ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אין לנו מושג

28 במרץ 2020 גדי איידלהייט

כשהייתי סטודנט צעיר למדעי המחשב ומתמטיקה, יצאנו כמה חברים מהלימודים לטיול בגליל. לאותו טיול הזמנתי נערה חמודה שהייתה חברתי באותו הזמן. מה שהיא זוכרת ממנו עד היום (כן, כן, התחתנו) היה אוסף הבדיחות של “החנונים המתמטיקאים” האלו. נזכרנו במשפחה בסיפור זה, בגלל שבדיוק אותו סוג של בדיחות מופיע, ובכמויות נכבדות בספר “אין לנו מושג” מאת דניאל וייטסון (פיזיקאי רציני ומכובד) וחורחה צ’אם (קומיקסאי מכובד ורציני).

הספר עוסק בכל מה שאנחנו לא יודעים, ומאחר והמשפט “אין לנו מושג” מופיע בו עשרות פעמים, מסתבר שיש הרבה כאלו. כבר בכריכה רואים את חלוקת היקום לדברים ידועים (5%) ולא ידועים (95%- חומר אפל ואנרגיה אפלה), בהם הספר פותח ואחר כך עובר להמון דברים שאין לנו מושג עליהם בתוך ה-5%.

בסופו של דבר זה ספר מדע פופולארי בפיזיקה והוא עושה עבודה מצויינת בהסברת הדברים שאנחנו יודעים, והדברים שעדיין אנחנו לא יודעים, ואולי גם לעולם לא נדע. נתתי לבן שלי (14) לקרוא אותו, מתוך הנחה שהוא יאהב את ההומור בספר ואכן קולות הצחוק נשמעו בכל הבית. גם אני מודה שצחקתי כמה פעמים בקול רם. אבל צחוק בצד, לומדים המון מהספר והוא ברמה גבוהה וטובה. רק נעיר שאם אתם ממש לא מתחברים להומור, עדיף יהיה לדלג על הערות השוליים.

ועכשיו כמה דוגמאות. בפרק שכותרתו “המרכיב הבסיסי ביותר של החומר” העוסק בעולם החלקיקים, מופיעה השורה הבאה: “אז בואו נניח שאתם טיפוסים סקרנים ובאמת רוצים להבין את הלמה של הדברים”. הערת שוליים אומרת: “זו הנחה הגיונית, שהרי אתם טורחים לקרוא אפילו את הערות השוליים”. למה יש אנשים שהומור כזה לא מצחיק אותם? אין לי מושג.

דוגמה נוספת: בפרק על קרנים קוסמיות נכתב: “הנה רעיון מעולה למצוא משהו שכבר נבנה לצרכים אחרים ולהתאים אותו כך שישמש טלסקופ לקרניים קוסמיות”. הערת השוליים היא: “גילוי נאות: אחד ממחברי הספר הזה הגה את הרעיון המדובר. לא צייר הקומיקס, אלא הבחור השני”. אם אתם תוהים מה הרעיון המדובר, בסך הכל צריך להוריד תוכנה לפלאפון שלכם (לא תוכנת המגן של משרד הבריאות אלא את התוכנה הזו. זו בדיחה שלי. היא לא מופיעה בספר). זה עובד? אין לי מושג.

גם הקומיקסים עוזרים להבין את הדברים ומוסיפים עוד גוון הומוריסטי, למשל בפרק על אנטי-חומר כתוב על: “גרסת אנטי-ספר של הספר הזה שעשויה מאנטי-נייר ומלאה בבדיחות שהן דווקא מצחיקות”.

אנטי-ספר ושמו יש לנו מלא מושגים
אנטי-ספר ושמו יש לנו מלא מושגים

ויש גם הערת שוליים: “ועם אנטי-הערות שוליים, שהמספור שלהן שלילי”. יש כזה אנטי-ספר? אין לי מושג.

בספרים כאלו חשוב להעביר לעברית מדוייקת גם את המונחים המדעיים המדוייקים וגם את ההומר. לכן יש לציין לשבח את התרגום של מיכאל אלעזר שהוא דוקטור להיסטוריה של הפיזיקה ועורך ומתרגם ותיק של ספרי מדע פופלרי, ואכן מתאים ככפפה ליד, או שמא עלי לומר כמואון לאנטי-מואון לספר זה והוציא מהדורה עברית נהדרת של הספר.

אז מה ההמלצה הסופית שלי, אם כדאי לכם לרכוש ולקנות את הספר? בטח תחשבו שאני הולך לכתוב משהו טיפשי כמו “אין לי מושג”, אבל טעיתם. אני מחכה לספר ההמשך של הצמד, ששמו המבטיח הוא: “בעצם יש לנו מושג” ולכן גם על השאלה שהצגתי יש לי מושג ברור. מומלץ מאד.

אין לנו מושג -מדריך ליקום הלא מוכר
חורחה צ’אם ודניאל וייטסון
מאנגלית: מיכאל אלעזר
ידיעות ספרים 2020
מגב הספר
מדוע ליקום יש הגבלת מהירות?
מה (או מי) תוקף את כדור הארץ עם חלקיקים קטנטנים ונורא-נורא מהירים?
למה לא כולנו עשויים מאנטי-חומר?
מה הוא חומר אפל ומדוע הוא ממשיך להתעלם מאיתנו?

ההבנה של האנושות את העולם הממשי מלאה חורים – חללים ענקיים בהבנה שלנו בנוגע לאופן שבו העולם עובד. מתברר שהיקום גדוש תופעות משונות וחסרות כל היגיון. אבל באמצעות תרשימי מידע גרפיים, איורים משעשעים והסברים צלולים ובהירים על מדע, הקומיקסאי ג’ורג’ צ’אם והפיזיקאי דניאל וייטסון גורמים לנו להבין שהשאלות שאנחנו לא יכולים לענות עליהן מעניינות בדיוק כמו אלו שאנחנו כן יודעים לענות עליהן.
מקווארקים דרך גלי כבידה ועד לחורים שחורים מתרחבים, ועם מינון שווה של הומור והנאה, אין לנו מושג מזמין אותנו להכיר את העולם ומציע את התשובות הכי טובות, נכון לרגע זה, לשאלות שמבלבלות את טובי המדענים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *