ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אירית שחורה

20 ביוני 2019 גדי איידלהייט

האמת שחשבתי שאירית שחורה יתייחס לבירות STOUT הידועות, אולם הכוונה דווקא לאבסלום קירני (איך אבשלום נהיה שם של בת, לא מבין, אולי הסופר אוהב את פוקנר) , שאומצה על ידי בלש במשטרת באפלו, וכך היא גם אירית וגם לא אירית. חלק מהקהילה אך שונה ממנה. בפנים וגם בחוץ.

סיקרן אותי לקרוא על באפלו, בדיוק חזרתי משם, ממפלי הניאגרה יותר נכון, בבאפלו רק עברנו לכמה דקות, והספר מתרכז באחד הפרברים בו גרה הקהילה האירית והוא מתאר כעיר בתוך עיר, עם חוקים וכללים משלו, וכל זאת בעיר אמריקאית שוקעת, שירדה מתהילתה.

אבי, שהולכת בעקבות אביה המאמץ וגם היא בלשית, חזרה לעיר הולדתה בנסיבות שהספר משאיר מעורפלות. מקרה רצח אכזרי שולח אותה לחקירה בתוך הקהילה. אנו יודעים, שהנרצחים מכירים את הרוצח וגם יודעים שהנרצחים מבינים למה מגיע להם למות, אבל אבי תצטרך לגולת זאת שלב אחרי שלב. נראה שעוד רבים מתושבי המקום יודעים, או לפחות חושדים מה בערך קרה, אבל כמובן שאיש מבני הקהילה לא יספק זאת למשטרה, ובטח לא לאבי, שכמו שאמרנו היא חלק מהקילה אולם גם זרה לה. גם במשטרה עצמה היא עוף מוזר, אישה בלשית אינו דבר מקובל שם בחברה שנראה שהיא מיזוגנית מעט.

וכך אבי תצטרך לגייס משאבים חיצוניים, חוקר מזדקן, ואפילו שוטרים מקנדה, שיסייעו בפתרון התעלומה. אני צריך להזהיר מהגרוטסקיות של מעשי הרצח, כל אחד יותר מהשני, לא בטוח שיש בזה צורך, וגם מכך שיש לא מעט טעויות עובדתיות בספר, כאלו שסופר, בוודאי כזה שנולד במקום, אמור לא לטעות בהן.

טענה משמעותית יותר, למי שהגרוטסקיות פחות מפריעה לו, היא פער מסוים בפיענוח התעלומה שמגיע משום מקום ולמעשה טורף את כל הקלפים, אבי פשוט יודעת משהו. ייתכן ואפשר לנחש זאת, אבל אין משהו בספר שמוביל לגילוי מפתיע זה, שרובו גם נעשה באקראי ולא כחלק מפעולת חקירה כלשהי. אמנם הסוף היה לא צפוי והמתח אכן היה באוויר, אבל הרגשתי מעט מרומה וקצת כמו פתרון “האל מחוץ למכונה”.

בכל אופן מעבר למתח, הספר השאיר איזו אנחה כללית, שכן מתוארים בו מסירות גודלה מצד אחד, דבקות באידאולגיה, אולם כזו שמובילה לתוצאות נוראות, ואבי עצמה, תגלה שאת תיבת השדים שפתחה, היא לא תוכל יותר לסגור.

אירית שחורה
סטיבן טלטי
מאנגלית: אמיר צוקרמן
עם עובד 2019

מגב הספר

בעוד השלג הולך ומכסה את העיר בפאלו מתגלה בכנסייה מקומית גופת גבר, וכמעט אי אפשר לזהותה. הרמזים היחידים הם הספרה “1” החרותה על פני הקורבן וכרטיס הביקור המצמרר של הרוצח: קוף צעצוע קטן שעשוי מפלסטיק. עד מהרה מתגלים קורבנות נוספים, ואיש אינו מוכן לדבר עם המשטרה. ככה זה ב”מחוז” – בית מושבם של יוצאי אירלנד – עיר בתוך עיר, פקעת של סודות, חשדות וסכסוכים אלימים שהובאו לארצות הברית מהמולדת הישנה, והתושבים בו יעשו הכול כדי להגן על קרוביהם. הבלשית אבסלום קירני שבה לכאן אחרי שנים במיאמי, והיא נחושה בדעתה לתפוס את הרוצח הסדרתי. גם אם תיאלץ להתמודד לשם כך עם השדים האפלים ביותר של העיר ושל עברה, היא אינה מתכוונת להחמיץ את ההזדמנות להוכיח לקהילה, המגינה על סודותיה בחירוף נפש, שאפילו הרוצחים המתועבים ביותר סופם להיתפס.

מחבר רבי־המכר סטיבן טלטי חוזר לשורשיו האיריים ולעיר הולדתו ומעניק לקוראים מותחן עוצר נשימה ובלתי נשכח על נאמנות, נחישות ודבקות במטרה בכל מחיר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *