ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אמזלג

9 בספטמבר 2019 גדי איידלהייט

עמנואל אמזלג הגיע לתחילת העשור השישי לחייו, רק בשביל להבין, שהוא אינו יכול לברוח יותר ממה שניסה כל חייו? ממה הוא ניסה לברוח? משם הספר – שם המשפחה שלו, או במילים אחרות, ממוצאו המרוקאי-לובי.
הוא מעט התבייש באימו, קצת כעס על אביו, החבר הכי טוב שלו הוא רוזנצוייג, אשתו אשכנזיה, אבל כשנישואיו מתפרקים להם, ללא הסבר כלשהו, אולם בצורה המהווה טריגר לכל הספר, עמנואל יוצא למסע לחיפוש עצמי.

לוקח לו מעט זמן, הוא מנסה קודם כל להתארגן, אולי קצת לנסות לשפר את יחסיו עם ילדיו הצעירים, אולי קצת לחזר אחרי נשים, אך בסופו של דבר, הבנתו היא כי רק יותר התעמקות בשורשיו, תוכל לשחרר אותו.

הוא מתחיל להתעניין, לקרוא, לשמוע מוזיקה, לנסות לשאוב מידע מהוריו אותם מעולם לא שאל כמעט כלום, ומתפלא לראותו שדווקא בתו, זוכה לשמוע המון סיפורים מהסבתא, רק כי שאלה. המאמצים כנים, אך לפעמים עקרים. הוא מתלהב מהמוזיקה המרוקאית או הלובית, אולם הוריו אומרים לו כי זו מוזיקה מודרנית עבורם, כלומר, יש לו עוד הרבה שורשים להגיע אליהם אם יבקש להעמיק.

האם סוכרי כותב על עצמו? ייתכן, הוא כבר כתב ספרות שהיא אוטוביוגרפית באופיה. ספר אחר שלו הדן בשואת יהודי לוב, גם הוא שואב מסיפורם של הוריו, וייתכן וכך גם בספר זה. נכתבו לא מעט ספרי מחאה וכעס בידי סופרים יוצאי צפון אפריקה. מרובם לא נהנתי, בעיקר באלו שבכל מילה ניתן לזהות התבכיינות והתמסכנות. בספרו של סוכרי התרשמתי שהמסכנות ממנו והלאה. גם לא התבכיינות. אולי דווקא ההיפך. לא רק שספרו נועד לחברה יוצאת אירופה, כמו אומרת לה, תראו איזו מורשת יש לנו ואין במה להתבייש (מה שנכון). לאמזלג אין במה להתבייש, הוא מרצה אקדמאי, אפילו מוזמן לכנסים בחו”ל. ספרו מכוון גם פנימה, כמו אומר, מדוע ניסה אמזלג במשך שנים להתנער ממורשתו? אין זו כי אם ההתכחשות לה, שאינה מיטיבה עימו.

הספר קצר, דחוס מעט, ומכיל עוד לא מעט רעיונות. הפתיחה אמנם בגירושין, אולם קורות עוד צרות לא מעטות, שדוחקות בו, כי הזמן קצר והמלאכה מרובה, הוא נוסע למרוקו, נוסע ללוב, מנסה להתחבר למקומות אבותיו, ומצליח באופן חלקי.

חלקי, כי בסופו של דבר, גם אם מוצאנו באירופה, אפריקה או אסיה, אנחנו ישראלים. מוצאנו מישראל, לכאן אנחנו שייכים, ללא קשר לתחנות שהיו בדרך, ולאורכה של הדרך בת מאות השנים. בכך יוצא סוכרי מגבולות המגזר, והעדה, ויוצר שילוב מעניין ואולי אפילו סוג חדש של ישראליות, ביצירה מעוררת מחשבה.

אמזלג
יוסי סוכרי
עם עובד 2019

מגב הספר

עמנואל אמזלג הוא גבר שכמוהו לא פגשנו בספרות העברית. אינטלקטואל מזרחי תל־אביבי השקוע עד צוואר בתרבות המערבית, פציפיסט וגנדרן. לאחר התפרקות נישואיו, בהיותו כבן 50, השבר מחולל בחייו מהפכה ומוביל אותו להתחקות אחר שורשיו. במסע אל תוך השושלת המשפחתית מתעוררות בו תהיות מטא־פיזיות, מוסריות וחברתיות. לאורך המסע אמזלג נקלע לסבך של זיקות אישיות: יחסו אל הוריו שמהם התרחק תרבותית, הקשר עם רעייתו לשעבר, עם ילדיו המתבגרים אל מציאות מורכבת, עם נשים מרשימות, יחסיו עם האליטה האקדמאית, ובנוגע למדינה שנעשית זרה – כל אלה עומדים למבחן. מתוך הזיקות הללו עולה דמותו של אדם מורכב שחי בין העולמות וממוקם בעמדת התבוננות קיומית. אמזלג הוא גם ספר על מצבו של האדם המשכיל בישראל ואוניברסלי מאין כמוהו. 

One Comment

  • טלי 10 בספטמבר 2019 at 6:38

    לפני שנתיים ביקש ממני אדם שנולד בלוב וילה עם הוריו השניה בן שנה, לכתוב את סיפור חייו. מה שהניע אותו, עד שהגיע להיות אדם אמיד מאוד, היה צל העוני. מצבה הכלכלי של משפחתו וודאי קשור המוצא הוריו ובחוסר הכשרתם לחיים מודרניים אבל הוא כמעט לא נכנס לקטע התרבותי שלהם. אמליץ לו לקרוא את אמזלג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *