ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אלפי שנאן

8 בינואר 2015 גדי איידלהייט

לרגל פרישתו מהוראה קיבל פרופ’ אביגדור שנאן מתנה מרהיבה. ספר המרכז מבחר ממאמריו – עד כאן עניין רגיל – אולם בסופו של כל מאמר מופיעה תגובה קצרה של אחד ממי שהיו הדוקטורנטים שלו במהלך השנים. כמו כן המאמרים מוצגים בספר בהוצאה עממית ומוצאים מתוך העולם האקדמי לציבור הרחב שוחר החוכמה והידע.

התוצאה יפה ומעניינת. המאמרים מהווים מבחר מייצג ממאמריו של שנאן. שנאן אינו זר לגמרי לקורא. מבחר מספריו כבר הופיעו בהוצאת ידיעות ספרים ואולי הידוע שבהם הוא ספרו על פרקי אבות המומלץ מאד. הספר כולל ששה עשר מאמרים. לארבעה עשר מתוכם נכתבו תגובות בידי התלמידים, לאחד מהם בידי בנו ולאחד מהם בידי עמיתו וחברו פרופ’ יאיר ז’קוביץ.

יצא לי לשמוע את פרופ’ שנאן והמאמרים כמו ההרצאות בהירים ומרתקים ומתאימים מאד גם לקהל הרחב. התגובות מוסיפות הרבה, במיוחד אלו הפחות צפויות כמו של פינו די לוצ’י – נזיר ישועי המוסיף למאמר על החלפת הבגדים בחיי יוסף, היבטים מהאוונגליונים שבוודאי לא מוכרים לקהל הישראלי.

מאמר אחר בו מצאתי עניין רב דווקא בשל היותו טכני יותר, הוא המאמר על תורת הפתיחתא (253). אנו קוראים את המדרשים השונים, אולם המדרשים נאמרו בעל פה כחלק מדרשה ופתיחת הדרישה וסיבוב הדברים כדי להגיע אליה היוו אומנות בפני עצמה. במאמר זה שאופיו האקדמאי מובהק מודגמת היטב יכולתו של שנאן לדבר ולכתוב גם לקהל שאינו חוקר בתחומים אלו והדברים מאלפים. הפתיחתא מופיעה מספר פעמים בספרות המדרש ולאחר קריאת המאמר הלכתי לקורא אותה במלואה במדרש קוהלת רבא.

בשנים האחרונות המגמה של הוצאת תכנים מבטאונים אקדמאיים ומעבודות דוקטורט מתרחבת וזו תופעה מבורכת. בתחום מדעי היהדות הוצאת ידיעות ספרים בהחלט מובילה את המגמה הזו ויש לשבחה על כך. הידע האקדמי אמנם זמין למדי, אבל רק למי שנמצא פיזית בקרבת האקדמיה ויכול להגיע לספריות הנמצאות בה. בספר זה המאמרים כמעט ולא נערכו, ואולי היה צריך לערוך מעט, להוציא מונחים מהז’רגון ולהוסיף הערות עורכים (פרט להערות השוליים המופיעות בתחתית כל דף), אם כי נראה שדברי ההסבר וההרחבה בתגובות מפצים על חיסרון זעיר זה.

אלפי שנאן - כריכת הספר

אלפי שנאן

אלפי שנאן
אביגדור שנאן
מבחר מאמרים ותגובות תלמידים
עורכות: דליה מרקוס וגילה וכמן
ידיעות ספרים תשע”ד

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *