ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

באר מרים – פורים

25 בפברואר 2015 גדי איידלהייט

לסדרת באר מרים מצטרף כרך חדש על פורים. למרבה המזל אין הפתעות והספר שומר על הפורמט המוצלח מאד של כל ספרי הסדרה הקודמים. הספר כולל מאמרים במבחר נושאי פורים ומיישם את מטרתו כפי שהיא מופיעה בכריכה האחורית – קנקן חדש ליין הטוב והישן. ואיך עושים את זה?

בכמה דרכים: קודם כל המאמרים קצרים למדי, חלקם אפילו בני עמוד אחד. גם הדיונים ההלכתיים מתומצתים למדי. זו החלטה מודעת. מטרת הספר היא לתת מבט רחב מאד אבל מתומצת ולא מעמיק. לצורך כך יש ספרים אחרים ונושאים התופסים עמודים בודדים בספר זה יכולים להוות בסיס לספר שלם. אין בספר זה מקום ללמדנות מרובה ולפילוסופיה מורכבת. המבט הרחב כולל גם היבטים שאינם קשורים לחג המקורי אלא לימינו אנו, התחפושות (מנהג מאוחר יחסית) ומשמעות המושג עמלק כיום.

מאפיין שני הוא רמת ההפקה הגבוהה של הסדרה. אם תרימו את הספר תרגישו את זה היטב. הספר מודפס על נייר כרומו משובח (וכבד), בטיפוגרפיה נוחה וברורה, וכולל גם עשרות תמונות של פריטי יודאיקה הקשורים לחג. ללא ספק קנקן מרשים לתוכן איכותי.

השילוב של תכנים מגוונים, סגנון כתיבה פשוט (למרות שבחלקים ההלכתיים ניכר הסגנון הישיבתי) והפקה מרשימה הופכים כל ספר בסדרה למתאים לקהל הישראלי כולו על כל גווניו: דתיים, חילוניים, גברים, נשים, צעירים ומבוגרים, אשכנזים וספרדים. לדוגמה דווקא באזכור של היטלר ימ”ש כעמלק המודרני מובאת בקצרה קהילת קזבלנקה שקבעה כחג את יום ג’ כסלו תש”ג בו נוצחו הנאצים במרוקו. לא הכרתי את אשר חסין ח”כ מיוצאי הקהילה ואת מגילת היטלר שכתב וחלק קטן ממנה מופיע בספר:

(א) וַיְהִי בִּימֵי הִיטְלֶיר הַצַּבָּע הוּא הַקָּאפּוֹרָאל הַמּוֹשֵׁל עַל כָּל גֶּרְמָנְיָא שְׁבַע עֶשְׂרֵה מְדִינוֹת. (ב) בַּיָּמִים הָהֵם בַּעֲלוֹת הָאַכְזָר הַזֶּה עַל כִּסֵּא מֶמְשַׁלְתּוֹ אֲשֶׁר בְּבֶּרְלִין הַבִּירָה. (ג) שָׁכַח עָנְיוֹ וְדוּד הַצְּבָעִים שֶׁהָיָה עַל שִׁכְמוֹ לֶחֶם עוֹנִי וּבְגָדִים קְרוּעִים וְחַצְרוֹת הַבָּתִּים שֶׁשָּׁם הָיָה לָן. (ד) זָכוֹר לֹא זָכַר יְמֵי הַצּוֹם וְחַיֵּי נְדוּדִים בַּיּוֹם אֲכָלָהוּ חֹרֶב וְקֶרַח בַּלַּיְלָה וַאֲנָשִׁים טוֹבִים לְבֵיתָם סְחָפוּהוּ. (ה) גַּם הָאֲנָשִׁים הַדַּלִּים אוֹתוֹ רִחֲמוּ וְחֶמְלָה זוֹ הוּא לֹא לָמַד וַיִּתְאַכְזֵר וַיִּשְׁמַן וַיִּבְעַט כַּחֲזִיר. (ו) מִסְפַּר צָרוֹתָיו הָרַבּוֹת שָׁכַח וּמִלִּבּוֹ הֱסִירָן וְנִקְמַת אֲבוֹתָיו הָמָן וַעֲמָלֵק יִמַּח שְׁמוֹ כִּשְׁמָם זָכַר וְעַל לִבּוֹ חֲרָטָהּ רָאָה הַהַתְחָלָה וְנִסְתַּמָּא לְבַסּוֹף. (ז) אָמַר בְּלִבּוֹ זְקֵנַי נֻוצְּחוּ מִמִּעוּט חָכְמָתָם וַאֲנִי אִישׁ דַּעַת וּמָלֵא תְּבוּנָה עֲצָתִי נְכוֹנָה וּזְרוֹעִי חֲזָקָה וּבָזֶה אֶכְבֹּשׁ אֶת כָּל הָעוֹלָם.

המגילה בת שבעה פרקים ונכתבה על נייר קלף, ואף עשרת בני המן הוחלפו בצוררים הנאצים. לצערי לא הצלחתי למצוא את כולה באינטרנט (מצאתי את המאמר הבא אך איני יודע מי חיברו), אבל בהחלט למדתי דבר חדש, שגרם לי להתעניין ולהמשיך ללמוד בנושא מעבר לגבולות הספר (המאמר בספר על הנושא הוא בעמוד אחד). מתברר גם שיש עוד מגילות מעין זו

פרקי הספר הם: משנכס אשר – פרשות שקלים, זכור ותענית אסתר. מגילת אסתר – עיונים שונים במגילה (יותר בהיבט של המגילה כספר תנכ”י), מקרא מגילה – עיונים הלכתיים במצוות קריאת המגילה, מצוות היום – עיון הלכתי בשאר מצוות היום – משלוח מנות, סעודה ומתנות לאביונים. עיצומו של יום – מאמרים שונים על חג הפורים עצמו, מטרתו, שושן פורים וכו’ ופרק סיום על ישראל ועמלק  לאורך הדורות ועד ימינו.

באר מרים - פורים - כריכת הספר

באר מרים – פורים

פורים – באר מרים סדרה לחגים
רבני ישיבת הר עציון
בערכית יצחק ברט והרב יעקב מדן
ידיעות ספרים – תשע”ה 2015

 

מגב הספר

הסדרה לחגים באר מרים, מפירות בית המדרש של ישיבת הר-עציון, אמורה למלא חלל כלשהו – חלל המתהווה בארון הספרים בכל עת עם הזמן המתחדש.

סדרה זו מנסה לעצב קנקן חדש ליין הישן והטוב של תורת ה’ ופרשנותה, של הגותם העשירה של חז”ל ושל מסורת ההלכה ומנהגי אבותינו בחג ועל החג. היא חפצה להגיש לקורא ניתוחי עומק על משמעות החג בתורה, בתפילה, בהלכה ובמנהג, אולם בה בעת היא חותרת לנגישות קלה וידידותית אל התכנים שהיא מציגה לפני הקורא.

ימי הפורים על שפע מצוותיהם אינם ימים שנצטווינו עליהם מפי הגבורה. את ימי הפורים עם ישראל קיבל על עצמו לדורות עולם, “וְלֹא יַעֲבוֹר”, כזכר לנס הצלתם מידי אויביהם בראשות המן ובניו ולזכרון נצחונם במערכה על קיומם. תקנת הפורים מהווה קבלה מחודשת של התורה, וזאת למרות שבמגילת אסתר שם ה’ אינו מופיע כלל. בכל הנושאים האלו, ועוד רבים, עוסק הכרך שלפניכם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *