ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ארבעה אבות

23 באפריל 2017 גדי איידלהייט

אל תשפטו ספר לפי הכריכה, כך אומרים לרוב, אבל מה לעשות והכריכה היא כמעט הדבר הראשון שרואים במיוחד לספר ביכורים של סופר שאינו מוכר בציבור הרחב. בבירור בדיעבד מסתבר שזיו הוא סגן עורך העיתון כלכלסיט כך שכתיבה אינה זרה לו אבל אני בספק עד כמה הקוראים מודעים לעובדה זו וכך נשארים עם הכריכה. כריכה משונה, אבל מסקרנת. דמות, ספק גבר ספק אישה, ספק נער ספק נערה, אך במבט קרוב די ברור שזו אישה. עם ראש קרנף על הראש? למה דווקא קרנף? זה יסתבר בספר עצמו, אבל לא יהיה שום ספויילר אם אומר שהקרנף (ולא הפיל) הוא בעל חיים עם עור עבה במיוחד. וכשעניין הקרנף מתבהר, גם הכריכה מתבררת והיא כריכה מצוינת (עיצוב: דורית שרפשרטיין וביצוע רות גווילי – כריכה שיצרה סקרנות גרמה לי לרצות לקרוא את הספר וגם מתקשרת היטב לתוכן של הספר.

הספר מתחיל כאפיזודה קישונית. דייר מתעצבן על שכנתו המגדילה את דירתה. כל החלק הזה הוא אסופת מכתבים בין אדון בוכמילר הדייר למר דומיני סגן מהנדס העיר. תכתובת שגרתית ובנאלית שתוך מספר מועט של מכתבים מתפתחת למשהו אחר לחלוטין ומהווה פתיח לסיפור העיקרי המתרחש בשנות התשעים. אהבות, קנאות, בגידות, ובעיקר יחסים. בין בני זוג ועוד יותר בין הורים ילדים וההשפעות ההרסניות ההדדיות שלהם. נושא נפוץ וספרים בנושא זה נבחנים במיומנות הביצוע שבמקרה זה היא גבוהה.

כתבתי שהחלק הראשון נפתח בצורה בנאלית, משעממת. אל תטעו, השעמום מכוון כאמצעי ספרותי המראה איך משעמום כזה מתפתחת דרמה המסתיימת בקרשנדו. לא תצטרכו לחכות הרבה, עמודים ספורים והדרמה קמה לתחיה מול עיניכם. קחו מעט נשימה לחלק השני שמתחיל כמו סצינה מהסרטים. גבר ממהר הביתה לאפות עוגה ליום ההולדת של בתו בת השש. הוא אב חד הורי, והאם מתה לפני שנה. הוא ממהר, הוא מאחר, הוא מטונף, הוא עובד כוטרינר בגן החיות והיה ניתוח קשה וכולו מלא דם, והוא גם רצה לקבוע עם חבר אישו ארוחת צהריים חשובה ואין לו זמן.

מי לא יזדהה עם אב הממהר הביתה להכין עוגה לבת שלו? רק שהאמת, כמו בסרט ממנטו, מתבררת לאיטה צעד אחר צער לאחור, והיא אמת קשה ומייסרת המסיימת גם את חלקו השני של הספר בקרשנדו.

קחו נשימה, יש עוד חלק, עברו עוד 11 שנים ואנו בתחילת שנות האלפיים, ונערה צעירה כותבת בלוג באינטרנט. גם כאן ההתחלה שגרתית, אפילו אני כותב באינטרנט, הנה את זה, אבל נסיבות הכתיבה ותוכנה יסגרו את כל חלקי הספר, שמבחינה מסוימת כל אחד מהם יכול להיות נפרד, לכלל יצירה שלמה, מורכבת ומרתקת. מומלץ!

כריכת הספר ארבעה אבות

ארבעה אבותארבעה אבות

אמיר זיו

עם עובד 2017

מגב הספר

גבר צעיר מגלה שאשתו מפרסמת בשם בדוי שירי אהבה בעיתון נוער, דייר נרגן מתלונן על המרפסת שנסגרה מעליו, וילדה ננטשת לילה אחד ביער בדרך לירושלים – מה מחבר בין כולם? רומן שבנוי משלוש עלילות שמתרחשות במרחק של שנים זו מזו ונקשרות ונחתמות יחד, וביסודן אהבה וקנאה עזות כמוות. מה שמתחיל כהתכתבות שגרתית לכאורה בין פקיד עירייה לתושב שמתלונן על חריגות הבנייה של שכנתו, חושף תחתיו דרמה גדולה, חסרת פשרות.

אמיר זיו, בספר ראשון, נע במיומנות מפתיעה ובכישרון גדול בין רגעים קומיים משעשעים ובין שיאים דרמטיים, ומערב בעלילה כמה דורות, ששלובים בה לבלי התר. מעמוד לעמוד הקורא מיטלטל אִתם יחד: משתעשע, מזדעזע, נמתח ומרותק עד השורה האחרונה.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *