ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אני, נלסון מנדלה

16 באוגוסט 2013 גדי איידלהייט

רבים מאלו שנולדו לפני שנות השמונים זוכרים את נלסון מנדלה כמייצג את אחד מלוחמי החופש בעולם. הקריאות Free Nelson Mandela ומופע האומנים הגדול לתמיכה בו בשנות השמונים, זכורים לי היטב.
הספר “אני, נלסון מנדלה” מביא אסופות קטעים מארכיונו של מנדלה שטרם פורסמו בכתביו הקודמים. הקטעים נעים מכמה שורות ועד עמוד או שניים, והם מכתבים ששלח או קטעים משיחות שערך, או רשימות מיומנו ובעיקר כאלו מתקופת כליאתו. הספר אינו מהווה אוטוביוגרפיה, ולמרות שכבר בתחילת הספר מופיעים בקצרה תולדות החיים של מנדלה (בתוספת ההערה כי מומלץ מאד לקוראים) ובסופו ומפתח לאישים השונים המוזכרים בספר, ההרגשה היא כי הספר מיועד לאלו שכבר קראו את האוטוביוגרפיה של מנדלה, או אחת מהביוגרפיות האחרות עליו. אחרת הקורא מוצא את עצמו חוזר לקורות החיים במהלך הקריאה להבין את ההקשר של כל קטע. חלקי הספר נקראים: פסטורליה, דרמה, אפוס וקומדיה טרגית. ושמות הפרקים בעצמם. עורכי הכרכים רואים בכך משום זיקה בין מנדלה לבין התרבות היוונית הקלאדית אותה אהב ולקחו השראה לספר מכתביו של מרוק אאורליוס (ראו בהקדמה לספר). דבר מיוחד נוסף בספר הוא פתח הדבר מאת נשיא ארצות הברית ברק אובמה.
יש בספר קטעים רבים מענינים, אולם קשה לקרוא בו כספר, מאחר והוא אסופה של רעיונות ולא עלילה. בודאי שהספר מתאים לחוקרים, אולם אלו יכולים, אולי, לגשת ישירות לארכיון של מנדלה ולנבור שם באלפי המסמכים שרק מיעוטם נבחרו לספר זה. פרק ארוך במיוחד המכונה “רשומות בלוח השנה” מביא קטעים, רובם של שורה או שתיים אותם כתב מנדלה על לוחות שנה שולחניים בכלא ברובן איילנד. פרק זה מהווה חלון הצצה מרתק למה שהעסיק אותו ולחיי היום יום שלו, חלקם בנאליים, כמו כאב בעין ומדידות לחץ דם, וחלקם משמעותיים כמו ביקורים, פשיטות ובשורות טובות ורעות. זוהי דוגמה מצוינת לכתבים היכולים להעסיק חוקרים, אולם אינם מהווים פרק קריאה רגיל, וקרוא מצוי לרוב יעבור עליהם במהרה או שיקרא חלקים מהם באקראי.

לסיכום נראה שהספר מהווה תוספת חשובה למתענינים באיש שכבר קראו עליו או את ספריו הקודמים ולחוקרים שונים בתחומי מדעי החברה, לקוראים המבקשים לערוך היכרות ראשונית עם האיש מומלץ להתחיל בספרים אחרים ורק אחר כך לחזור לספר זה ובכך להינות מהעושר שיש לו להציע.

אני נלסון מנדלה

אני נלסון מנדלה
שיחות עם עצמי
פתח דבר מאת ברק אובמה
מאנגלית: קובי מידן
אחוזת בית ספרים – תשע”ג 2013

קוריוז מענין – על הספר רשום שהודפס בספטמבר 2013 תשע”ד. אנחנו עדיין בתשע”ג והספר יצא לפני כחודשיים. ייתכן שמצבו הבריאותו החמור של מנדלה היווה שיקול, מוצדק לדעתי, להקדמת תאריך היציאה של הספר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *