ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אנה פרנק

13 באפריל 2015 גדי איידלהייט

לפחות מחוץ לישראל, סיפורה של אנה פרנק הוא הסיפור המזוהה יותר מכל עם השואה. בעיני יש לכך יותר חסרונות מיתרונות ודיון נרחב בשאלה אפשר לראות בספר קץ השואה. בכל אופן עיבודו של הסיפור לילדים בידי סוזנה דייוידסון מצליח ביצירת איזון בין ספר לילדים בכיתות יסודי ובין התייחסות בוגרת ורצינית לשואה, בלי לכחד ולהמעיט בתיאורים הקשים.

הספר קצר וילדים יקראו אותו במהירות. בני יואב בן ה-11 קרא אותו בעניין רב וגם דברנו לא מעט על מה שמסופר שם, כאשר מצאתי את עצמי מרחיב הרבה בהתאם לשאלות של הילד. הסיפור כתוב נקודת מבטה של אנה, מביא גם ציטוטים מיומנה ומלווה בעשרות תמונות מקוריות של אנה ומשפחתה וגם של מראות ומוראות השואה, כולל תמונות ממחנות ההשמדה עצמם, אולם כאלו המתאימות לילדים ואינן קשות מדי. בניגוד למחזה המסתיים במשפט הידוע “למרות הכל אני עדיין מאמינה שהאנשים טובים ביסודם” (למשפט תרגומים שונים, הבאתי את זה המופיע בספר), הספר ממשיך הלאה ומתאר בצורה מרגשת את מותן הטראגי של מרגוט ואנה ממחלת הטיפוס בברגן-בלזן, חודש בלבד לפני שחרור המחנה.

הספר מומלץ גם למשפחות המתכננות נסיעה להולנד וביקור עם הילדים במוזיאון אנה פרנק וגם למורים ומורות בכיתות היסודי שיכולים להקריא אותו בכיתה ולפתח דיונים סביב התמונות.

אנה פרנק מאת סוזנה דייוידסון - כריכת הספר

אנה פרנק מאת סוזנה דייוידסון

אנה פרנק
סוזנה דייוידסון
מאנגלית: חגי ברקת
דני ספרים 2007 (במקור 2006) – הדפסה מחודשת 2015

מגב הספר

ספר הילדים “אנה פרנק” מאת סוזנה דייוידסון בהוצאת דני ספרים, יוצא בהוצאה מחודשת. הספר שמביא את סיפורה של אנה והתקופה, נכתב בעזרתה של אווה שלוס, ניצולת שואה ואחותה החורגת של אנה פרנק.

בגיל שלוש עשרה נכנסה אנה פרנק עם בני משפחתה למחבוא סודי כדי להסתתר מהנאצים. במשך שנתיים אסור היה לה לצאת החוצה, לרוץ, לצעוק או לצחוק בקול רם מדי. במקום זאת, היא מילאה את היומן שקיבלה ליום הולדתה במחשבותיה וברגשותיה, עד ליום בו נתפסו בני המשפחה ונשלחו למחנות הריכוז. היומן שכתבה התפרסם בכל העולם והפך את אנה לסמל של אומץ לב, תקווה ואמונה, כמו גם לסמל סבלם וגורלם של בני העם היהודי בשואה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *