האם הייתם מתחילים לבנות סתם ככה? כנראה שלא ורוב הסיכויים שאם כן היו מתגלות בבניין בעיות רבות. אולי אחד מאלף בנינים יצליח, אבל הסיכויים נגדכם. יש תורה שלמה באדריכלות ובהנדסה וצריך ללמוד אותה.

משום מה בעולם הכתיבה, נראה שהכלל לא נכון ואנשים פשוט מתחילים לכתוב. בעצם הכתיבה עצמה אין שום רע, אבל הדרכה נכונה יכולה לסייע רבות לשיפור הסיפור. גם הכתיבה היא תורה מסודרת ויש לה כלים שכדאי ללמוד. בדיוק על צורך זה עונה הספר “המדריך לכתיבת פרוזה” מאת אורי פרץ-שרון.

לספר התוודעתי דרך פרוייקט מימון ההמונים שלו. כתבתי כבר בעבר שאני מאד אוהב פרוייקטים כאלו. לשמחתי פרוייקט זה ממש ממצה את מהפכת האינטרנט והשיתופיות. הספר הוא תוצאה של אתר שלם עם  תכנים רבים בנושא, כולם כמובן בחינם. שיתופיות לשמה ברוח ה- Creative Common. לאחר שיטוט קצר באתר הבנתי שהמחבר רציני ומיהרתי לתמוך.

לא התאכזבתי. לאחר זמן מה נחתה בתיבת הדואר מעטפה ובתוכה ספר יפה לעין, ועוד חתום וממוספר. כבר התחלה טובה. תמונת הכריכה מראה בדיוק את הרעיון ההנדסי שעומד מאחורי הסיפור. בחלקה העליון שם הספר בקווים שרטוטים שיזכירו תכנון מדוקדק בנייר שרטוט. מתחתיו התוצאה שיכולה להיות פרועה ויצירתית מצוירת ביד חופשית.

בספר פרושה תורת הכתיבה. מהי עלילה, איך מאפיינים גיבורים , מה השלבים השונים בסיפור ועוד. בספר ניתן למצוא ודוגמאות לשתי שיטות ההנדסה המקובלות. מלמעלה למטה (Top-Down) ממשפט אחד הממצה את עלילת הספר ועד תיאור עלילה של כל פרק וגם בכיוון ההפוך Bottom-Up , מאירוע כלשהו הבונה את כל העלילה. נעיר כדוגמה שההוביט וטרילוגיית שר הטבעות החלו בדיוק כך:

אחד הנבחנים השאיר בטובו דף אחד ריק  ואני כתבתי עליו: “בחור באדמה גר לו הוביט”. שמות תמיד מולידים סיפור במוחי. בסופו של דבר החלטתי שכדאי לי לגלות מי הם בדיוק ההוביטים האלה. אך זוהי רק ההתחלה  (מתוך הביוגרפיה על טולקין)

בספר אחר (פרוייקט רוזי) מצאתי הערה שהוא נכתב מראש להיות רב מכר. מסתבר שגם לרבי מכר כללים משלהם, ולמרות שמפעם לפעם יפרוץ משהו חדש ומקורי, לרוב רובם של הספרים ישנם כללים ברורים שעומדים מאחוריהם. כמובן שהכותב צריך להיות יצירתי ולא משעמם ומותר גם לשבור את הכללים, אבל כדאי להכיר אותם לפני זה.

עיצוב הספר יפה ונעים לעין. בספר עשרות דוגמאות מתוך ספרים מכל הסגנונות, חדשים וישנים. לעיתים הרגשתי שיש מעט חזרה על הספרים והדוגמאות (גם אם חזרה זו הינה רק של משפט אחד המתאר את העלילה בקצרה). נראה לי שהתועלת הרבה ביותר לכותב המשתמש בספר תהיה לקחת ספר שהוא אהב ולבצע תהליך הנדסי נוסף, הפעם של הנדסה לאחור, לפי ההנחיות שבספר ולנסות להבין מה ולמה הוא אהב בספר וכמובן לכתוב בצורה דומה.

אורי גם מעביר סדנאות. החלפנו לא מעט אימיילים ושאלתי אותו, מה הערך המוסף שלו לסדנאות הכתיבה שהוא מעביר ובפרט עקב כך שהוא עורך ואינו סופר. הנה תשובתו:

בעבר השתתפתי בעצמי בארבע סדנאות כתיבה שונות. מכולן למדתי הרבה, אבל כולן גם השאירו בי תחושה שהייתי רוצה ללמוד עוד – לימוד מסודר ומובנה יותר של מלאכת הכתיבה. בעקבות כך השקעתי שנים בלימוד התחום, באיסוף חומר ובמחקר. זה תחום אינסופי, והידע שמצאתי הפתיע אותי ומרתק אותי.
הסדנה שלי איננה סדנה בהנחיית סופר אלא סדנה בהנחיית חוקר של תורת הכתיבה, והיא בנויה קצת אחרת מהסדנאות שאני מכיר בשוק בכך שמטרתה ללמד תורה סדורה ומובנית.
מטרת הסדנה להעניק למשתתפים היכרות עם תורת הסיפור והתנסות בתשתית המעשית איך לכתוב סיפור: מה ההבדל בטכניקת הכתיבה בין ספר טוב לבין ספר פחות טוב, איך סופרים ‘מקצוענים’ כותבים, באילו כלים הם משתמשים ומתי, ועוד.
כל מפגש הינו שילוב של סדנה וקורס. במחצית הראשונה של כל מפגש, אנחנו לומדים עמוד תווך אחר של תורת הכתיבה, בוחנים את יישומו בדוגמאות מהספרות העברית והלועזית (לקראת כל מפגש אנחנו קוראים סיפור – אחרים מהדוגמאות שאני כולל בספר) ואנו דנים על אופן השימוש הנכון בכל כלי וטכניקה.
במחצית השנייה, אנו מתרגלים את השימוש בכלים ועובדים על טקסטים שהמשתתפים מביאים למשוב, בדגש חזק על הטכניקות שלמדנו – איך הן מיושמות (או לא מיושמות) בטקסטים, מתי הן מיושמות נכון ומעצימות את הטקסטים ומתי להפך.

אפילו אם יש לכם רק איזה בדל רעיון בראש, הספר יעזור לכם לפתח אותו. אם אתם עומדים לכתוב סיפור – קיראו את הספר. אם אתם באמצע כתיבת סיפור, עשו הפסקה וקיראו את הספר. וגם אם כתבתם כבר ספר או שניים, תקראו את הספר לפני כתיבת הספר הבא. רצוי פעמיים.

איך כותבים סיפור - כריכת הספר

איך כותבים סיפור

איך כותבים סיפור
מדריך לכתיבת פרוזה
אורי פרץ-שרון
באתר הספר תמצאו דוגמאות רבות מתוך הספר. מומלץ מאד לבקר ולהתרשם

 

 מגב הספר

איך בונים עלילה? איך מאפיינים דמות?
איך יוצרים מתח? איך גורמים לקורא להתרגש?

רבים סבורים שכדי לכתוב נדרשים רק זמן פנוי, מחשב או עט, והרבה השראה וכישרון. כל אלה אכן נחוצים, אך כתיבה דורשת גם מיומנות, ובדיוק כמו מחול, פיסול או שירה, אפשר ללמוד אותה ולהתמקצע בה.
איך כותבים סיפור מנסה להציג לראשונה לכותב הישראלי סקירה מובנית ושיטתית של תורת הכתיבה – על שלל הטכניקות והכלים שלה. המדריך מבוסס על ספרות ענפה שנכתבה בחלקה על ידי סופרים ידועי שם, ומלווה בדוגמאות רבות מן הספרות העברית והעולמית.
איך כותבים סיפור מיועד הן לכותבים מתחילים והן למנוסים, המעוניינים ללמוד את תורת הכתיבה ולפתח מיומנות לכתיבת ספרות בנויה כהלכה, סוחפת ומרגשת.

 

 

One Comment

  • יובל 23 בדצמבר 2015 at 12:28

    כלב גור קטן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *