ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בובת סמרטוטים

25 בדצמבר 2017 גדי איידלהייט

הספר “בובת סמרטוטים” הוא מותחן מצמרר על מאבק בין שוטר עקשן, וולף בשבילכם, מעט משוגע, עם שיטות עבודה מפוקפקות לעתים ורוצח סדרתי לגמרי משוגע. עד כמה השוטר משוגע? כאשר בית המשפט מזכה נאשם שאותו שוטר ניהל את תיק החקירות, בעיקר כי וולף קצת שתל ראיות, וולף מתנפל על הנאשם וכמעט רוצח אותו במקום. לא עובר חודש וכולם נוכחים שוולף צדק, ובית המשפט שחרר רוצח סדרתי מסוכן. כל האירועים האלו שיבשו עוד יותר את דעתו של וולף. עד כמה הרוצח משוגע? את זה תגלו כבר בספר.

ארבע שנים אחרי, וולף מתעורר כשבבניין ממולו בוצע רצח, הגופה אינה גופה רגילה, לא נגלה בדיוק איך ולמה ונוסיף מילה טובה להוצאה שהסירה פרט זה מהכריכה ומגב הספר, ובמעין התרסה הגופה מצביעה על חלון דירתו של וולף, בבניין ממול. הרוצח החוצפן מודיע שזו רק ההתחלה ושולח רשימה ארוכה של קרבנות נוספים, האחרון שבהם יהיה וולף עצמו.

ואחרי שכל זה קורה ואנחנו רק בעמ’ 90 בספר, וולף שעדיין נמצא בטיפול נשאל מה הרגשתו. התשובה: רע. ועצוב. כשהפסיכיאטרית לא מרוצה הוא גם מוסיף: כועס?

רשימת החיסול מתווה את התפתחות העלילה. מנסים להגן על הקרבן הבא, להבין איך הוא בכלל קשור ותוך כדי כך לפענח מי נרצח בעבר. לאט לאט אנו מגלים שאנחנו נמצאים בתוך אגדה אורבנית, דבר המאפשר לספר לוותר לעצמו מעט במישור ההיגיון (פרשיית רצח מסובכת כזו וחוקרים אותה בקושי 4 בלשים, רציחות שתכנון וביצוע שלהן כמעט בלתי אפשרי ובוודאי לוקח המון זמן ועוד כל מיני דברים, אבל צריך לזרום).  הספר מציג מתח בין התקשורת לבין המשטרה. התקשורת להוטה לפרסם כמה שיותר, מהר שיותר. הרוצח יודע זאת ומספק לתקשורת חומרים משלו. אשת התקשרות המקבלת את החומרים היא גרושתו של וולף, דבר המעמיד אותה בבעיה אתית משלה.

כל מי שמנסה לעזור מגלה שהניסיון שלו רק מרע את המצב עוד יותר, ובסופו של דבר, דווקא הבלש הצעיר ביותר בצוות מצליח למצוא איזה קצה חוט, שאמנם יבלבל את כולם, וגם את הקורא, אבל יתחיל לקשור בין האירועים השונים.

יש גם כמה שאלות אתיות. מה נכון? מי אשם? הקרבנות, אלו בעבר ואלו שעוד יהיו, אינם מקריים, אבל האם לכולם מגיע למות? האם זה הצדק? ועד כמה מותר להרחיק לכת בשביל הצדק?

לסיכום ספר מתח בקצב גבוה, בסגנון ספרי האגדה האורבנית: רוצח אכזרי ומתוחכם שהכול הולך לו ושכל ניסיון להימלט מפניו רק מקרב אותך אליו יותר, שישאיר אתכם ערים עד העמוד האחרון.

כריכת הספר בובת סמרטוטים

בובת סמרטוטים

 

בובת סמרטוטים

דניאל קול

מאנגלית: יסמין קליין

כתר ספרים 2017

מגב הספר

בסיומו‭ ‬של‭ ‬משפט‭ ‬ארוך‭ ‬ומתוקשר‭, ‬מיד‭ ‬אחרי‭ ‬שחבר‭ ‬המושבעים‭ ‬הכריז‭ ‬על‭ ‬זיכוי‭, ‬מזנק‭ ‬הבלש‭ ‬ויליאם‭ ‘‬וולף‭’ ‬פוקס‭ ‬על‭ ‬נגיב‭ ‬חאלד‭ ‬וכמעט‭ ‬הורג‭ ‬אותו‭. ‬רק‭ ‬ברגע‭ ‬האחרון‭ ‬המאבטחים‭ ‬מצליחים‭ ‬למנוע‭ ‬את‭ ‬מותו‭ ‬של‭ ‬האיש‭ ‬שזוּכה‭ ‬מחמת‭ ‬הספק‭ ‬מאשמת‭ ‬חטיפה‭ ‬ורצח‭ ‬של‭ ‬כמה‭ ‬נערות‭. ‬חאלד‭ ‬נשלח‭ ‬למיון‭, ‬וולף‭ ‬נשלח‭ ‬למחלקה‭ ‬הפסיכיאטרית‭.‬ שנים‭ ‬לאחר‭ ‬מכן‭ ‬מתגלה‭ ‬גופה‭ ‬בדירה‭ ‬המשקיפה‭ ‬על‭ ‬דירתו‭ ‬של‭ ‬וולף‭, ‬שבינתיים‭ ‬חזר‭ ‬לעבודתו‭ ‬במשטרה‭. ‬מהר‭ ‬מאוד‭ ‬מתברר‭ ‬שזהו‭ ‬פשע‭ ‬יוצא‭ ‬דופן‭, ‬והגופה‭ – ‬שמכונה‭ ‬בתקשורת‭ ‬“בובת‭ ‬הסמרטוטים“‭ – ‬גם‭ ‬היא‭ ‬יוצאת‭ ‬דופן‭. ‬רוצח‭ ‬סדרתי‭ ‬חדש‭ ‬ומתוחכם‭ ‬החל‭ ‬לפעול‭ ‬ברחובות‭ ‬לונדון‭, ‬והוא‭ ‬נהנה‭ ‬להתל‭ ‬במשטרה‭ ‬ובתקשורת‭, ‬לשתול‭ ‬רמזים‭ ‬ולשחק‭ ‬משחקים‭. ‬בשיאו‭ ‬של‭ ‬המשחק‭ ‬הוא‭ ‬שולח‭ ‬לאחד‭ ‬מערוצי‭ ‬החדשות‭ ‬רשימה‭ ‬של‭ ‬ששת‭ ‬קורבנותיו‭ ‬הבאים‭ ‬והתאריכים‭ ‬שבהם‭ ‬ימותו‭. ‬בסוף‭ ‬הרשימה‭ ‬מופיע‭ ‬שם‭ ‬אחד‭ ‬מוּכר‭ – ‬וולף‭. ‬המסר‭ ‬ברור‭: “‬נסו‭ ‬לעצור‭ ‬אותי‭.”‬

בובת‭ ‬סמרטוטים‭ ‬הוא‭ ‬ספרו‭ ‬הראשון‭ ‬של‭ ‬דניאל‭ ‬קוֹל‭, ‬פרמדיק‭ ‬העובד‭ ‬באגודה‭ ‬המלכותית‭ ‬למניעת‭ ‬התאכזרות‭ ‬בבעלי‭ ‬חיים‭. ‬עלילת‭ ‬המתח‭ ‬המטלטלת‭ ‬שיצר‭ ‬נעה‭ ‬בין‭ ‬האכזריוּת‭ ‬והרוע‭ ‬האנושיים‭ ‬לבין‭ ‬הרצון‭ ‬להגן‭ ‬ולהשיג‭ ‬צדק‭ ‬בכל‭ ‬מחיר‭, ‬ובתוך‭ ‬כך‭ ‬היא‭ ‬מעמידה‭ ‬במבחן‭ ‬את‭ ‬ההבחנה‭ ‬בין‭ “‬טובים‭” ‬ל‭”‬רעים‭”. ‬ עוד‭ ‬לפני‭ ‬צאתו‭ ‬לאור‭ ‬נמכרו‭ ‬זכויות‭ ‬התרגום‭ ‬של‭ ‬בובת‭ ‬סמרטוטים‭ ‬ליותר‭ ‬משלושים‭ ‬מדינות‭, ‬והזכויות‭ ‬ליצירת‭ ‬סדרת‭ ‬טלוויזיה‭ ‬נמכרו‭ ‬לערוץ‭ ‬בריטי‭.‬

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *