ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אני לדודי – חיים סבתו

12 בספטמבר 2014 גדי איידלהייט

“נעורי עד הלום עשו לנפשם / ומתי גם אני אעשה לביתי”

בכל חודש אלול, אני מוציא ספרים מעומק הארון כהכנה לימים הנוראים. אחד מהספרים הוא “אני לדודי” של הרב חיים סבתו. הספר כולל ארבעים מאמרים. אחד לכל יום מראש חודש אלול ועד יום הכיפורים, המחולקים לארבעה שערים: אלול, ראש השנה, עשרת ימי תשובה ויום הכיפורים.

המאמרים קצרים ומענינים, וכתובים בלשונו המיוחדת של הרב סבתו. בסוף כל מאמר רשומים המקורות לקורא הרוצה לעיין. יחודו של הספר הוא בשילוב הפיוטים המופיעים לפני ואחרי כל מאמר. גם בספרי הפרוזה שלו מרבה הרב סבתו לשלב פסוקים מפיוטים, והשורה שהבאתי בראשית הסקירה מלווה את ספרו “כעפעפי שחר” לכל אורכו. השורה לקוחה מהפיוט: “ה’ לנגדך כל תאוותי” מאת רבי יהודה הלוי ומומלץ לקרוא אותו במלואו (הקישור מתוך אתר בן יהודה המשובח)

אני לדודי - כריכת הספר

אני לדודי

אני לדודי
דברים על הימים הנוראים
חיים סבתו
הוצאת ידיעות ספרים

פתח דבר

אני לדודי ודודי לי – הוא הפסוק שרמזו בו חכמים את חודש אלול, פסוק המלא אהבה בין ישראל לאביהם שבשמים.הימים הנוראים – הוא הכינוי שהתקבל בקהילות ישראל לימים הללו, כינוי שכולו יִרְאָה.יראה יש כאן או אהבה יש כאן? ימי תשובה יש כאן. ראשיתם יראה וסופם אהבה. תחילתם חרדה מיום הדין ומן הספרים הנפתחים, ותכליתם אהבה משִׂמחת הטהרה והקירבה שבה.התשובה, תחילתה בזעזועי הנפש ובחרטה מטיפשות החטא, וסופה התחדשות נעורים וכיסופי דביקות בה`. ראשיתה: “אתיתי לחננך בלב קרוע ומורתח”, וחתימתה: “נעימות בימינך נצח”.”אמש היה זה שנאוי לפני המקום משוקץ ומרוחק ותועבה, והיום הוא אהוב ונחמד וידיד… אמש היה זה מובדל מה` אלוקי ישראל, שנאמר: `עוונותיכם היו מבדילים ביניכם ובין ה` אלוקיכם`… והיום הוא מודבק בשכינה, שנאמר: `ואתם הדבקים בה` אלוקיכם חיים כולכם היום`”.ארבעים יום חלפו. בראש חודש אלול עלה משה להר סיני לרַצות ולפייס על חטא העגל, וישראל במחנה למרגלות ההר, ניטלו כתריהם, איבדו חמדתם ועסקו בתשובה לטהר עצמם, עד שביום כיפור נתבשרו סליחה בנתינת לוחות שניים, ושָׁבָה אהבת בוראם לשכון בתוכם.כנגד ארבעים יום אלה הבאנו כאן ארבעים רשימות בענייני הימים, ולכל רשימה הקדמנו פיוט מפיוטי הקדמונים, ששפכו ליבם לפני בוראם וידעו לרַצות אותו.ואני תפילה: אנא ה`, חון עמך ישראל והאר פניך להם, שובה אלינו ברחמיך הרבים, ומתוך חרדת הימים האלה גלה לנו אהבתך, וקיים בנו מקרא שכתוב: “כמשוש חתן על כלה ישיש עליִךְ אלקיִךְ”. ומלב מתחנן שופכים אנו שיח לפניך: “השיבנו ה` אליך ונשובה חדש ימינו כקדם”`.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *