ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אמנות החשיבה הצלולה – סקירה ופרק דוגמה

1 ביוני 2015 גדי איידלהייט

הספר אמנות החשיבה הצלולה מתאר חמישים כשלים קוגניטיביים נפוצים. טעויות שאנו עושים יום יום, חלקם שרידים מהעבר הרחוק, מתקופת FIGHT OR FLIGHT וכו’. לכל כשל מוקדש פרק קצר שיכול להיקרא בפני עצמו, עם הסברים ודוגמאות. למה אנחנו ממשיכים לקרוא ספר עד הסוף למרות שהוא משעמם אותנו (לא הספר הזה אבל לרוב כי כבר הגענו עד לאמצע וחבל להפסיק), למה  אם אבדנו כרטיס כניסה בדרך להצגה לא נקנה כרטיס חדש אבל אם אבדנו שטר נקנה את אותו כרטיס באשראי  (כשל ידוע המורכב למעשה ממספר כשלים שונים), למה אם משהו נראה לנו נדיר אנחנו בטוחים שהוא גם יקר? למה אנחנו מתרשמים מידוען שמוכר לנו מכונת קפה? למה אם כדור הרולטה נפל על אדום עשר פעמים ברציפות נהמר על שחור (ושאר כשלים שנובעים מבורות בסטטיסטיקה) ועוד ועוד. הספר הזכיר לי מאד חלקים מספר אחר שיצא לאחרונה בנושאים דומים , חשיבה חדה. יש השקה מסוימת בין הספרים אולם ככלל נראה שהם משלימים אחד את השני.

והנה כשל שקרה לי בזמן קריאת הספר. בארבעה ספרים שקראתי לאחרונה מוזכר שמו של נסים טלאב בצורה כזו או אחרת. איזה צירוף מקרים מדהים! סיכוי של אחד למיליון. מזל שבדיוק קראתי את פרק 24 ההכרחיות שבצירוף המקרים (הכרתי כשל זה כבר קודם. הזכרתו של טלאב נובעת מכך שאני קורא הרבה ספרים בנושאים אלו ובמקרה הם נקראו במקבץ. אם לא טלאב, אז היה משהו אחר משותף לכמה ספרים). דרך אגב טאלב כתב ספר בשם ברבור שחור ובינו לבין דובלי שהיו חברים קרובים מאד עבר חתול שחור (להקה שלמה) וטלאב מאשים את דובלי בפלגיאט! את הסיפור המעניין בפני עצמו תוכלו לקרוא בכתבה של נטע אחיטוב בהארץ או אצל דוד רוזנטל בוואלה)

קשה להילחם בכשלים אלו והשלב הראשון הוא דע את האויב. סביר להניח שעל רוב הכשלים שמעתם בפעם כזו או אחרת, שנתקלתם בהם בשמות שונים מעט, אבל הריכוז של כולם בספר אחד יעזור לנו להכיר אותם. ההתמודדות היא כבר סיפור מסובך הרבה יותר. לעתים גם כשמכירים את הכשל ההתנהגות מושרשת כל כך שנופלים בו שוב ושוב. מה לעשות? לחשוב ולחשוב עוד פעם. להישאר רציונליים. להתגבר על הרגשת חוסר הנעימות (אותה אנשי מכירות למשל יודעים לנצל מצוין), לדחות החלטות חשובות ולא לבצע אותן בין רגע (בטח אם הן קשורות לקנייה של יחידת נופש במאדים) אלא ללכת לישון עליהן וגם להאמין קצת פחות בעצמכם. רוב האנשים בטוחים שאם הם הצליחו סימן שהם טובים ונוטים ליחס את כישלונותיהם למזל הרע. אבל בפועל הרבה פעמים זה דווקא ההפך. אנחנו טועים כל הזמן, אם הצלחנו, היה לנו מזל. תזכרו את זה. ותמיד תגרמו לסוכן המכירות לחשוב שאתם שונאים אותו שנאת מוות. זה ישתלם. ויש גם אפליקציה לאנדרואיד שתזכיר לכם לפני כל החלטה את ההטיות והכשלים שאתם יכולים ליפול בהם.

באדיבות ההוצאה – פרק 21 לדוגמה:
פחות זה יותר
פרדוקס הבחירה (The Paradox of Choice)

אחותי ובעלה קנו לפני כמה זמן בית לא גמור. מאז, אנחנו לא מדברים על שום דבר אחר. נושא השיחה היחיד בחודשיים האחרונים היה המרצפות לחדר האמבטיה, קרמיקה, גרניט, שיש, מתכת, אבן, עץ, זכוכית, וכל סוג למינציה שידוע לאדם. מעט מאוד פעמים ראיתי את אחותי מתייסרת ככה. “יש פשוט יותר מדי מה לבחור” היא פלטה, הרימה ידיים לאוויר מרוב ייאוש, וחזרה לבן זוגה הצמוד: קטלוג המרצפות.
בדקתי ומצאתי שהסופרמרקט השכונתי שלי מחזיק מגוון של 48 יוגורטים, 134 סוגי יינות אדומים, 64 מוצרי ניקוי שונים, ומצאי כולל בסך 30 אלף פריטים. באמזון, חנות הספרים האינטרנטית, יש שני מיליון כותרי ספרים זמינים. האנשים בימינו מופצצים באפשרויות, למשל, מאות סוגי הפרעות נפשיות, אלפי משלחי יד שונים, מספר גדול אפילו יותר של יעדי חופשה, ומיגוון אינסופי של סגנונות חיים. מעולם לא היו כל כך הרבה ברירות.
כשהייתי צעיר, היו לנו שלושה סוגי יוגורט, שלושה ערוצי טלוויזיה, שתי כנסיות, שני סוגי גבינה (עדינה או חזקה), סוג אחד של דג (דג השֶמֶך, פוֹרֶל) וטלפון אחד, שסיפק הדואר השווייצרי. הקופסה השחורה עם החוגה שימשה רק לשיחות טלפון ולא לשום מטרה אחרת, וזה היה בסדר גמור מבחינתנו. לעומת זה, כל מי שנכנס היום לחנות טלפונים מסתכן להישטף במבול של חברות, דגמים, ואפשרויות התחברות.
עם זאת, הבחירה היא קנה המידה של ההתקדמות. היא זו שמפרידה בינינו לבין כלכלות מתוכננות מלמעלה ותקופת האבן. נכון, השפע גורם לכם להסתחרר מהתרגשות, אבל יש גבול. כאשר שפע הבחירות הוא מעל ומעֵבר, הוא הורס את איכות החיים. המונח הטכני לכך הוא פרדוקס הבחירה.
הפסיכולוג בּארי שוַורץ, בספרו עם הכותרת הזאת, מסביר את הסיבה לכך. ראשית, מבחר גדול מוביל לשיתוק פנימי. כדי לבחון את הטענה הזאת, סופרמרקט הציב דוכן שבו הלקוחות יכלו לבדוק 24 סוגי ג’לי. הם יכלו לטעום כמה שהם רוצים, ואחר כך לקנות אותם בהנחה. אותו הניסוי נערך גם למחרת, אבל עם שישה טעמים בלבד. התוצאה? ביום השני נמכר פי עשרה יותר ג’לי. למה? כשהמבחר היה כל כך רחב, הלקוחות לא יכלו להחליט, אז הם לא קנו דבר. הניסוי נערך שוב עוד כמה פעמים ועם מוצרים שונים. התוצאות היו תמיד זהות.
שנית, מבחר רחב יותר מוביל להחלטות אומללות יותר. אם תשאלו צעירים מה חשוב בבן זוג לחיים, הם ישפכו את כל התכונות הרגילות: אינטליגנציה, נימוסים טובים, חום, יכולת הקשבה, חוש הומור, ומשיכה פיזית. אבל האם בפועל הם לוקחים בחשבון את הקריטריונים האלה כשהם בוחרים מישהו? בעבר, צעיר מכפר בגודל ממוצע היה יכול לבחור מבין אולי 20 צעירות באותו גיל, שאיתן הלך לבית הספר. הוא הכיר את המשפחות שלהן ולהפך, מה שהביא להחלטה שהיתה מבוססת על כמה מאפיינים ידועים היטב. בימינו, תקופה של פגישות דרך האינטרנט, עומדים לבחירתנו מיליוני בני זוג פוטנציאליים. הוכח שהלחץ הנגרם בגלל הגיווּן המהמם הזה הוא כה גדול, עד שהמוח הזכרי מצמצם את ההחלטה לקריטריון אחד בלבד: משיכה פיזית. אתם כבר יודעים את תוצאות תהליך הבחירה הזה – אולי אפילו מהתנסות אישית.
לבסוף, מבחר גדול מביא לאי שביעות רצון. איך אתם יכולים להיות בטוחים שאתם עושים את הבחירה הנכונה בזמן שמאתיים אפשרויות סובבות ומבלבלות אתכם? התשובה היא: אתם לא יכולים. ככל שיש לכם יותר אפשרויות, כך אתם פחות בטוחים, ולכן לא מרוצים אחרי כן.
אז מה אתם יכולים לעשות? תחשבו בתשומת לב על מה שאתם רוצים לפני שאתם בוחנים הצעות שונות. תכתבו לעצמכם את הקריטריונים האלה ותיצמדו אליהם בקפידה. כמו כן, רצוי שתבינו שלעולם לא תוכלו לעשות החלטה מושלמת. בהתחשב במבול האפשרויות, החתירה לכך היא צורה של פֶּרְפֶקְצְיוניזם אי רציונלי. במקום זה, תלמדו לחיות עם בחירה “טובה”. כן, אפילו אם מדובר בבן זוג לחיים. אתם לא מוכנים להתפשר על פחות מהטוב ביותר? בתקופה הזאת של גיווּן אינסופי, ההפך הוא הנכון: “מספיק טוב” הוא המצב האופטימלי החדש (כמובן, לא בשבילכם ובשבילי).

אמנות החשיבה הצלולה - כריכת הספר

אמנות החשיבה הצלולה

אמנות החשיבה הצלולה
רולף דובלי
מאנגלית: שמעון בוזגלו
ספרי עליית הגג וידיעות ספרים 2015 (במקור  Die Kunst des klaren Denkens 2011)

מגב הספר

כולנו סובלים מהטיות קוגניטיביות, טעויות פשוטות בתהליכי החשיבה וקבלת ההחלטות שלנו. אבל אם נדע כיצד לזהות את הטעויות וההטיות האלו נוכל להימנע מהן ונקבל החלטות טובות יותר. אמנות החשיבה הצלולה הוא מדריך מעשי לכל מי שרוצה לשפר את קבלת ההחלטות שלו ולנהל את חייו בצורה טובה יותר.

רוֹלְף דוֹבֶּלי, יזם וסופר, מזקק מחקרים מתחומים כגון כלכלה התנהגותית, פסיכולוגיה, נוירולוגיה ועוד, והוא מראה לנו שכדי לחיות חיים משגשגים ושמחים יותר אנחנו לא זקוקים לרעיונות מתוחכמים, או לגדג’טים נוצצים וחדשים יותר, ואפילו לא לאנרגיות ומרץ יוצאי דופן. אנחנו רק צריכים להיות פחות אי-רציונליים.

אמנות החשיבה הצלולה הוא ספר בהיר, פשוט, מלא הפתעות, והוא ישנה את הדרך שבה אתם חושבים ויהפוך לחלוטין את דרך קבלת ההחלטות שלכם – בבית, בעבודה, בכל יום. עם דוגמאות כגון מדוע אסור לכם לקבל משקה חינם, או למה אתם צריכים לצאת מסרט שאתם לא אוהבים או מדוע אתם לא צריכים לראות חדשות – אמנות החשיבה הצלולה יעזור לכם להגיע – כמעט תמיד – להחלטה הנכונה.

אמנות החשיבה הצלולה הוא רב מכר ענק במדינות רבות, ולאחרונה אף הושקה אפליקצית קבלת החלטות בשם זה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *