ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בחברה טובה

14 בדצמבר 2016 גדי איידלהייט

בחברה טובה מציע משחק מילים מעניין כבר בשם הספר. באופן מפתיע זהו משחק מילים שגם אפשר לתרגמו לאנגלית ובכל זאת שמו של הספר באנגלית Firm Play, ללמדכם שיש פה גם משחק עם כללים משלו. או במקרה של החברה “דייה” חוסר בכללים, לפחות על ידי חלק מהשחקנים.
הימים ימי 2009 וחברת הלוגיסטיקה “דייה”, חברת ענק המעסיקה כ-1600 עובדים, נכנסת למשבר פיננסי. תומר המנכ”ל לוטש עיניים לתפקידים בכירים בדירקטוריון. הוא בטוח שרונית, המשנה שלו בשנים האחרונות תירש את מקומו. ויש את שאר הסמנכ”לים: ריבה – אשת הכספים הביצ’ית, שרואה רק את השקל בעיניים, מיקי – מנהל השיווק וגיא – מנהל התפעול. כולם שאפתנים, וכולם רוצים להתקדם ומחכים להזדמנות.
ולפתע משום מקום, רונית מעוניינת לעזוב ועזיבתה יוצרת משבצת פנויה שכל אחד בטוח שהוא ראוי לה. מתחילות הבחישות, כולם משקרים לכולם, כולם מפעילים מניפולציות על כולם. תוך כדי כך הלקוחות מתקשרים ומודיעים על הצעות זולות בהרבה מהמתחרים, ותומר מפחד שכל העסק הולך להתמוטט לו בין האצבעות ואינו מצליח לייצב את הספינה.
כל פרק בספר מסופר מנקודת מבטה של דמות אחרת וכמעט כל פרק חוזר לאירוע מכונן בעבר. לכל דמות יש שלדים בארון, שמשפיעים עליה, לפעמים לטובה ולפעמים לרעה. אנו מתקשים לגלות אהדה לדמויות. רובן פשוט כמו שגולדה הייתה אומרת, לא נחמדים. את ריבה כבר תיארנו ככלבתא אבל אירועים טרגיים בעברה מקשים עלינו להתייחס אליה רק ככזו, תומר המנכ”ל החזק נראה אבוד וחלש, ומצמד המנהל רומן מחוץ לנישואין אנו די נגעלים ולא ממש מעוניינים לשמוע מה יש להם להגיד. כשרונית הייתה בחברה וכל אחד ידע את מקומו, הכול עוד היה מוחבא, או לפחות על אש קטנה, אבל כאשר הלחץ עולה, הרפש והלכלוך יוצאים החוצה ומפלס הלהבות עולה, ואנחנו כבר לא כל כך בטוחים שאנחנו בחברה טובה. גם לא חברה רעה, אבל הקורא המחפש איזו דמות להזדהות אתה יצטרך להסתפק באחת הדמויות המשניות.
סיפורים שעיקרם מקום העבודה הם סוגה מקובלת, אולם החידוש בספר זה הוא פרישת העלילה על שלושה ימים בלבד והפיכתה לדחוסה במיוחד. הדחיסות לא פוגעת באמינות, כל אירוע, מפגש ואינטראקציה הגיוניים ואמינים בפני עצמם ולכן גם החיבור שלהם נשאר אמין, כאשר ברור שהדחיסות היא בכוונת מכוון הבאה להצביע על השבריריות של האנשים, שיכולים “לאבד את הצפון” במהירות ולהיקלע למערבולת. פרק הזמן הקצר לא מאפשר שינוי אמיתי של הדמויות ורובן נשארות כמעט כמו שהיו. יש כאלו שיראו בכך חיסרון, אולם בעיני זו המציאות. בשלושה ימים, אדם לא יכול להשתנות.
סיום הספר הסוגר את הקצוות בטוויסט קטן מעניק לספר אמינות נוספת. אין פתרונות קסם, לא ייתכן שכולם יהיו מרוצים ובוץ שנזרק משאיר אחריו עקבות, וכולם, או לפחות כמעט כולם, צריכים לשלם מחיר כלשהו, בדיוק כמו בחיים.
כמעט כל קורא ייזכר בחלק מהאפיזודות במקום העבודה שלו. אם במקרה הוא גם כיהן באחד מהתפקידים המוזכרים בספר, יתכן ומידת הזדהותו עם הדמות, אפילו דמותה של ריבה, תגדל. הספר רהוט ונקרא בשטף וכל פרק מייצר ציפייה לפרק הבא, ציפייה שנענית על סיפוקה ומעלה ציפיות חדשות.
אנו נחשפים לאנשים בשעות החולשה שלהם, לעתים רגעים ספורים חולפים בין רגעי שיא לשפל, מאיגרא רמא לבירא עמיקתא וחדירה למקומות עמוקים בנפש האדם, מקומות ואירועים מודחקים מהעבר שמעצבים את הדמויות לאורך שנים, וקופצים ומטרידים ברגעים הכי פחות מתאימים. שילוב אירועי ההווה והעבר, התחבטויות ופעולות הדמויות יוצרות עלילה מרתקת השובה את הקורא ותופסות גם אותו ברצון לכעוס או לעודד את הדמויות, להציע להן הצעות ולצלוח איתן את המשבר.

 

כריכת הספר בחברה טובה

בחברה טובה

בחברה טובה
זהר מנשס
הוצאת פרדס 2016

מגב הספר

כבר עשר שנים שתומר אולסן מכהן כמנכ”ל הכריזמטי והמוערך מאוד של חברת “דייה”. עשר שנים שהוא חי ונושם את החברה הזאת ואת אנשיה. חברה שהייתה מרוסקת ושולית כשקיבל אותה הפכה אט אט לאימפריה משגשגת. עד שמגיע הסתיו של אוקטובר שנת 2009. בשלושה ימים, נסחפת החברה למערבולת המאיימת על קיומה, וחושפת מציאות בה מאחורי כל חבר הנהלה מטאורי מסתתרים קרעי חיים וסוד שמחכה להתגלות. ומתוך המשבר, מנסה תומר לנווט את דרכו ואת דרכה של החברה. לתדהמתו, מסעו נתקל בקשיים עצומים והוא מוצא עצמו נחבט ביצרים האפלים ובמטען הזיכרונות הכמוסים של חברי הנהלתו — ושלו עצמו. זהר מנשס בוחר למקם ברומן הביכורים שלו את הדרמות האנושיות והמשברים האישיים דווקא בזירה העסקית הרוחשת, זירה היודעת לטפח ולהצמיח את אנשיה, אך מסוגלת גם לטרוף כקלפים את חייהם. בכתיבה רגישה וישירה, חודר הסופר אל נפש הדמויות ומציג לקוראיו את קשת מהלכיהן המונעים משאיפות מוסוות ונסתרות מעין הקבוצה. “בחברה טובה” הוא רומן סוחף וקולח על אנשים, עסקים ושלל מורכבויות החיים שביניהם.

One Comment

  • זהר מנשס 14 בדצמבר 2016 at 10:39

    סקירה רבת מימדים. תודה רבה גדי.
    אעכ מוטיב הקצב ודחיסות האירועים הוא פועל יוצא של הנסיון לתאר את המערבולת שמגיעה באיבחה ומערבלת לתוכה הכל בסחף אדיר.
    וזהו עוד אחד מהסאבטקסטים שניסיתי לברוא ואתה הנחת עליו אצבע מדוייקת כל כך.
    תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *