ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אנטומיה של רשע

22 בפברואר 2018 גדי איידלהייט

הספר “אנטומיה של רשע” מאת ג’ואל א.דימסדייל, מציע מבט חדש על משפטי נירנברג ועוסק בהם מהתחום הפסיכולוגי והפסיכיאטרי דרך רשימותיהם של שני חוקרים שהועסקו במשפט, גוסטב גילברט ודאגלס קלי, שבעצמם ראו בעיסוקים הזדמנות למחקר חדש בתחום.

מראש הגעתי לספר עם סקפטיות עד כמה בכלל כדאי לעסוק בנושא זה, בהקשר לאותם נאצים. כלי האבחון של שנת 1946 מיושנים לימינו, טכניקת כתמי רורשך שנעשה בה שימוש נרחב, פחות מקובלת היום וזו טכניקה סטטיסטית ולא כזו המסוגלת לתת הסבר כלשהו, ומצבם של פושעי המלחמה, שנהפכו משרים ומושלים לכלואים ונידונים למוות היה כזה שלא מאפשר מחקר אמתי. למרות סקפטיות זו מצאתי את הספר קריא ומעניין מאד, מספק רקע היסטורי על המשפטים, ומתאים מאד גם למי שאינו בקיא בנבכי הפסיכולוגיה.

היטלר, גבלס והימלר התאבדו, ובעלות הברית העמידו למשפט את מי שהצליחו לתפוס. חלק מהנאשמים נידונו למוות, חלקם לתקופות מאסר והיו גם כמה שזוכו.

הספר מספק רקע על משפטי נירנברג, אבל עוסק בארבעה נאשמים בלבד: הרמן גרינג, הנאשם הבכיר ביותר, שהצליח לחמוק מעמוד התלייה בהתאבדות, שעות ספורות לפני הוצאתו להורג, יוליוס שטרייכר – העורך של העיתון דר שטימר, מכונת התעמולה הארסית, רודולף הס – סגנו של היטלר עד 1941 עת טס לסקוטלנד ורוברט ליי – שם שלא הכרתי כלל, שהיה מנהיג איגודי העובדים והתאבד עוד בטרם החל המשפט.

הבחירה בנאשמים אלו היא משום שהרוע שלהם שונה מהותית אחד מהשני ולא עונה על דגם מסוים כפי שמופיע לקראת סוף הספר:

“הרמן גרינג נתפס כפסיכופת מקסים ונרקיסיסטי קלאסי, שפעל מתוך שיקול דעת ובדם קר. יוליוס שטרייכר היה כמעט דמוני באימפולסיביות הסוערת שלו. רוברט ליי בוודאי סבל מפגיעת מוח ששינתה את התנהגותו, אבל למרבה הפרדוקס היה גם הנאשם בעל רגשי החרטה הכנים ביותר בנירנברג. רודולף הס היה חידה, אבל רוב המשקיפים סברו שהוא סובל מהפרעת מחשבות שווא.” (עמ’ 255)

לכל נאשם מוקדש פרק המתאר בקצרה את פשעיו, את התנהגותו בכלא, חלק מרישום השיחות/מבחנים שלו על ידי גילברט וקלי ואת ההערכות השונות של שניהם. לאחר המשפטים הייתה גם מעין מלחמה, על פרסום המחקרים, מה שפגע בעבודתם של השניים, ועיקב את הפרסום בשנים רבות וגם כשאלו התפרסמו

דיון רציני יותר במהות הפסיכולוגית של הפשעים, החל לאחר משפט אייכמן, ואולי הטריגר אליו היו הכתבות של חנה ארנדט, “הבנאליות של הרוע”, שזכו לביקורת נוקבת. הרשעות של הנאצים הייתה כל כך חריגה עד שאין כמעט אפשרות להאמין כי זו תופעה בנאלית. הספר נע בין שני צירים אלו אולם לא מנסה להכריע ביניהן, אם הכרעה בכלל אפשרית.

אני נזכר בג’ון סטיינבק ובספרו “קדמת עדן” (ראו גם בספר מכים שורשים), העוסק רבות בפסוק זה, ומגדיר את המילה “תמשל”, כחשובה ביותר בתנ”ך ואת תרגומה, לא כציווי, ולא כהבטחה, אלא כאפשרות. אם תרצה, תמשול בו, ואם לא הוא ימשול בך. האם במצב עניינים כזה אפשר בכלל לפתור את חידת הרוע?

את התפרצותו של הרוע האנושי חווינו בשואה. וגם לאחריה אנו נתקלים במקרי רוע מזעזעים. חידת פושעי המלחמה הנאצים אינה נפתרת בספר זה. בשביל לנסות פתור אותה היו צריכים לחקור את אותם אנשים בשנת 1933 ואילך וגם אז לא בטוח שאפשר להגיע לפתרון. אין לנו אלא להביט בעבר ולנסות ללמוד ממנו. הספר מספק מבט חדש, פרטים ונתונים חדשים בנושא, עושה זאת בצורה מאוזנת ומרתקת, ומשאיר את הקורא עם מחשבות ותובנות.

 

כריכת הספר אנטומיה של רשע

אנטומיה של רשע

אנטומיה של רשע – חידת פושעי המלחמה הנאצים.
ג’ואל א.דימסדייל
מאנגלית: יוסי מילוא
כתר ספרים 2017

מגב הספר

בשנת‭ ‬1945‭, ‬עם‭ ‬תום‭ ‬מלחמת‭ ‬העולם‭ ‬השנייה‭, ‬התכנס‭ ‬בנירנברג‭ ‬צוות‭ ‬תביעה‭ ‬שתפקידו‭ ‬היה‭ ‬להעמיד‭ ‬לדין‭ ‬את‭ ‬פושעי‭ ‬המלחמה‭ ‬הנאצים‭. ‬לצוות‭ ‬המשפטי‭ ‬הצטרפו‭ ‬גם‭ ‬פסיכיאטר‭, ‬ד“ר‭ ‬דאגלס‭ ‬קלי‭, ‬ופסיכולוג‭, ‬גוסטב‭ ‬גילברט‭, ‬שתפקידם‭ ‬היה‭ ‬לבחון‭ ‬את‭ ‬מסוגלותם‭ ‬של‭ ‬הנאשמים‭ ‬לעמוד‭ ‬לדין‭ – ‬וכן‭ ‬את‭ ‬שפיותם‭. ‬ בעזרת‭ ‬הכלים‭ ‬שעמדו‭ ‬לרשותם‭ ‬באותם‭ ‬ימים‭ – ‬ובראשם‭ ‬מבחני‭ ‬רורשך‭ ‬ומבחני‭ ‬IQ‭, ‬ניסו‭ ‬קלי‭ ‬וגילברט‭ ‬לבחון‭ ‬אם‭ ‬מוחותיהם‭ ‬של‭ ‬פושעי‭ ‬המלחמה‭ ‬תקינים‭ ‬ונורמטיביים‭. ‬גילברט‭ ‬חשב‭ ‬שהם‭ ‬סבלו‭ ‬מפתולוגיות‭ ‬עמוקות‭, ‬בעוד‭ ‬שקלי‭ ‬הניח‭ ‬שהם‭ ‬פשוט‭ ‬אנשים‭ ‬לא‭ ‬מוסריים‭, ‬ואפילו‭ ‬מרושעים‭. ‬אבל‭ ‬בסופם‭ ‬של‭ ‬משפטי‭ ‬נירנברג‭ ‬לא‭ ‬הגיעו‭ ‬החוקרים‭ ‬למסקנה‭ ‬חותכת‭. ‬ הפרוטוקלים‭ ‬של‭ ‬המבחנים‭ ‬אבדו‭ ‬למשך‭ ‬שנים‭ ‬רבות‭ ‬וכעת‭, ‬לאחר‭ ‬גילוים‭, ‬מנסה‭ ‬ג‘ואל‭ ‬א‘‭ ‬דימסדֵייל‭, ‬פסיכיאטר‭, ‬לנהל‭ ‬דרכם‭ ‬מחקר‭ ‬היסטורי‭ ‬ופסיכיאטרי‭ ‬ולענות‭ ‬על‭ ‬השאלה‭ ‬שטורדת‭ ‬את‭ ‬מנוחתו‭ ‬ואת‭ ‬מנוחתם‭ ‬של‭ ‬רבים‭: ‬האם‭ ‬יכול‭ ‬אדם‭ ‬נורמטיבי‭ ‬לבצע‭ ‬רצח‭ ‬עם‭?‬  “דימסדייל‭ ‬מספק‭ ‬דוח‭ ‬משמעותי‭ ‬ורבגוני‭ ‬על‭ ‬מוחם‭ ‬של‭ ‬המנהיגים‭ ‬הנאצים‭, ‬מציע‭ ‬נקודות‭ ‬מבט‭ ‬רפואיות‭ ‬שונות‭ ‬והבהרה‭ ‬פסיכולוגית‭ ‬אפשרית‭ ‬לגורמי‭ ‬הרשע‭.‬“‭  ‬ניו–יורק‭ ‬טיימס

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *