ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ארזת לבד

24 באפריל 2020 גדי איידלהייט

כמעט ובחרתי שלא לקרוא כלל את הספר, שכן הנושא שלו, העוסק בבחירתו של אלכס לסיים את חייו, הרתיע אותי, אך בכל זאת ניסיתי. אומר שעדיין הבחירה לבצע את המהלך קשה בעיני, אולם היא כמעט ואינה נושא הספר. העלילה הראשית שלו מתחילה בהגעה לטיסה, שם שני האחיינים שלו מלווים אותו מסתיימת בטיסה עצמה, כלומר לוקחת שעות בודדות, אבל בתוכן נפתחים סיפורים רבים ואלכס בוחן תחנות שונות בחייו.
על ההחלטה והשיקולים ולמה כן ולמה לא כמעט ולא מדברים, אבל הספר מאיר, ובצורה טובה, את הרגעים הקטנים של אושר בחיים. כאשר אלכס נשאל, כשהוא כבר בדיוטיפרי מה הוא היה עוד רוצה, התשובה שלו היא ארטיק שוקו-בננה. כך בפשטות, מראה הספר עד כמה הדברים הקטנים, היומיומיים, אלו שאנו לפעמים אפילו לא שמים לב אליהם, יכולים להיות המשמעותיים. ממש הבנאליות השקטה של החיים.
תוך כדי הספר, ובפרקיו השונים, מופיעים פרקים העוסקים בבעלי חיים שונים וביחסם שלהם למותם, מכתבים מאשה לבעלה, כחלק מעלילת משנה העוסקת בניסוי כבידה פיזיקאלי, וגם באחד הסיפורים המציג אנשים שונים, ובחלקם בתוך סוגריים, ממה מתו ותוך כמה זמן מהמאורע המוזכר. גם בכך, יש מעין הבחנה שאיש אינו יודע יום מותו, וגם אלו שעוד היו בריאים כאשר אלכס כבר חלו, יכולים למות לפניו.

כל אלו נכתבים בצורה רגישה ועדינה, מרומזת ומאופקת, כמו יחסו של אלכס עצמו לחיים. הספר כולו, גורם להעריך קצת יותר את הדברים הפשוטים ואת החיים עצמם. לא את הצורך בהרפתקאות מסמרות שיער, בחציית העולם מקצהו לקצהו, בערימות של כסף ובהיכלי תהילה. פשוט לחיות.

נשאר רק להוסיף משהו על עלילת המשנה וכאן תהיה גם מעט הסתייגות וקלקלן , ולכן אמליץ לחוששים מכך לעצור את הקריאה כאן, אך רק אומר שלמרות אותה הסתייגות, הספר מומלץ.

Spoiler

ניסוי הכבידה גורם לתוצאות לא צפויות והופך את הספר למדע בדיוני. למעשה כל מה שכתבנו למעלה מתרחש והעולם כולו מגיע לקיצו, ודווקא אלכס, בטיסה, יהיה מהאחרונים לחיות. אני מבין את הרעיון הספרותי, ואת הרצון להראות ניגוד בין אלכס המאופק שכבר השלים עם מותו, בצער, לחלק מנוסעי המטוס, שקיבלו את הידיעה על מותם המתקרב בהפתעה ופורצים באורגיה גסה (מדי. היה אפשר לכתוב גם את החלק הזה בצורה עדינה יותר), כמו בימי פומפי האחרונים, או בבונקר של היטלר, בשלהי אפריל 1945. בהחלט יש אמירה בחלק זה של הספר, אולם שינוי הסגנון, מעבר מהאישי המצומצם למשהו אוניברסלי, והבוטות החריפה, צרמו לי.

[collapse]

ארזת לבד
אסף שור
כתר ספרים 2020
מגב הספר
אני‭ ‬הולך‭ ‬למות‭, ‬חשב‭ ‬אלכס‭. ‬וזה‭ ‬אסון‭ ‬שאיש‭ ‬מלבדי‭ ‬אינו‭ ‬יודע‭ ‬לשער את‭ ‬היקפו‭.‬ 
אלכס‭ ‬סובל‭ ‬ממחלה‭ ‬סופנית‭, ‬ומחליט‭ ‬לסיים‭ ‬את‭ ‬חייו‭. ‬המוות‭ ‬המתקרב‭ ‬מבדיל‭ ‬אותו‭ ‬בידיעה‭ ‬שקטה‭ ‬מסובביו‭, ‬החיים‭ ‬כאילו‭ ‬אינם‭ ‬יודעים‭ ‬שיום‭ ‬אחד‭ ‬ימותו‭. ‬המוות‭ ‬מצווה‭ ‬בדידות‭ ‬ושתיקה‭, ‬אבל‭ ‬החיים‭ ‬אינם‭ ‬מכבדים‭ ‬את‭ ‬הצו‭ ‬הזה‭: ‬אהוביו‭ ‬של‭ ‬אלכס‭ ‬משיקים‭ ‬לימיו‭ ‬האחרונים‭ ‬בתערובת‭ ‬של‭ ‬כאב‭ ‬ומבוכה‭, ‬ודרכו‭ ‬אל‭ ‬המטוס‭ ‬לשווייץ‭ ‬מתפתלת‭ ‬בשביליהם‭ ‬של‭ ‬חיים‭ ‬שיימשכו‭ ‬אחריו‭. ‬אוהביו‭ ‬אינם‭ ‬יכולים‭ ‬להפר‭ ‬את‭ ‬בדידותו‭, ‬אבל‭ ‬הם‭ ‬נוגעים‭ ‬בגבולותיה‭ ‬ומשהו‭ ‬בעולמם‭ ‬נרעד‭. ‬סיפורי‭ ‬חייו‭ ‬נשזרים‭ ‬בחיי‭ ‬אחרים‭: ‬חברים‭, ‬אהובות‭, ‬עוברי‭ ‬אורח‭ ‬ובעלי‭ ‬חיים‭ ‬מזדמנים‭ ‬אחרים‭.‬  בינתיים‭ ‬סובבים‭ ‬הלוויינים‭ ‬בשמיים‭. ‬על‭ ‬הקרקע‭ ‬שוקדים‭ ‬פיזיקאים‭ ‬על‭ ‬ניסוי‭ ‬שאפתני‭, ‬שתוצאותיו‭ ‬יטרפו‭ ‬את‭ ‬כל‭ ‬הסיפורים‭. ‬ובתווך‭ ‬נקווים‭ ‬החיים‭ ‬טיפה‭ ‬אחר‭ ‬טיפה‭.‬  כך‭, ‬בין‭ ‬המלמול‭ ‬הרוחש‭ ‬בירכתי‭ ‬התודעה‭ ‬לבין‭ ‬תנועת‭ ‬הכוכבים‭ ‬במסילתם‭, ‬מגולל‭ ‬אסף‭ ‬שור‭ ‬סיפור‭ ‬מלא‭ ‬יופי‭ ‬ושמחה‭ ‬שקטה‭.‬  

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *