ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אתי החיים משחק הרבה

22 ביוני 2019 גדי איידלהייט

הנה משהו שאפשר לעשות בעברית. שינוי סדר המילים במפשט יצביע מייד על עולה, או אדם מבוגר שעלה בגיל שבו הוא אינו יכול לקלוט את השפה החדשה.ואכן שמו של הספר באנגלית הוא בפשטות Life plays with me, ובכך כבר אובדת מעט משמעות, כי אמנם גם באנגלית אפשר לשנות את סדר המילים אולם אז פשוט זה יישמעו כמו דמותו של יודה ממלחמת הכוכבים.

“המשפחה תמיד ידעה שקו הגבול בין ורה לנינה הוא מקום דלקתי, אפילו ממאיר, ורצוי שאנחנו , הברוקים, לא נתקרב אליו”. כך אומרת גילי. נכתדה של ורה ובתה של נינה, שרואה את עצמה יותר כברוקית. ורה ונינה עלו לארץ בשנות החמישים, ורה נישאה לטוביה, אביו של רפאל, ונהייתה אמא לכל המפשחה של טוביה, אולם ביתה נינה לא הצליחה להתאקלם בשום מקום, הייתה ונשאר תלושה. בין נינה לרפאל, התפתח רומן בהמשכים, אולם כזה שלא הצליח להגיע לידי מימוש, פרט לגילי.

גלגל חוזר בעולם, נינה שהרגישה שננטשה בידי אמא, כאשר זו נלקחה לכלא היוגוסלבי ולמחנה חינוך מחדש (ובכך טיטו לא היה טוב יותר מסטאלין), אינה יכולה לתפקד כרעייה וכאם, ולמעשה כלל אינה מצליחה לתפקד כאדם, וגם היא עוזבת את גילי ורפאל ומבליחה בחייהם לימים בודדים מדי כמה שנים. בעוד ורה מצליחה לחיות חיים נורמליים, תוך זיכרון הסבל שעברה ואולי דווקא בגללו לנצל את שארית זמנה, נינה הולכת ודועכת.

בהחלטה קפריזית, כמו רוב שאר החלטותיהם מחליטים רפאל גילי נינה וורה לנסוע לקרואטיה ולבקר באי גולי-אוטוק, לנסות ולפתור את הפלונטר פעם אחת ולתמיד, ומה שיקרה יקרה.

גם גילי עצמה, נגלה , מתקשה לקשור קשר. היא כבר כמה שנים עם מאיר, והוא מעוניין להתחתן ולהביא ילדים, אולם גם גילי אינה מסוגלת להתחייב ולעבור לשלב הבא. גילי היא המספרת ולמעשה הגיבורה של הסיפור. הכל עובר דרך העיניים שלה. ורה כבר מעל גיל תשעים, את נינה מאוחר להציל, אולם גילי היא נפש מיוסרת שצריכה להיגאל, ולהסיר מסביבתה את כל ענני הרעל העוטפים את אמה וסבתא.

הספר מתבסס על סיפור אמתי, ורה היא אווה פאניץ נהיר, אשה שחיה כאן איתנו בקיבוץ שער העמקים עד לא מזמן, ולפחות לפי מה שהיא אומרת לא התחרטה מעולם. נעשו עליה סרטים וגם התפרסמו ראיונות (מומלץ לקרוא רק לאחר קריאת הספר), אולם דמותה אינה מוכרת. הסיפור לעומת זאת כל כך טעון, כל כך מלא אמוציות ורגש, סיפור שכל כך אי אפשר להמציא, ולכן חייב היה להתרחש, וגם חייב להיות מסופר, ובצורה הראויה והרגישה כפי שגרוסמן עושה, שומר את גרעין הסיפור, משנה איפה שאפשר, לא נוגע באותן בחירות קשות, אך משאיר את הקורא עם רגשות חמלה כלפי כל הדמויות.

מה קרה שם בין ורה לנינה שהוא דלקתי, ונגלה שאכן ממאיר, שמשבש את החיים דור אחרי דור? את זה יגלה הספר, שנכתב בכישרון רב, מסדר את האירועים בסדר קופצני, נע בין העבר לעתיד, בין הדורות במשפחה, ותופס את הקורא בסוגיות ובבחירות שאנשים לא אמורים לעשות, ושאין בהם לעולם אפשרות נכונה. כל האפשרויות שגויות, אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי. אלו ההחלטות שלנו ואיתן נצטרך להתמודד.

אתי החיים משחק הרבה

אתי החיים משחק הרבה
דוד גרוסמן
הספירה החדשה 2019

מגב הספר

אִתי החיים משחֵק הרבה’ הוא סיפורן של שלוש נשים חזקות, וֶרה בת התשעים, בתה נינה, ונכדתה גילי. פרשה מרה ומושתקת מרעילה את חייהן, קורעת אותן זו מזו ושבה ומטיחה אותן זו בזו במשך עשרות שנים.

עד שאין להן ברירה, והן יוצאות – יחד עם רפאל, האוהב הנצחי של נינה, ואביה של גילי – למסע אל אי העונשין גוֹלי אוֹטוֹק, הנמצא מול חופי קרואטיה. במקום הקשוח והצחיח הזה, לפני עשרות שנים, החלו הדברים להשתבש. פה היתה וֶרה כלואה ומעונה בעבודות פרך, מפני שסירבה לבגוד בבעלה המת ולהכריז עליו ‘אויב העם’. פה הותכו יחד נאמנות מוחלטת ובגידה מייסרת.

הארבעה נסחפים למסע של רגש חשוף אל האימה והאהבה והחסד, שרק משפחות יכולות להפיק מתוכן.

זה סיפור על פצע שעובר מדור לדור, ועל כוחו הנורא של סוד, ועל אהבה שאינה דועכת גם שנים רבות לאחר שהאהוב כבר איננו בחיים.

גרוסמן כתב ספר נדיר, השואב את כוחו מן האופי הלא־צפוי של מעשיהן ודיבוריהן של דמויותיו – דמויות חד־פעמיות, שהייחוד של כל אחת מהן, ובעיקר של היחסים ביניהן, ממשיך לרתק ולהפליא ימים רבים לאחר סיום הקריאה.

הסיפור הבדיוני המסופר כאן מבוסס חלקית על אשה שהיתה: אווה פָּאניץ’ נהיר – שבהשראתה נבראה דמותה של וֶרה – היתה ידידת־נפשו של דויד גרוסמן, והיא זו שסיפרה לו שוב ושוב, במשך עשרים שנה, את הסיפור הלא־ייאמן על חייה ואהבתה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *