ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אריות ברחוב הירקון

5 בינואר 2014 גדי איידלהייט

בכל שבת ללא יוצא מן הכלל היה מתקיים סדר היום הבא: 7:30-9:30 תפילת שחרית, לאחר מכן קידוש וארוחת בוקר ייקית כולל איאקלה (סלט ביצים) וקרטופלסלט ולאחר מכן הולכים לגם החיות העירוני ברחוב שלמה המלך פינת הדסה, שהיה ממוקם כמאה מטרים מביתי. הכניסהבשבת לגן החיות היתה בחינם ופחות או יותר כל תל אביב הסתובבה שם בין הכלובים. את כל שאריות החלה לקחנו וחילקנו לחיות בהנאה מרובה. לרוב הלכנו ישר לכלוב הפילים (להם היה צריך להביא חלות שלמות שנעלמו תוך שניות). גן החיות היה חלק בלתי נפרד מילדותי עד שלמרבה הצער (ולשמחת השכנים הקרובים שסבלו קשות מרעשים וריחות) הוא נסגר בשנת 1980 וכל החיות הועברו לסאפרי ברמת גן.

והנה בספר “אריות ברחוב הירקון” גיליתי את סיפור הקמתו של גן החיות בתל-אביב שהתחיל כפרוייקט פרטי של הרב מרדכי שורנשטיין מי שכיהן כרב הראשי של קופנהגן והחליט בשנת 1935 לעלות לארץ. הוא פתח חנות בשינקין אולם כולם באו רק לצפות ולא לקנות וכך החל לגבות דמי כניסה והפך את החנות למעין גן חיות שלאחר מכן עבר לביתו ברחוב הירקון 63. שדרוג רציני קיבל הגן כשהרב נסע למצרים והצליח בצורה לא ברורה לרכוש זוג אריות צעירים שזכו לכינויים גיבור ותמר. גדילת הגן ותלונות השכנים גרמו לעיריה להחליט על בניית גן חיות עירוני ברחוב הדסה (הרחוב נקרא על שם בית החולים שהיה אמור לקום בו, אולם בסוף הוקם בית החולים איכילוב במקומו הנוכחי). הבעלות על החיות הועברה לעיריה וזו מצידה לא נהגה כהלכה ברב שורנשטיין והתעלמה ממנו. כיום נמצא פסל קטן המציג אותו בגן הדסה (ראו למטה), ועל שטח גן החיות נמצא המרכז המסחרי ומגדל המגורים גן העיר.

ספרו של נתן דונביץ’ מגיש למעלה מעשרים סיפורים על תל-אביב הישנה של פעם. דונביץ, בן 87, ועדיין כוחו במותניו, מגיש לנו סיפורים, חלקם מעדות ראשונה (על ביקור הצפלין בתל אביב) וחלקם מעבודתו כעיתונאי במהלך השנים. דונביץ ‘היה גם שדרן רדיו ואכן הספר אינו פרוזה, אלא נקרא כתערובת של שידור רדיו, כתבת עיתונות וסיפורי היסטוריה שסבא מספר לנכדיו או לניניו. תערובת זו היא גם קיסמו הגדול של הספר. כיליד תל-אביב נהניתי מאד מקריאת הספר . אמנם את הסיפורים והאנשים איני מכיר, אולם את הרחובות והמקומות אני מכיר גם מכיר והקריאה החזירה אותי לילדותי אי אז בשנות ה-70 ולהרבה רגעים יפים בה. על כך תודתי נתונה לסופר.

הסיפורים צופנים בתוכם הנאה מרובה לכולם אבל בפרט לילידי תל-אביב ועוד יותר בפרט למבוגרים שבהם, שאולי יזכרו בסיפורים עצמם.

אריות ברחוב הירקון עטיפה

אריות ברחוב הירקון

אריות ברחוב הירקון
נתן דונביץ’
הוצאת כרמל
תשע”ד
קראו עוד על גן החיות הישן של תל-אביב וגם תערוכה במוזיאון על גן החיות

כלוב הפילים בגן החיות

כלוב הפילים בגן החיות

 

פסל מרדכי שורנשטיין

פסל מרדכי שורנשטיין

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *