ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עשרת אלפי הדלתות של ג’נוארי

30 במאי 2020 גדי איידלהייט

דלתות הן חיבור בין עולמות. זה מופיע בעשרות מקומות והנה רק כמה דוגמאות: הסיפור שאינו נגמר, נרניה, סדרת המגדל האפל של סטיבן קינג (ועוד הרבה ספרים שלו) וגם במשחק המחשב King’s Quest II. אלו דלתות שחייבים להיכנס בהן, אם רק תלכו מסביבן רק תשארו באותו מקום. הנה כך זה נראה במשחק המחשב, אחד ממשחקי ההרפתקאה הטובים ביותר בכל הזמנים.

העולם שלנו מלא בדלתות, וג’נאורי, נערה שגדלה עם אביה בביתו של המעסיק של אביה, שבפטרונות מרובה מגלה כלפיהם נדיבות יוצאת דופן, אולם גם כזו העושה בהם שימוש כרצונו כאילו הם חפצים, כבר גילתה בעבר דלת בלי לדעת על כך. לאחר שאביה נעלם במסע מסתורי בשליחות המעסיק הנדיב, היא מוצאת ספר בדיוני המספר על הדלתות האלו. אבל איך מוצאים אותן? צריך לעקוב אחרי הסיפורים. בעיקר אלו המוזרים, שסיפרו שהגיעו למקום מוזר, שפגשו יצורים משונים. סיפורים שהרוב לועגים להם. אולי בבית המשוגעים. אין ספק, בבית המשוגעים תמצאו הרבה קצוות שיובילו אתכם לדלתות. בספר תמצאו רפרנסים לכל הדוגמאות שמניתי בפסקה הראשונה ולעוד ספרים רבים בשפע להנאתכם.

העלילה נעה בכמה צירים, תולדותיה של ג’נוארי עצמה, ההתקדמות שלה בקריאה בספר, ובקטעי עלילות מהעבר ומהעתיד המתוארים בספר שכולם יתחברו להם יחדיו.

הספר מיועד לבני נוער, והוא עטיפה מוצלחת לסיפור אהבה אופייני לגיל הנעורים (Young Adults -YA). עבורי הוא סוג של מה שמכונה Guilty Pleasure, כלומר קריאה בספר שלא מצריך יותר מדי מחשבה וחשיבה, אלא בעיקר בשביל הכיף. מי שמחפש ספרות גבוהה עם המון מסרים על החיים, אולי כדאי שיעבור לספר אחר, אבל מי שרוצה פשוט להנות מסיפור נחמד, ימצא כאן את מבוקשו. יש קצת ניסיון לעסוק בכל מיני דילמות ושאלות, אולם עדיף לתת להן לעבור במהירות בלי יחס, שכן לא זו מטרתו של הספר, וגם לא חוזקו.

רק בתור דוגמה, הספר מתאר את ראשית המאה בערך כך: “המדע מתקדם בצעדי ענק, איינשטיין כבר הציג את התיאוריה שלו, ונראה ששלום עולמי וסוף כל בעיות העולם בדרך”. משפט רומנטי למדי (מתאים לבני נוער, כבר אמרתי) אבל מי שבקיא מעט בהיסטוריה יודע שראשית המאה העשרים הייתה מלווה בעשרות מלחמות בכל חלקי העולם, השלום היה רחוק עוד הרבה לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה, והטענות המועלות נחמדות בתור פסקה אבל לא כתיאור של התקופה. אחזור על ההמלצה להתייחס לספר כאל קריאת כיף בלבד. בשונה מספרים אחרים מהסוגה ועל אף העיסוק באהבות נעורים, הספר אינו כולל תיאורים לא הולמים ומתאים גם לציבור הדתי.

ג’נוארי מגלה תוך כדי הספר הרבה דברים על ילדותה המסתורית, ועל האנשים הסובבים אותה. חלקם, רובם למעשה, לא בדיוק מה ומי שהיא חשבה שהם. מיקום הספר בסוגת הפנטזיה, מספק שפע של אפשרויות תוך הגדרת חוקים כלשהם לעולם הפנטזיה והישארות בהם. איני קורא הרבה ספרים בסוגה זו, אבל נראה שיש חוקיות פנימית כלשהי לעולמות השונים ולמעבר ביניהם שנשאר עוד בגבולת ההיגיון הסביר לתחום.

בסופו של דבר ג’נוארי מגלה שהיא כבר לא יכולה להישאר הנערה המוצגת לראווה אלא עליה להתחיל לפעול ולהילחם על הזכויות והמקום שלה בעולם. גם חלק זה של הסיפור, מתאים לרומני ה -YA, הכוללים חיזוק והעצמה לנערים ונערות. פעולה בלבד לא תספיק, ג’נוארי צריכה לצאת למערכה מול כוחות חזקים ממנה בהרבה (דראקולה בהופעת אורח משעשעת), אבל יש לה עוזרים נאמנים, ועל הכל מנצחת האהבה.

אסכם שנהנתי מקריאת הספר שמתאים מאד לקהל חובבי הפנטזיה, לבני נוער ולכל הצעירים ברוחם.

עשרת אלפי הדלתות של ג’נוארי
אליקס א. הארו
מאנגלית: לי עברון
תמיר ספרים 2020

מגב הספר
בבית אחוזה רחב ידיים, מלא אוצרות משונים, גם ג’נוארי סקאלר עצמה היא פריט נדיר. כבת-חסותו של מר לוק, ג’נטלמן אמיד, יושב ראש האגודה הארכיאולוגית של ניו-אינגלנד, נדמה לה שהיא אינה שונה בהרבה מהחפצים המוצגים בחדרים: כמותם היא מתוחזקת היטב, זוכה להתעלמות כמעט מוחלטת, ואינה במקומה כלל וכלל. ואז היא מוצאת ספר. זהו ספר די קטן, בכריכת עור, שפינותיו שחוקות, ונותרו בו שקעים במקומות שבהם אותיות הכותר, שהוטבעו בו בזהב, התקלפו בחלקן: עשרת אלפ דל ות. הספר נושא עמו ניחוחות של עולמות אחרים ומספר על דלתות סודיות, על אהבה, על הרפתקאות ועל סכנה. כל עמוד חדש בו חושף אמיתות בלתי אפשריות על העולם, וג’נוארי מגלה סיפור שנשזר יותר ויותר בסיפורה שלה.

עשרת אלפי הדלתות של ג’נוארי, רומן הביכורים של אליקס א. הארו, הוא סיפור עשיר ושופע דמיון על מסעות בלתי אפשריים, על אהבה בלתי נשכחת ועל כוחם האינסופי של סיפורים. עלילת הרומן מתרחשת בראשית המאה העשרים, תקופה של מעבר ושינויים, והוא נוגע בנושאים כבדי משקל דוגמת שינויים חברתיים, גזע, מגדר וקולוניאליזם, באמצעות כתיבה שהיא שיר הלל לאמנות הסיפור עצמה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *