ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בוקר ראשון באירופה

10 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

ספרה של תלמה אדמון נחת אצלי בדיוק כאשר אני נחתתי מאירופה וזכרונם של נופי האלפים ונופים אחרים חרות היטב בראשי. אדמון שחפצה לבקר באירופה במשך שנים, התגברה על פחדי הטיסה רק בבגרותה ומאז נוסעת ומטיילת ביבשת יפה זו. בספרה היא מביאה את הנופים הצדדיים, במרחבים ובעיירות הקטנות ולא בערי הבירה הסואנות, אבל בעיקר היא מנסה להעביר חוויות ולתת השראה. הספר עצמו מורכב מעשרות סיפורים קצרים. כל אחד על מקום מסוים באירופה ומלווה בתמונה. פורמט הספר הוא רוחבי ועיצובו מרהיב ועשיר, הקריאה בו הינה תענוג. הסיפור תופס עמוד אחד והתמונה את העמוד שלצידו. תענוג לדפדף ולעיין. כמובן שאין זה ספר שקוראים את כולו אלא מהסוג בו פותחים באקראי או מעלעלים עד שרואים תמונה התופסת את העין וקוראים מעט כל פעם.

הקריאה בספר מחזירה גם אותי לביקוריי הלא רבים באירופה. גם אני נפעם מהנופים ומסוגל להתרגש מפלג מים שוצף, או מפרח קטן בעשב. קריאת הספר (שכמובן בגלל צדדיות המקומות, רק במעטים ביותר הייתי), הינה הזמנה למסע בדרכים הציוריות והקטנות הרחק מהאוטוסטרדה, תוך הבנה שאמנם יקח הרבה יותר זמן להגיע ממקום למקום, אולם הדרך עצמה היא החשובה (הערה מעשית: נסיעות מסוג זה אינן מתאימות לטיולים עם ילדים).

וכצפוי, הספר יזכיר לכל אחד מקומות שהוא ביקר בהם. לא אותם מקומות בדיוק, אבל אותו סוג של חוויה. הגשר, פיסגת ההר, הערפל, הפסל באתר הארכיאולוגי. וההיזכרות, יחד עם מילותיה של אדמון יספקו גם השראה, שהרי אין סיבה שכל אחד מאיתנו לא יכתוב לו בדרך דומה ספר משלו עם מקומות שהוא היה בהם, ואם לא לכתוב ממש, לפחות לחשוב עליהם שוב.

הספר מלווה בתמונותיה של אדמון עצמה. וגם אלו תמונות היכולות לתת השראה בפרט כי אינן מקצועיות ואינן דומות לתמונות המקצועיות בעלונים שמפיצה לשכת התיירות המקומית. אלו הן תמונות יפות, כמוהן אתם צילמתם בעצמכם בטיולים שלכם בתנאים שאינם מושלמים ועם ציוד צילום רגיל. בפעם הבאה שאתם עורכים את אלבום התמונות האישי שלכם מהטיול, היזכרו בספר זה וקחו ממנו דוגמה. אל תסתפקו בכיתוב של היכן ומתי צולמה התמונה אלא צרפו קטע טקסט קצר המסביר את החוויה האישית שלכם מאותו המקום. וגם אם אתם לא נוסעים הרבה לחוץ לארץ, או שאינכם יכולים להקדיש זמן רב לדרכים צדדיות בטיול בו כל יום יקר, הרי שטיולים ומסעות צדדיים אפשר לעשות גם כאן. מתי למשל ניסיתים לעלות לירושלים בנסיעה איטית דרך רמלה, צומת נחשון ושמשון, רמת רזיאל, צובא ועין כרם? אכן דרך לא יעילה להחריד להגיע לירושלים, אולם זו דרך המאפשרת יום טיול מהנה הרחק מהאוטוסטרדה הרועשת ותוך גילוי מקומות מקסימים מתחת לאף.

 

בוקר ראשון באירופה - כריכת הספר

בוקר ראשון באירופה

 

בוקר ראשון באירופה
הערה על מקום אחר
תלמה אדמון
הוצאת זמורה ביתן

לטעימות מהספר

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *