ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אמנות כפרשנות

9 בדצמבר 2017 גדי איידלהייט

את טוריה של יעל מאלי אני קורא בקביעות בעיתון מקור ראשון ושמחתי מאוד שאסופה מהם יצאה בספר. האמנות היא כלי ביטוי חשוב, והתנ”ך מהווה נושא לאלפי יצירות אמנות. כחובב אמנות אני מחפש בכל מוזיאון שאני מגיע אליו תמונות שאני לא מכיר בנושאים תנ”כיים, ומתענג על כל גילוי מעניין כמוצא שלל רב וגם באתר פרשת השבוע שלי אני מביא תמונות רבות. כנסיות רבות מפורסמות בויטראז’ים הצבעוניים שלהם בהם מצוירים סיפורי התנ”ך. בתקופה בה אנשים לא ידוע לקרוא שימשו ציורים אלו גם למטרה לימודית חינוכית ולהדגמת העקרונות והסיפורים אותם דרש הכומר בדרשתו.

התלבטתי מעט אם לצרף את הספר למדף ספרי פרשת השבוע או למדף ספרי האמנות והכרעתי שבעיני הוא יותר ספר אמנות. גם צורתו של הספר, הפורמט הגדול, ודפי הכרומו תרמו להכרעה זו, אבל חשוב לדעת שהיא אינה מוחלטת וההרגשה יכולה להשתנות גם מפרק לפרק.

לבי לבי על מאלי כאשר באה לבחור יצירות למאמריה. השפע עצום, היצירות נפלאות והבחירה קשה. מצד אחד קשה להתעלם מיצירות המופת שכולם מכירים, ומצד שני לפעמים רוצים לחדש ולהביא את הפחות מוכר. הרי אפשר היה לעשות עבודה קלה ולבחור יצירות של שאגאל או טיסו ולסגור עניין. מאלי לא עשתה שום הנחות לעצמה ובחרה בדרך הקשה, דרך הביניים, למשל במאמר על מאבקו של יעקב במלאך הביאה את  דלקרואה ורמברנדט, שתי יצירות מופת שכמעט ואין מנוס אלא להביא אותן, למרות שאפשר להביא עוד הרבה אחרות (ראו מאמרי בנושא) ובמקומות אחרים הלכה למקומות פחות מוכרים ולהציג מבחר אומנים, ממשרעת רחבה: יהודים ולא יהודים, דתיים ולא דתיים, מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימינו.

בעיני אין מניעה להביא גם תמונות בעלות פרשנות מנוגדות לרוח “ישראל סבא” וככלל שהדבר מצוין, אולם נראה כי מאלי, בחרה לעקוף מוקשים אלו ולהביא יותר יצירות של יהודים מאשר חלקם היחסי במבחר (למשל בפרק על פרשת יתרו) או יצירות שהפרשנות שלהן, גם אם היא קתולית, עדיין נמצאת בתוך המתחם, בו קוראים דתיים לא ירגישו שלא בנוח. בכל מקרה התוצאה הסופית היא מרהיבה לעין ולנפש, והספר מצטרף לרשימת הספרים בהם אמשיך לעיין מדי שבת בשבת בשבועות הקרובים. כמובן שיש עוד פרשנויות, ועוד תמונות, ואני מחכה לכרך הנוסף לחומשים ויקרא, במדבר ודברים, ואפשר להמשיך הלאה לנביאים ולכתובים.

 

כריכת הספר אמנות כפרשנות

אמנות כפרשנות

אומנות כפרשנות
פרשת שבוע בראי האמנות
יעל מאלי
ידיעות ספרים 2017

מגב הספר

ספרה של יעל מאלי מעלה על נס את חשיבותו של ספר הספרים כמקור השראה מרכזי לאמנים למן שלהי העת העתיקה ואילך. יצירות מופת אהובות פרי מכחולם של גדולי האמנים בתרבות המערב, לצד יצירות עממיות מהתרבות היהודית בעבר ועבודות של אמנים ישראלים בני זמננו, נוצרו בעקבות הסיפורים והרעיונות המופיעים בין דפיו. יצירות האמנות משקפות, כפי שמודגם בספר שלפנינו, את פרשנותם והבנתם של האמנים את היצירה המקראית והרעיונות הדתיים־פרשניים של החברה והזמן בהם כל אחד מהם פעל. מרתק לגלות עד כמה חבויה ביצירות העבר של אמנים נוצרים, לעתים שלא מדעת, מסורת פרשנית הקרובה או נסמכת למסורת יהודית, ולעתים גם בהקבלות מאלפות לאמנות של קהילות ישראל ויחסי הגומלין התרבותיים־אמנותיים ששררו בינה לבין זו של שכנותיה. (פרופ’ שלום צבר)

תפקיד הפרשנות המדרשית היה מאז ומעולם להאיר נקודת מבט שנעלמה מעיני המתבוננים. הקושי הגדול בהבנת פרשנות מדרשית, מילולית או ויזואלית, הוא ביכולת החדירה של המתבונן והלומד לעולמו הכמוס של היוצר. ספרה של יעל מאלי הוא הסרת הפרגוד והדרכת המתבונן אל אותם חדרים כמוסים שדרכם מקבלת התורה הארה פרשנית חדשה. (הרב בני לאו)

ספרה של יעל מאלי מוסיף רובד מרתק ורענן לפרשנות על סיפורי המקרא ופרשות השבוע. ההפתעות והחידושים הם רבים. המחברת מראה, למשל, כי בחירתו של פטר ברויגל להדגיש את מקומם של בעלי החיים בגן עדן היא בעלת השלכות עקרוניות על הבנת המוקד של סיפור גן עדן במקרא; ובמקום אחר היא מראה כי האיור המתאר את רצח הבל בתנ”ך אלבה, כתב יד ספרדי מאויר מן המאה ה־ 15 שהוכן בשביל פטרון נוצרי, מציג פרשנות לא מוכרת שמקורה בספר הזוהר. לכל אורך הספר מזומנים לקורא מפגשים חדשים עם הפרשיות העתיקות. (דב אלבוים)

 

 

One Comment

  • יעל מאלי 9 בדצמבר 2017 at 20:08

    תודה רבה, גדי, על ההמלצה החמה וההבחנות החדות. הספר הבא נכתב ברגעים אלו ממש… הגעתי כבר לחומש במדבר. תגובות כשלך מעודדות אותי להמשיך ולעמול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *