ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

באר מרים – יום העצמאות יום ירושלים

21 במאי 2017 גדי איידלהייט

כבר כמה שנים שאני נהנה מסדרת באר מרים, סדרה בהוצאה של ידיעות ספרים וישיבת הר עציון, המכונה לרוב פשוט “הגוש”. איני תלמיד של הישיבה אולם אני מכיר ומוקיר את פעילתה בעיקר בקו לימוד התנ”ך הייחודי שבוקע משם, אליו נחשפתי בימי התיכון בהדרכתו של מורי לתנ”ך ר’ רוני גרוס, גישה שעיצבה חלק ניכר מאהבתי לנושא.

סדרת באר מרים מכילה מאמרים לחגי ישראל, כרך נאה לכל חג העוסק בכל היבטי החג, מהמוקדמים ביותר ועד ימינו, כך למשל בספר על יום כיפור עוסקים גם במלחמת יום הכיפורים, בלחן של רוזנבלום לפיוט ונתנה תוקף, ולשבר שנוצר בחברה הישראלית.

כרך זה העסוק בחגים הלאומיים שונה במהותו ולא רק בצבע הכריכה. אלו חגים חדשים יחסית, ואלו גם חגים הנמצאים במתקפה. יום שחרור ירושלים נמצא כבר שנים רבות תחת מתקפה, וגם יום העצמאות ואפילו יום הזיכרון לחללי צה”ל, אינם עוברים בשקט בשנים האחרונות.

הסדרה מצליחה מאד בקרב בוגרי “הגוש” אולם לדעתי היא מתאימה וראויה לקהלים אחרים, דתיים וחילונים כאחד. ואת עיקר הסקירה הפעם אני מפנה לציבור החילוני, יהיו השקפותיו הפוליטיות אשר יהיו. קחו את הספר ותמצאו בו עושר רוב, עושר שלא יאיים עליכם. גם אם לא תשתכנעו ,ראו בקריאתו פעולת “דע את האוהב“.

ישיבת הגוש, ככל ישיבה היא כמובן מוסד דתי אמוני ללא פשרות, לימוד התורה עומד בראש, אולם בניגוד לאמונה רווחת, שיש לה גם ביטוי בשטח, היא אינה בהכרח בעלת אופי פוליטי ימני. מייסדיה לא השתייכו דווקא לימין. הרב עמיטל ז”ל היה שר בממשלתו של שמעון פרס מטעם תנועת מימ”ד והרב אהרון ליכטנשטיין  ז”ל דגל בהומניזם וליברליות, כמובן ללא שום פשרה עם לימוד וקיום התורה. אחד מראשי הישיבה כיום, שהוא גם העורך הראשי של כל סדרת הספרים ומחבר מאמרים רבים מתוכה, הוא הרב מדן, שביחד עם פרופ’ רות גביזון ניסחו את אמנת מדן-גביזון, אמנה המנסה להסדיר נושאים רבים של דת ומדינה.

אל תטעו, בספר בהחלט מתייחסים למלחמת השחרור ומלחמת ששת הימים כאל ניסים גלויים, ארץ ישראל היא בוודאי שלנו, ואבו-מאזן אינו פרטנר לשום תהליך, אולם הספר אינו פוליטי, אינו מנסה להציג תוכניות פוליטיות ומשתדל לעקוף את ענייני הפוליטיקה, או לפחות רק להשיק להם. מקובל להאמין שעדיין ברוב הציבור הציוני, מדינת ישראל וירושלים הן עדיין בקונצנזוס ואת כל בעיות המזרח התיכון, הספר ממילא לא מנסה לפתור, והפוליטיקה מקומה במקומות אחרים.

שילוב המאמרים מכיל מאמרי עיון – כיצד פרק ק”ז בו פותחים את תפילות יום העצמאות אכן מתאר את הקמת המדינה, מהי משמעות המדינה “כראשית צמיחת גאולתנו” ואת סוגיית אופי אמירת תפילת ההלל ושאר ענייני הלכה אולם הקורא החילוני ימצא יותר עניין במאמרים המתארים השקפת עולם מלאה בנושאי החברה בישראל, נושאים שהם מנושאי הליבה של השיח הציבורי. יהודית ודמוקרטית, דת ומדינה, סמכויות בית המשפט, היחס לאזרחים שאינם יהודים, חקיקה דתית, אתגרי הרבנות ועוד.

פרק שלם בספר מוקדש ליום הזיכרון לחללי צה”ל ועוסק בערך הרעות וההקרבה בשדה הקרב, במשמעות הקדיש וגם עובר דרך שירי המלחמות, שיר לכל מלחמה ותקופה. “מגש הכסף” של אלתרמן, “לא אגדה רעי” של יחיאל מוהר, “עמק דותן” של לדיה רביקוביץ’, “אחי הצעיר יהודה” של אהוד מנור, את הלחן של רוזנבלום לפיוט “ונתנה תוקף” שכבר הזכרנו, “אין לי ארץ אחרת” של אהוד מנור ותוספת הבית לזכרו של רועי קליין בשיר “ארץ צבי”. כל הפרקים העוסקים בשירים אלו נכתבו על ידי ראש הישיבה הרב יעקב מדן. אין הרבה ראשי ישיבה שמתעסקים בשירים וגם דבר זה מעיד על מיוחדות האישים הכותבים וסדרת הספרים כולה.

בעיני, ספרים אלו, הנאים בקנקנם ונאים עוד יותר בתוכנם, מהווים תוספת חשובה לכל מדף ספרים ישראלי ומהווים את דרך שביל הזהב לשילוב בין חדש וישן, בין דתיים לחילוניים, בין תורה לדרך ארץ.

 

כריכת הספר באר מרים - יום העצמאות

באר מרים – יום העצמאות

באר מרים – יום העצמאות ויום שחרור ירושלים
רבני ורבניות ישיבת הר עציון
עורך ראשי: הרב יעקב מדן

 

מגב הספר

הסדרה לחגים באר מרים, מפירות בית המדרש של ישיבת הר עציון, אמורה למלא חלל כלשהו – חלל המתהווה בארון הספרים בכל עת עם הזמן המתחדש. סדרה זו מנסה לעצב קנקן חדש ליין הישן והטוב של תורת ה’ ופרשנותה, של הגותם העשירה של חז”ל ושל מסורת ההלכה ומנהגי אבותינו בחג ועל החג. היא חפצה להגיש לקורא ניתוחי עומק על משמעות החג בתורה, בתפילה, בהלכה ובמנהג, אולם בה בעת היא חותרת לנגישות קלה וידידותית אל התכנים שהיא מציגה לפני הקורא.

* * *

ספר זה ייחודי הוא בסדרת באר מרים, העוסקת רובה ככולה בחגים מסורתיים, בכך שהוא מנסה לראשונה להתמודד מצדדים רבים עם ימי מועד חדשים. רבות נכתב עליהם בדורות האחרונים, אך דומה שהותירו לנו מקום להתגדר בו, בהנחלת החוויה הדתית ובמיזוג הקודש והחול ליריעה אחת בעולמנו הרוחני.

(מתוך הקדמתו של העורך הראשי – הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר-עציון, גוש עציון)

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *