ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

באמת ובאהבה

1 בספטמבר 2015 גדי איידלהייט

הספר “באמת ובאהבה” מסכם סדרת הרצאות שנמשכה כשנתיים בנושאים שונים בתורת החסידות  לזכרו של ר’ חיים ישראל מרדכי שפיגל. הפרוייקט המשותף לבני המשפחה, לאבי רט, ולהוצאת ידיעות הבשיל לספר מאיר עיניים המהווה מבוא מצוין לגדולי החסידות. איני שייך לזרם החסידות והידע שלי בנושא אינו רב. מסיבה זו הספר התאים לי מאד ונתן מבוא רחב ובהיר על עולם החסידות, עשה לי “סדר” באישים השונים זמני ומקומות פעילותם.

עיקרו של הספר נכתב על ידיד אבי רט, שגם העביר את מרבית ההרצאות, וחברו עליו רבנים וחוקרים, איש איש בתחום התמחותו. תחום החסידות הוא רחב מאד. על כל אישיות המוזכרת בספר נכתבו ספרים רבים וגם על הספרים של כל הרבנים אפשר לכתוב וללמוד במשך תקופות חיים שלמות. מכאן נובע שאין אפשרות לכתוב את הכל בספר אחד ויש לבצע בחירות.

הבחירה המבוצעת בספר היא מוצלחת מאד לטעמי ומאפשרת קריאה שלו על ידי קהלים רבים. בוודאי שכל מי שמתעניין בחסידות ישמח להחזיק עותק בידו, אולם הספר מתאים לדעתי גם לאנשים הרחוקים בהשקפתם מהחסידות וגם לציבור החילוני והכללי המעוניין לדעת וללמוד, בבחינת קורס מבוא בסיסי, או חסידות 101, שלאחריו יוכל הקורא להמשיך ולהעמיק כפי בחירתו. הספר מתאים מאד גם למתנות בר או בת מצווה. לצערי לא מופיעה בספר ביבליוגרפיה או ריכוז של ספרים נוספים בנושא, שהייתה עוזרת לקוראים המעונינים להעמיק.

כל פרק בספר פותח בדף פתיחה המכיל מפה קטנה המראה את איזור פעילותו של הרב המדובר. מפות אלו מסייעות מאד וטוב שהן מופיעות בכל פרק מחדש ולא רק בפתיחה. בדף גם מפורטות שושלת הרבנים (הורים או מורים) המגיעים לאותה אישיות, שנות פעילותו, ספריו המרכזיים ועוד מעט מידע. בפרקי הספר עצמם יש מעט חזרות. הדב רמובן אם נזכור שמדובר בסדרת הרצאות שכל אחת עומדת בפני עצמה. כך גם פרקי הספר. לי חזרות אלו לא הפריעו, אלא דווקא ההפך, סייעו לי בכל פעם למקם את האישיות במרחב ובזמן של פעילותה. לכל דמות מרכזית מוקדשים לרוב שני פרקים. הפרק הראשון הוא סקירת הדמות ופעולה והפרק השני הוא פרק עיוני יותר. אולם אין מה לחשוש גם הפרקים העיוניים הם בהירים וברורים. נהנתי מאד מקריאת הספר שמצליח להיות רחב יריעה ומעמיק במידה הדרושה.

באמת ובאהבה - כריכת הספר

באמת ובאהבה

באמת ובאהבה
אבי רט בשיתוף רבנים וחוקרים
על גדולי החסידות, עולמם ותורתם
ידיעות ספרים 2015

פרק לדוגמה

מגב הספר

דברים הרבה הביאה תנועת החסידות לעולם – שמחה ודבקות, תקווה ותפילה, חסד וערבות הדדית, אמונה וריקוד, פשטות ותמימות ועוד, אך דומה שמעל כולם מרחפות שתי מילים הכוללות בתוכן את הכול – אמת ואהבה.

אחת התמורות המרכזיות של החסידות היתה בהעברת מרכז הכובד בעבודת ה’ מהיראה אל האהבה. לא עוד מציאות חיים מפחידה ומלאת קדרות ועצבות, אלא חיים שלמים ומלאי חדווה, יצירה וצבע, חיים של נתינה ודבקות – חיים של אהבה. אהבה זו באה במקביל לתביעה גדולה –החתירה לאמת. אמת אמונית פנימית ועמוקה, שבצדה אמת משפחתית, חברתית וקהילתית. זוהי תורת החסידות על רגל אחת.

באמת ובאהבה הוא ספר יסוד על עולמה המופלא של החסידות. הוא משלב היסטוריה והגות, סיפורי רקע מהעיירה בצד העמקה ברעיונות הפילוסופיים והחברתיים של התנועה ששינתה את פני היהדות במאתיים השנים האחרונות.

באמת ובאהבה הוא פרויקט משותף של הסופר ואיש החינוך אבי רט עם רבנים וחוקרים, המאיר את עברה, עולמה ותורתה של תנועת החסידות, את הדמויות והזרמים המרכזיים שבה ואת זיקתם למעגלי החיים היהודיים הפרטיים, הקהילתיים והלאומיים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *